Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Ograniczenia w zbywalności udziałów

Aneta Kułakowska01 września 20202 komentarze

W k.s.h. nie znajdziecie ograniczeń w zbywalności udziałów, które będą miały zastosowanie w przypadku każdej spółki z o.o. Jeśli chcecie wprowadzić jakiekolwiek ograniczenia w tym zakresie, musicie zatroszczyć się o odpowiednie zapisy w umowie spółki. W przeciwnym wypadku wspólnicy będą mogli zbywać udziały bez żadnych ograniczeń. A to raczej nie jest sytuacja korzysta dla wielu spółek. Często nie chcą one u siebie przypadkowych osób.

Ograniczenia w zbywalności udziałów

Ograniczenia w zbywalności udziałów

Zasada jest taka, że zbywalność udziałów nie podlega ograniczeniom. A to oznacza, że jeśli chcecie mieć wpływ na to kto będzie wspólinkiem w Waszej spółce musicie w umowie spółki dokonać odpowiednich zapisów. Pamiętajcie, że nie możecie całkowicie zakazać zbywania udziałów.

Bez względu na to jakie ograniczenie zbywalności zastosujecie, musicie pamiętać o tym, że ograniczenie zbywalności udziałów nie może być nadmiernie utrudnione, czy faktycznie uniemożliwiające zbywalność.

Jakie mogą być ograniczenia?

Jeśli chodzi o wprowadzenie samych ograniczeń to mogą one zarówno dotyczyć wszystkich udziałów, jak i tylko niektórych z nich.

Ograniczeniami zatem może być konieczność uzyskania zgody spółki, zgromadzenia, rady nadzorczej, wspólnika czy innego podmiotu. Szczególnym rodzajem ograniczeń w zbywalności udziałów jest zastrzeżenie na rzecz pozostałych wspólników prawa pierwszeństwa nabycia udziałów lub prawa pierwokupu na rzecz wspólników lub innych osób. Warto wówczas opisać procedurę na taką okoliczność.

Ograniczeniem zbywalności będzie również wskazanie określonych podmiotów, które mogą być wspólnikami i nabyć udziały. Zatem możecie wpisać do umowy, iż wspólnikiem może być osoba, która ma określone kwalifikacje, umiejętności, wykształcenie czy zawód. To od Was zależy jakie wymagania ustalicie wobec wspólników. Jeśli wspólnikiem może być podmiot godpodarczy to możecie określić specjalizacje, branże czy w inny sposób określić wymagania.

Pamiętajcie, że zbycie nie dotyczy tylko sprzedaży. Zbyciem udziałów jest również darowizna, zamiana, a także wszelkie inne dopuszczalne prawem formy przeniesienia własności udziałów na drugi podmiot.

O zgodzie spółki na sprzedaż udziałów możecie przeczytać we wpisie Zgoda spółki na sprzedaż udziałów. Z kolei innym ograniczeniom poświęcę kilka kolejnych wpisów. Może zainspiruje to Was do wprowadzenia zmian w umowie spółki.

*************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie umowy sprzedaży to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również wzór umowy sprzedaży z dodatkowymi wzorami dokumentów.

Wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. wraz z dodatkowymi wzorami

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Sprzedaż udziałów – o czym warto pamiętać?

Czy spółka z o.o. może żądać rekompensaty za opóźnienie płatności za fakturę?

Podsumowanie lipca na blogu

Umowa pożyczki ze wspólnikiem

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marta 2 września, 2020 o 16:20

  Dzień dobry, jaka jest różnica pomiędzy prawem pierwszeństwa nabycia udziałów i prawem pierwokupu na rzecz wspólników lub innych osób?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 2 września, 2020 o 20:54

  Pani Marto,
  na blogu pojawi się oddzielny wpis na ten temat.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: