Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jakieś zmiany w wynagrodzeniu członka zarządu?

Aneta Kułakowska04 sierpnia 2022Komentarze (0)

Jakieś zmiany w wynagrodzeniu członka zarządu?

Zapewne słyszeliście o zmianach przepisów od lipca 2022 r. Krótko też napisałam w jednym z ostatnich wpisów. Wciąż jednak pytacie o wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały.

Chodzi tutaj o przypadek powołania członka zarządu oraz ustalenia jego wynagrodzenia uchwałą. Zwykle jest to uchwała zgromadzenia wspólników. Dzisiaj zatem wpis o wynagrodzeniu członka zarządu.

Jakieś zmiany w wynagrodzeniu członka zarządu?

Jakieś zmiany w wynagrodzeniu członka zarządu?

Jak zapewne wiecie 1 stycznia 2022 roku od wynagrodzenia członka zarządu spółka musi naliczyć, pobrać i wpłacić składkę zdrowotną. Aktualnie składka zdrowotna to 9% wynagrodzenia brutto członka zarządu. Pomimo obciążenia wynagrodzenia składką zdrowotną wciąż jest to jeden z lepszych sposobów wypłaty pieniędzy ze spółki. Chociażby ze względu na obniżenie od 1 lipca 2022 r. podatku dochodowego wg skali z 17% na 12%. Dotyczy to pierwszego progu skali do 120.000 zł.

Składka zdrowotna od wynagrodzenia członka zarządu

Na początku 2022 roku było sporo pytań o obowiązek naliczania składki zdrowotnej od wynagrodzenia członka zarządu za okres sprzed 1 stycznia 2022 r. a wypłaconego w 2022 roku. I tutaj zwykle nie było pewności jak to naliczać. Zapewne spotkaliście się z różnymi stanowiskami. Również z takim, iż lepiej zapłacić składkę, aby uniknąć w przyszłości problemów.

Wątpliwości dotyczyły wypłaty wynagrodzeń za grudzień 2021 r., za cały 2021 rok, a także wynagrodzeń premiowych za 2021. Nie ma wątpliwości, że podatek naliczacie zgodnie z przepisami aktualnymi na dzień wypłaty. Zatem wynagrodzenie aktualnie podlega 12% podatkowi dochodowemu, jeśli chodzi o pierwszy próg skali. Dodatkowo z kwotą wolną 30.000 zł.

Co do składki zdrowotnej mamy jednak pewną zmianę. Otóż zdaniem ZUS to okres za jaki jest wypłacane wynagrodzenie członka zarządu decyduje o konieczności naliczenia składki zdrowotnej. Zatem wynagrodzenie należne za 2021 a wypłacone w 2022 nie podlega składce zdrowotnej.

Co na to ZUS?

Przeczytanie o tym chociażby w poradniku ZUSPolski Ład Co zmienia się w przepisach dotyczących rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2022 r.

Na str. 32 poradnika przeczytacie:

Jeśli – jako osoba powołana do pełnienia funkcji przed 1 stycznia 2022 r. – otrzymałeś w styczniu 2022 r. wynagrodzenie należne za grudzień lub wcześniejszy okres 2021 r., to wynagrodzenia tego płatnik nie uwzględnił w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest ono należne za okres, w którym nie było tytułu do ubezpieczenia.

Zatem przy okazji podsumowania 2021 roku, jeśli warunki finansowe spółki na to pozwalają, możecie ustalić uchwałą wynagrodzenie premiowe członka zarządu za 2021 rok.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami ustalającymi wynagrodzenie zarządu.

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami ustalającymi wynagrodzenie zarządu

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy mogę zmienić porządek obrad zgromadzenia wspólników?

Zmiany od 1 lipca 2022 r. a spółka z o.o.

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: