Czy mogę zmienić porządek obrad zgromadzenia wspólników? Dotyczy to przypadku, kiedy zawiadomienia zostały już wysłane.
Pytanie od Czytelniczki bloga. Pytanie już kilka razy pojawiało się w mailach od Czytelników i możliwe, że również w komentarzach na blogu. Czas zatem zmierzyć się z pytaniem.
Czy mogę zmienić porządek obrad zgromadzenia wspólników?
Zanim odbędzie się zgromadzenie wspólników najpierw musi dojść do jego zwołania. Oczywiście pomijam możliwość zwołania zgromadzenia bez formalnego zwołania. Wówczas to nie musicie wysyłać zawiadomień o zwołaniu zgromadzenia wspólników. Wobec czego zmartwienie o możliwość zmiany porządku obrad Was nie dotyczy.
Zasada jest taka, że porządek obrad zamieszczony w zawiadomieniu o zwołaniu nie powinien być po jego wysłaniu zmieniany. Choć warto wspomnieć, że przepisy wprost tego nie zabraniają.
Czy mogę zmienić porządek obrad zgromadzenia wspólników?
Moim zdaniem, jeśli po wysłaniu zawiadomień chcecie dokonać zmiany porządku obrad to należałoby dokonać całego procesu wysyłania zawiadomień ponownie. Wiązałoby się to również z koniecznością zmiany daty zwołania zgromadzenia.
Jak zapewne pamiętacie, zaproszenia na zgromadzenie wysyłacie na co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem zgromadzenia. Zatem jeśli dojdzie do zmiany porządku obrad to zmienione zawiadomienie w zakresie porządku obrad również powinno zostać wysłane na co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem zgromadzenia. Jeśli zatem wysyłając zmianę porządku obrad nie zachowacie tego terminu to jednocześnie należałoby dokonać zmiany terminu zgromadzenia wspólników, aby termin minimalny 2 tygodni zachować.
Żądanie wspólników
Dotyczy to również przypadku kiedy zgromadzenie zostało zwołane, a zawiadomienia zostały wysłane, a wspólnicy zażądali umieszczenia określonych spraw w porządku obrad. Zgodnie z art. 236 §11 k.s.h. wspólnicy reprezentuający co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego spółki mogą zażądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspónlników. Żądanie takie składają na piśmie zarządowi najpóźniej na trzy tygodnie przed termiem zgromadzenia wspólników. Jeśli więc zarząd wysłał zawiadomienia, a wspólnicy złożyli żądanie to powinien wysłać je ponownie. Musi jednak zachować termin co najmniej dwóch tygodnii przez terminem zgromadzenia. A więc ma niewiele czasu.
Powzięcie uchwały poza porządkiem obrad
Macie też inną możliwość. W trakcie zgromadzenia wspólników możecie podjąć uchwałę, która nie była objęta porządkiem obrad. Warunkiem jest obecność całego kapitału zakładowego na zgromadzeniu. A więc wszystkich wspólników lub ich pełnomocników. Ponadto nikt z obecnych na takim zgromadzeniu nie może zgłosić sprzeciwu co do podjęcia takiej uchwały. Nie dotyczy to więc etapu głosowania nad samą uchwałą.
Pamiętajcie też, że zgodnie z art. 240 k.s.h. możecie podjąć uchwały pomimo braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany. Ponadto nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu co do odbycia zgromadzenia, ani wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem.
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Zmiany od 1 lipca 2022 r. a spółka z o.o.
Czy członek zarządu może sporządzić sprawozdanie finansowe?
Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry.
Proszę o odpowiedź jeżeli można. W wysłanym zawiadomieniu o Zgromadzeniu Wspólników nie było punktu, o Przyjęciu Porządku Obrad. Czy powzięte uchwały są ważne, czy też trzeba powtórzyć całe walne zgromadzenie i w zawiadomieniu umieścić punkt o przyjęciu porządku obrad?
Z poważaniem
Kazimierz Kiżewski