Pytacie: ile kodów pkd może mieć spółka z o.o.?
W przepisach nie znajdziecie ograniczenia co do ilości kodów pkd, które możecie wpisać w umowie spółki. Zwykle to właśnie kodami pkd opisujecie w umowie przedmiot działalności spółki. Ograniczenia takie napotkacie na etapie rejestracji przedmiotu działalności w KRS. Na potrzeby rejestracji w KRS wpisujecie bowiem jedynie 10 kodów pkd.
Ile kodów pkd może mieć spółka z o.o.?
Brak ograniczeń w możliwości wpisania kodów pkd do umowy spółki, nie oznacza, że nie ma żadnych ograniczeń. Niektóre z działalności określone kodem pkd nie mogą być wykonywane przez spółkę z o.o. Zatem następujących kodów pkd lepiej nie wskazujcie w umowie spółki:
64.11.Z – Działalność banku centralnego
65.11.Z – Ubezpieczenia na życie
65.12.Z – Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe
65.20.Z – Reasekuracja
65.30. Z – Fundusze emerytalne
66.11.Z – Zarządzanie rynkami finansowymi
99.00.Z – Organizacje i zespoły eksterytorialne
Zezwolenie na prowadzenie działalności
Inną kwestią są działalności wymagające posiadania zezwolenia czy koncesji. Jeśli już taką działalność wpiszecie do umowy spółki to warto dodać w umowie następujący zapis:
Jeśli do podjęcia określonego rodzaju działalności niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia lub koncesji albo jeśli działalność taka może być wykonywana wyłącznie przy pomocy osób posiadających wymagane uprawnienia, Spółka podejmie taką działalność po uzyskaniu stosownych zezwoleń lub koncesji lub działalność taka będzie prowadzona przez uprawnione osoby.
Wpis przedmiotu działalności do KRS
Jak wspomniałam na początku wpisu, ograniczenie co do ilości kodów pkd dotyczy wpisu w KRS. Do 10 pozycji została zmniejszona ilość kodów pkd, jakie możecie ujawnić w KRS. Wpisujecie je zatem we wniosku o rejestrację spółki lub we wniosku o wpis zmiany. W zależności od tego czy jesteście na etapie rejestracji czy wpisu zmian. Przedmiot działalności przeważającej wpisujecie na poziomie podklasy, czyli np. 70.22.Z. Ponadto wpisujecie przedmiot pozostałej działalności, maksymalnie 9 kodów pkd. Tutaj już nie musicie wpisywać kodu pkd na poziomie podklasy.
Pamiętajcie, że ograniczenie ilości kodów pkd wpisanych w KRS nie wpływa na ograniczenie przedmiotu działalności spółki tylko do tej wpisanej w KRS. Ograniczenie ilości ma jedynie porządkować wpis w KRS. Poza tym ujawnianie kilkudziesięciu kodów pkd przez spółkę (co było częstą praktyką) sprawiało, że kontrahenci nie mieli pojęcia czym tak naprawdę zajmuje się spółka. Już pomijam fakt, iż odpis aktualny z KRS zajmował czasem kilkanaście stron.
Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego znajdziecie opis klasyfikacji, wyszukiwarkę kodów, klucze przejścia z PKD 07 na PKD 04 i odwrotnie, a także wszelkie zmiany przepisów w tym zakresie.
Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.
Zwracam uwagę, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Wnioski nadal możecie składać poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.
***********************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Czy dodatkowy adres spółki z o.o. należy zgłosić do KRS?
Wynagrodzenie prokurenta na podstawie uchwały
Kto udziela urlopu członkowi zarządu?
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Szanowna Pani Mecenas
A co w sytuacji, gdy spółka z o.o. zamierza rozszerzyć PKD (dodając jeden dodatkowy obszar działalności), jednak nie będzie on wskazywany jako przedmiot pozostałej działalności w KRS? Czy, mimo tego, stosowny wniosek ws. zmiany umowy spółki nie powinien zostać złożony do KRS?
Z poważaniem
Kacper Boroń
Panie Kacprze,
zmianę umowy spółki należy wpisać do KRS.