Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy dodanie pkd wymaga notariusza?

Aneta Kułakowska27 stycznia 202115 komentarzy

Czy dodanie pkd wymaga notariusza?

Pytanie kilkukrotnie pojawiło się w wyszukiwarce i trafiło na bloga.

Zatem jak to jest z dodawaniem pkd w spółce? Postaram się tym krótkim wpisem odpowiedzieć na to pytanie.

Czy dodanie pkd wymaga notariusza?

Czy dodanie pkd wymaga notariusza?

Jeśli założyliście spółkę z o.o. w S24 i do tej pory nie dokonaliście zmiany umowy spółki u notariusza to możecie dodać pkd bez notariusza. Dodanie pkd to zmiana przedmiotu działalności spółki, która wymaga zmiany umowy spółki. Zatem w systemie S24 zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o zmianie umowy spółki. Następnie sporządzacie wniosek KRS_ZEL3. Jeśli zmienia się przedmiot działalności przeważającej lub przedmiot pozostałej działalności to zaznaczacie to na wniosku poprzez wybranie odpowiednich kodów pkd. Dokonujecie opłaty 300 zł i wysyłacie wniosek do KRS.

Protokół sporządzony przez notariusza

Jeśli jednak spółka została założona u notariusza to wówczas zmiany umowy spółki również dokonujecie u notariusza. Zmiana umowy spółki wymaga uchwały zgromadzenie wspólników umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza. Po zmianie umowy spółki sporządzacie wniosek o wpis zmiany w KRS. Uzupełniając wniosek w systemie dokonujecie we wniosku zmian w zakresie przedmiotu działalności przeważającej lub pozostałej działalności. Oczywiście jeśli one też ulegają zmienia. We wniosku (w załacznikach) wpisujecie CREWAN protokołu, w którym dokonaliście zmiany umowy spółki. Jeśli w protokole ze zgromadzenia nie ma tekstu jednolitego umowy spółki, dodatkowo sporządzacie tekst jednolity umowy spółki, który również załączacie do wniosku KRS. Wniosek podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją. Wniosek może też podpisać prokurent/prokurenci zgodnie z reprezentacją, a także radca prawny lub adwokat.

Pamiętajcie, że wszelkie załączniki, które składacie elektronicznie w formie skanu musicie przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Nie musicie tego robić, jeśli wniosek składa radca prawny lub adwokat.

Po podpisaniu wniosku dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system, ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik.  Opłata łączna za wpis zmiany to 350 zł.

Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.

Zwracam uwagę, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Wnioski o wpis zmian nadal możecie składać poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.

********************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Ile kodów pkd może mieć spółka z o.o.?

Jak numerować uchwały?

Czy dodatkowy adres spółki z o.o. należy zgłosić do KRS?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Andrzej 1 maja, 2021 o 15:31

  Mowa jest o protokole sporządzonym przez notariusza, brakuje informacji czy notariusz musi być obecny na Zgomadzeniu Wspólników czy wystarczy mu zanieść do kancelarii protokół z uchwałami: o zmianę/dopis/ PKD, zmianę umowy spółki z trścią nową PKD. Spółka założona u notariusza.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 2 maja, 2021 o 14:54

  Panie Andrzeju,
  protokół sporządza notariusz zatem uczestniczy w zgromadzeniu.

  Odpowiedz

  Michał 26 maja, 2021 o 12:57

  Pani Aneto,
  czy w przypadku wykreślenia kilku PKD, nie będących przeważającą działalnością sp. z o.o., też konieczna jest zmiana umowy spółki, czy w takim przypadku wystarczy uchwała wspólników i wniosek do KRS,
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 maja, 2021 o 16:45

  Panie Michale,
  pytanie czy chce Pan tylko w KRS zmienić ujawniony przedmiot pozostałej dzialalności czy dokonać zmiany w zakresie przedmiotu w umowie spółki. Jeśli w KRS to jak wykreśli Pan pozostałą działalność to musi Pan na jej miejsce wpisać inne kody pkd z umowy spółki, max 9 kodów pkd w zakresie pozostałej działalności.

  Odpowiedz

  Michał 27 maja, 2021 o 18:27

  Pani Aneto
  w zasadzie wystarczyła by mi zmiana ujawnionego PKD w KRS. Czyli w takim przypadku nie ma konieczności zmiany umowy spółki i wystarczy tylko złożyć wniosek KRS_ZEL3 i uiścić opłatę?
  Spółka była zakładana przez system S24, ale później były wprowadzane zmiany do umowy w formie papierowej tradycyjną drogą. Czy w takim przypadku mogę wnioskować o zmiany we wpisie przez S24, czy pozostaje mi tylko ścieżka tradycyjna?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 maja, 2021 o 20:35

  Panie Michale,
  jesli zmiana wpisu w KRS jest w obrębie przedmiotu działalności, który jest w umowie spółki to nie ma potrzeby zmiany umowy spółki. Po zmianie umowy u notariusza nie może Pan skorzystać z S24.

  Odpowiedz

  Patryk 27 maja, 2021 o 22:19

  Pani Aneto,
  umowa spółki zawiera numery PKD, które niestety nie znalazły się we wpisie KRS. Wynika to z mojego błędnego wypełnienia wpisu do KRS. W KRS jest tylko PKD głównej działalności, a dodatkowe się nie znalazły. Chciałbym to skorygować i dodać we wpisie KRS pozostałe PKD zgodnie z umową spółki. Czy potrzebna jest w takiej sytuacji uchwała lub inny dokument przy KRS_ZEL3? W S24 bez dodania załącznika system nie chce mnie przepuścić do następnego kroku, wyświetla się informacja: „BŁĄD, Należy załączyć dokumenty dotyczące zmian w spółce”. Co w takiej sytuacji? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Jakub 2 czerwca, 2021 o 12:42

  A czy główne PKD spółki można również zmienić bez opłat w eKRS ??

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 2 czerwca, 2021 o 13:17

  Panie Jakubie,
  zmiana wpisu w zakresie pkd w KRS wymaga opłaty.

  Odpowiedz

  Anka 15 lipca, 2021 o 20:12

  Dzień dobry,

  a w jaki sposób zmienić główne PKD w s24? Czy są jakieś konkretne kroki? System pozwala dodac lub usunąć PKD, a nie wybrać główne PKD. Będę wdzięczna za informacje, ponieważ nigdy w internecie nie jest to opisane.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Patryk 3 czerwca, 2021 o 16:45

  Pani Aneto,
  umowa spółki zawiera numery PKD, które niestety nie znalazły się we wpisie KRS. Wynika to z mojego błędnego wypełnienia wpisu do KRS. W KRS jest tylko PKD głównej działalności, a dodatkowe się nie znalazły. Chciałbym to skorygować i dodać we wpisie KRS pozostałe PKD zgodnie z umową spółki. Czy potrzebna jest w takiej sytuacji uchwała lub inny dokument przy KRS_ZEL3? W S24 bez dodania załącznika system nie chce mnie przepuścić do następnego kroku, wyświetla się informacja: “BŁĄD, Należy załączyć dokumenty dotyczące zmian w spółce”. Co w takiej sytuacji? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Ryszard 12 sierpnia, 2021 o 14:41

  Witam
  Mam spółkę z o.o. uruchomioną w 2007 roku ze starymi kodami PKD. Muszę je zaktualizować w związku ze zmianami systematyki PKD. Chcę tylko wpisać aktualne kody wg PKD ( są stare według PKD przed zmianami ). Czy to wymaga aktu notarialnego , spółka była założona w 1997 roku u notariusza.
  Czy mogę aktualizować kody PKD w KRS bez zmiany notarialnej i opłaty notariuszowi.
  Pozdrawiam
  Ryszard

  Odpowiedz

  Dariusz 12 października, 2021 o 15:20

  Dzień dobry,

  Mamy pytanie, mamy umowę spółki jeszcze z 1994 roku gdzie przedmiot działalności jest podany opisowo.
  Na tej podstawie określiliśmy kody PKD odpowiadające temu przedmiotowi działalności i takie kody zostały wpisane do KRS. W tej chwili ze względu na zmianę systematyki PKD system PRS nie puszcza zmiany zarządu. Czy możemy zmienić kody PKD na odpowiadające przedmiotowi działalności opisane w umowie spółki.
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Patrycja 26 czerwca, 2022 o 18:42

  Dzień dobry, mam niedziałająca spółkę z o.o. i muszę skorygować przedniot działalności według przepisów z 2014 roku. Czy mogę poprostu wykreślić działania, które nigdy nie były wykonywane przez spółke i zostawic tylko 9 bez zmiany umowy spółki? Czy potrzebna jest uchwała do zmiany przedmiotu działalności? Jestem prezesem zarządu i zmieniłam nazwisko i chcę przy okazji też taka zmianę zrobić, jaki dokument mam dołączyć do wniosku, aby potwierdzić zmianę danych? Czy może to byc plik pdf ze strony obywatel. gov.pl z moimi aktualnymi danymi? I jeszcze jedna kwestia czy moge prosić Sąd aby wydłużył mi czas na wysłanie sprawozdania finansowego w związku z potrzebą zmian o których pisałam wcześniej? Pozdrawiam Patrycja

  Odpowiedz

  Isia 26 czerwca, 2023 o 08:16

  Dzień dobry,

  spółka w umowie ma pkd w systemie dwucyfrowym.
  Chcąc teraz wskazać przedmiot przeważającej działalności (na poziomie podklasy) czy należy notarialnie zmieniać i wskazywać ten przedmiot w umowie spółki, czy wystarczy tylko zgłosić do krs? Oczywiście przedmiot przeważającej działalności będzie rozwinięciem systemu dwucyfrowego.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: