Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza?

Aneta Kułakowska27 stycznia 202113 komentarzy

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza? – pytanie kilkukrotnie pojawiło się w wyszukiwarce i trafiło na bloga.

Zatem jak to jest z dodawaniem pkd w spółce? Postaram się tym krótkim wpisem odpowiedzieć na to pytanie.

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza?

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza?

Jeśli założyliście spółkę z o.o. w S24 i do tej pory nie dokonaliście zmiany umowy spółki u notariusza to możecie dodać pkd bez notariusza. Dodanie pkd to zmiana przedmiotu działalności spółki, która wymaga zmiany umowy spółki. Zatem w systemie S24 zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o zmianie umowy spółki. Następnie sporządzacie wniosek KRS_ZEL3. Jeśli zmienia się przedmiot działalności przeważającej lub przedmiot pozostałej działalności to zaznaczacie to na wniosku poprzez wybranie odpowiednich kodów pkd. Dokonujecie opłaty 300 zł i wysyłacie wniosek do KRS.

Protokół sporządzony przez notariusza

Jeśli jednak spółka została założona u notariusza to wówczas zmiany umowy spółki również dokonujecie u notariusza. Zmiana umowy spółki wymaga uchwały zgromadzenie wspólników umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza. Po zmianie umowy spółki sporządzacie wniosek KRS Z3 i załączacie do niego formularz KRS ZM (jeśli zmienia się przedmiot działlaności przeważającej lub przedmiot pozostałej działalności). A także załączacie protokół ze zmianą umowy spółki. Następnie dokonujecie opłaty 350 zł (opłata sądowa + publikacja w Monitorze Sądowym i Gospodarczym) oraz składacie na biurze podawczym właściwego KRS. Ewentualnie wysyłacie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeśli w protokole ze zgromadzenia nie ma tekstu jednolitego umowy spółki, dodatkowo sporządzacie tekst jednolity umowy spółki, który również składacie do KRS. O tekście jednolitym umowy spółki pisałam tutaj.

Zatem jeśli potrzebujecie do przedmiotu działalności dodać kody pkd to działajcie.

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Ile kodów pkd może mieć spółka z o.o.?

Jak numerować uchwały?

Czy dodatkowy adres spółki z o.o. należy zgłosić do KRS?

Trzy lata bloga

Wynagrodzenie prokurenta na podstawie uchwały

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Andrzej 1 maja, 2021 o 15:31

  Mowa jest o protokole sporządzonym przez notariusza, brakuje informacji czy notariusz musi być obecny na Zgomadzeniu Wspólników czy wystarczy mu zanieść do kancelarii protokół z uchwałami: o zmianę/dopis/ PKD, zmianę umowy spółki z trścią nową PKD. Spółka założona u notariusza.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 2 maja, 2021 o 14:54

  Panie Andrzeju,
  protokół sporządza notariusz zatem uczestniczy w zgromadzeniu.

  Odpowiedz

  Michał 26 maja, 2021 o 12:57

  Pani Aneto,
  czy w przypadku wykreślenia kilku PKD, nie będących przeważającą działalnością sp. z o.o., też konieczna jest zmiana umowy spółki, czy w takim przypadku wystarczy uchwała wspólników i wniosek do KRS,
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 maja, 2021 o 16:45

  Panie Michale,
  pytanie czy chce Pan tylko w KRS zmienić ujawniony przedmiot pozostałej dzialalności czy dokonać zmiany w zakresie przedmiotu w umowie spółki. Jeśli w KRS to jak wykreśli Pan pozostałą działalność to musi Pan na jej miejsce wpisać inne kody pkd z umowy spółki, max 9 kodów pkd w zakresie pozostałej działalności.

  Odpowiedz

  Michał 27 maja, 2021 o 18:27

  Pani Aneto
  w zasadzie wystarczyła by mi zmiana ujawnionego PKD w KRS. Czyli w takim przypadku nie ma konieczności zmiany umowy spółki i wystarczy tylko złożyć wniosek KRS_ZEL3 i uiścić opłatę?
  Spółka była zakładana przez system S24, ale później były wprowadzane zmiany do umowy w formie papierowej tradycyjną drogą. Czy w takim przypadku mogę wnioskować o zmiany we wpisie przez S24, czy pozostaje mi tylko ścieżka tradycyjna?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 maja, 2021 o 20:35

  Panie Michale,
  jesli zmiana wpisu w KRS jest w obrębie przedmiotu działalności, który jest w umowie spółki to nie ma potrzeby zmiany umowy spółki. Po zmianie umowy u notariusza nie może Pan skorzystać z S24.

  Odpowiedz

  Patryk 27 maja, 2021 o 22:19

  Pani Aneto,
  umowa spółki zawiera numery PKD, które niestety nie znalazły się we wpisie KRS. Wynika to z mojego błędnego wypełnienia wpisu do KRS. W KRS jest tylko PKD głównej działalności, a dodatkowe się nie znalazły. Chciałbym to skorygować i dodać we wpisie KRS pozostałe PKD zgodnie z umową spółki. Czy potrzebna jest w takiej sytuacji uchwała lub inny dokument przy KRS_ZEL3? W S24 bez dodania załącznika system nie chce mnie przepuścić do następnego kroku, wyświetla się informacja: „BŁĄD, Należy załączyć dokumenty dotyczące zmian w spółce”. Co w takiej sytuacji? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Jakub 2 czerwca, 2021 o 12:42

  A czy główne PKD spółki można również zmienić bez opłat w eKRS ??

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 2 czerwca, 2021 o 13:17

  Panie Jakubie,
  zmiana wpisu w zakresie pkd w KRS wymaga opłaty.

  Odpowiedz

  Anka 15 lipca, 2021 o 20:12

  Dzień dobry,

  a w jaki sposób zmienić główne PKD w s24? Czy są jakieś konkretne kroki? System pozwala dodac lub usunąć PKD, a nie wybrać główne PKD. Będę wdzięczna za informacje, ponieważ nigdy w internecie nie jest to opisane.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Patryk 3 czerwca, 2021 o 16:45

  Pani Aneto,
  umowa spółki zawiera numery PKD, które niestety nie znalazły się we wpisie KRS. Wynika to z mojego błędnego wypełnienia wpisu do KRS. W KRS jest tylko PKD głównej działalności, a dodatkowe się nie znalazły. Chciałbym to skorygować i dodać we wpisie KRS pozostałe PKD zgodnie z umową spółki. Czy potrzebna jest w takiej sytuacji uchwała lub inny dokument przy KRS_ZEL3? W S24 bez dodania załącznika system nie chce mnie przepuścić do następnego kroku, wyświetla się informacja: “BŁĄD, Należy załączyć dokumenty dotyczące zmian w spółce”. Co w takiej sytuacji? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Ryszard 12 sierpnia, 2021 o 14:41

  Witam
  Mam spółkę z o.o. uruchomioną w 2007 roku ze starymi kodami PKD. Muszę je zaktualizować w związku ze zmianami systematyki PKD. Chcę tylko wpisać aktualne kody wg PKD ( są stare według PKD przed zmianami ). Czy to wymaga aktu notarialnego , spółka była założona w 1997 roku u notariusza.
  Czy mogę aktualizować kody PKD w KRS bez zmiany notarialnej i opłaty notariuszowi.
  Pozdrawiam
  Ryszard

  Odpowiedz

  Dariusz 12 października, 2021 o 15:20

  Dzień dobry,

  Mamy pytanie, mamy umowę spółki jeszcze z 1994 roku gdzie przedmiot działalności jest podany opisowo.
  Na tej podstawie określiliśmy kody PKD odpowiadające temu przedmiotowi działalności i takie kody zostały wpisane do KRS. W tej chwili ze względu na zmianę systematyki PKD system PRS nie puszcza zmiany zarządu. Czy możemy zmienić kody PKD na odpowiadające przedmiotowi działalności opisane w umowie spółki.
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: