Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza?

Aneta Kułakowska27 stycznia 20212 komentarze

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza? – pytanie kilkukrotnie pojawiło się w wyszukiwarce i trafiło na bloga.

Zatem jak to jest z dodawaniem pkd w spółce? Postaram się tym krótkim wpisem odpowiedzieć na to pytanie.

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza?

Czy dodanie pkd w spółce z o.o. wymaga notariusza?

Jeśli założyliście spółkę z o.o. w S24 i do tej pory nie dokonaliście zmiany umowy spółki u notariusza to możecie dodać pkd bez notariusza. Dodanie pkd to zmiana przedmiotu działalności spółki, która wymaga zmiany umowy spółki. Zatem w systemie S24 zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o zmianie umowy spółki. Następnie sporządzacie wniosek KRS_ZEL3. Jeśli zmienia się przedmiot działalności przeważającej lub przedmiot pozostałej działalności to zaznaczacie to na wniosku poprzez wybranie odpowiednich kodów pkd. Dokonujecie opłaty 300 zł i wysyłacie wniosek do KRS.

Protokół sporządzony przez notariusza

Jeśli jednak spółka została założona u notariusza to wówczas zmiany umowy spółki również dokonujecie u notariusza. Zmiana umowy spółki wymaga uchwały zgromadzenie wspólników umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza. Po zmianie umowy spółki sporządzacie wniosek KRS Z3 i załączacie do niego formularz KRS ZM (jeśli zmienia się przedmiot działlaności przeważającej lub przedmiot pozostałej działalności). A także załączacie protokół ze zmianą umowy spółki. Następnie dokonujecie opłaty 350 zł (opłata sądowa + publikacja w Monitorze Sądowym i Gospodarczym) oraz składacie na biurze podawczym właściwego KRS. Ewentualnie wysyłacie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeśli w protokole ze zgromadzenia nie ma tekstu jednolitego umowy spółki, dodatkowo sporządzacie tekst jednolity umowy spółki, który również składacie do KRS. O tekście jednolitym umowy spółki pisałam tutaj.

Zatem jeśli potrzebujecie do przedmiotu działalności dodać kody pkd to działajcie.

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Ile kodów pkd może mieć spółka z o.o.?

Jak numerować uchwały?

Czy dodatkowy adres spółki z o.o. należy zgłosić do KRS?

Trzy lata bloga

Wynagrodzenie prokurenta na podstawie uchwały

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Andrzej 1 maja, 2021 o 15:31

  Mowa jest o protokole sporządzonym przez notariusza, brakuje informacji czy notariusz musi być obecny na Zgomadzeniu Wspólników czy wystarczy mu zanieść do kancelarii protokół z uchwałami: o zmianę/dopis/ PKD, zmianę umowy spółki z trścią nową PKD. Spółka założona u notariusza.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 2 maja, 2021 o 14:54

  Panie Andrzeju,
  protokół sporządza notariusz zatem uczestniczy w zgromadzeniu.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: