Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Formularz KRS WL – jak wypełnić?

Aneta Kułakowska12 marca 20184 komentarze

Wpis archiwalny.

Od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożyć wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Ewentualnie poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.

Kolejny tekst o prokurencie w spółce z o.o. Dzisiejszy wpis  Formularz KRS WL – jak wypełnić? zamieszczam zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a także w odpowiedzi na liczne zapytania mailowe.

Formularz KRS WL – jak wypełnić

Z poprzednich wpisów dotyczących prokurenta, w tym między innymi we wpisie Powołanie prokurenta w spółce z o.o. oraz Wzór uchwały o powołaniu prokurenta opowiedziałam Wam o powołaniu prokurenta oraz zamieściłam przykładowy wzór uchwały o powołaniu prokurenta. Wobec tego przyszedł czas na odczarowanie kolejnego formularza wykorzystywanego przez spółkę z o.o. – formularza KRS WL.

Kiedy składamy formularz KRS WL

Formularz KRS WL jest jednym z wielu formularzy wykorzystywanych do dokonywania wpisów w KRS. W rozpatrywanym przez nas przypadku formularz KRS WL stanowi załącznik do wniosku o rejestrację spółki z o.o. i dotyczy prokurenta. Musicie pamiętać, że jest to formularz składany jako załącznik do wniosku o rejestrację spółki z o.o. Oznacza to, że jeśli chcielibyście dokonać wpisu prokurenta już po rejestracji w KRS to składacie KRS ZL. Ale o tym poczynię jeden z kolejnych wpisów.

Formularz KRS WL– jak wypełnić?

Na początek poczyńmy pewne założenia, aby stały się one dla nas podstawą do wypełnienia naszego formularza KRS WL.

Nasze założenia: Zarząd Spółki pod firmą ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w dniu 6 marca 2018 r. powołał uchwałą Panią Annę Nowak do pełnienia funkcji prokurenta poprzez udzielnie prokury samoistnej.

Wobec powyższego na formularzu KRS WL musimy dokonać wpisu prokurenta wraz z informacją o rodzaju prokury. Na formularzu mamy możliwość wpisania aż czterech prokurentów. W takim razie pozostałe niewypełnione, w naszym przypadku miejsca, przekreślamy.

Formularz KRS WL podpisują wszyscy członkowie zarządu, zgodnie z treścią art. 164 §1 k.s.h.:

Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru. Wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Pisałam już o tym w przypadku formularza KRS WK, ale powtórzę to również i tym razem. Otóż formularz KRS WL jest jedynie załącznikiem do wniosku i już wielokrotnie spotykałam się ze stanowiskiem, że sam formularz może zostać podpisany przez zarząd zgodnie z reprezentacją. Uzasadniane jest to tym, że cały zarząd podpisuje wniosek KRS W3. Nie radzę tego sprawdzać i złożyć do KRS zarówno wniosek o rejestrację spółki z o.o. wraz z załącznikami podpisanymi przez pełen skład zarządu.

Tak jak już wielokrotnie sugerowałam w poprzednich wpisach, formularze KRS proponuję zawsze pobierać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wzór przykładowo wypełnionego formularza KRS WL

Poniżej zamieszczam wzór przykładowo wypełnionego formularza KRS WL. Formularz ten wraz z pozostałą dokumentacją załączamy do wniosku KRS W3. Pamiętajcie o załączeniu uchwały o powołaniu prokurenta lub oświadczenia o ustanowieniu oraz zgody prokurenta na powołanie.

Formularz KRS WL

Liczę że tym razem nie będziecie mieli problemów z wypełnieniem formularza KRS WL. Myślę, że akurat w przypadku tego formularza nie napotkacie na trudności, nawet w przypadku większej liczby prokurentów.

**************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po sprzedaży udziałów oraz zmianie w zarządzie i adresie spółki z o.o.

Checklista po sprzedaży udziałów oraz zmianie w zarządzie i adresie spółki z o.o.

Zapraszam również do przeczytania innych wpisów:

Powołanie prokurenta

Wzór uchwały o powołaniu prokurenta

Zgoda prokurenta na powołanie

Kiedy wymagane jest złożenie podpisów przez wszystkich członków zarządu spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Agata 2 sierpnia, 2018 o 17:05

  Dzień dobry Pani Mecenas,
  Mam pytanie czy Sąd Rejestrowy w przypadku prokurenta obcokrajowca nie posiadajacego numeru Pesel moze zawezewac go przedstawienia informacji z KRK oraz o podanie nazwiska rodowego matki, imion rodziców, miejsca urodzenia. ?
  I czy jest jakas podstawa prawna do tego, poniewaz ja nic nie odnajduje…

  Dziękuje za pomoc 🙂
  Oczywiście najlepszy blog 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 sierpnia, 2018 o 06:21

  Szanowna Pani Agato,
  bardzo dziękuję. Nie widzę żadnej podstawy takich żądań. Na pewno oprócz imion i nazwisk, jeszcze adres do doręczeń prokurenta.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Andrzej 14 lutego, 2019 o 16:01

  Witam,
  Czy w przypadku prokurenta obcokrajowca KRS może odrzucić wniosek z powodu braku pesel ?
  Nie znalazłem przesłanek do tego by obcokrajowiec nie mógl byc Prokrurentem.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 18 lutego, 2019 o 06:53

  Panie Andrzeju,
  nie ma przeszkód, aby prokurent był obcokrajowcem bez numeru pesel.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: