Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Formularz KRS WL – jak wypełnić?

Aneta Kułakowska12 marca 20182 komentarze

Czytelniku, kolejny tekst z cyklu o prokurencie w spółce z o.o. Dzisiejszy wpis  Formularz KRS WL – jak wypełnić? zamieszczam zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a także w odpowiedzi na liczne zapytania mailowe.

Formularz KRS WL – jak wypełnić

Czytelniku, z poprzednich wpisów dotyczących prokurenta, w tym między innymi we wpisie Powołanie prokurenta w spółce z o.o. oraz Wzór uchwały o powołaniu prokurenta opowiedziałam Tobie o powołaniu prokurenta oraz zamieściłam przykładowy wzór uchwały o powołaniu prokurenta. Wobec tego przyszedł czas na odczarowanie kolejnego formularza wykorzystywanego przez spółkę z o.o. – formularza KRS WL.

Kiedy składamy formularz KRS WL

Formularz KRS WL jest jednym z wielu formularzy wykorzystywanych do dokonywania wpisów w KRS. W rozpatrywanym przez nas przypadku formularz KRS WL stanowi załącznik do wniosku o rejestrację spółki z o.o. i dotyczy prokurenta. Musisz pamiętać, że jest to formularz składany jako załącznik do wniosku o rejestrację spółki z o.o. Oznacza to, że jeśli chciałabyś dokonać wpisu prokurenta już po rejestracji w KRS to składasz KRS ZL. Ale o tym poczynię jeden z kolejnych wpisów.

Formularz KRS WL– jak wypełnić?

Czytelniku, na początek poczyńmy pewne założenia, aby stały się one dla nas podstawą do wypełnienia naszego formularza KRS WL.

Nasze założenia: Zarząd Spółki pod firmą ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w dniu 6 marca 2018 r. powołał uchwałą Panią Annę Nowak do pełnienia funkcji prokurenta poprzez udzielnie prokury samoistnej.

Wobec powyższego na formularzu KRS WL musimy dokonać wpisu prokurenta wraz z informacją o rodzaju prokury. Na formularzu mamy możliwość wpisania aż czterech prokurentów. W takim razie pozostałe niewypełnione, w naszym przypadku miejsca, przekreślamy.

Formularz KRS WL podpisują wszyscy członkowie zarządu, zgodnie z treścią art. 164 § 1 k.s.h.:

Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru. Wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Pisałam już o tym w przypadku formularza KRS WK, ale powtórzę to również i tym razem. Otóż formularz KRS WL jest jedynie załącznikiem do wniosku i już wielokrotnie spotykałam się ze stanowiskiem, że sam formularz może zostać podpisany przez zarząd zgodnie z reprezentacją. Uzasadniane jest to tym, że cały zarząd podpisuje wniosek KRS W3. Nie radzę tego sprawdzać i złożyć do KRS zarówno wniosek o rejestrację spółki z o.o. wraz z załącznikami podpisanymi przez pełen skład zarządu.

Tak jak już wielokrotnie sugerowałam w poprzednich wpisach, formularze KRS proponuję zawsze pobierać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wzór przykładowo wypełnionego formularza KRS WL

Poniżej zamieszczam wzór przykładowo wypełnionego formularza KRS WL. Formularz ten wraz z pozostałą dokumentacją załączamy do wniosku KRS W3. Pamiętaj o załączeniu uchwały o powołaniu prokurenta lub oświadczenia o ustanowieniu oraz zgody prokurenta na powołanie.

Formularz KRS WL

Czytelniku, liczę że tym razem nie będziesz miał problemów z wypełnieniem formularza KRS WL. Myślę, że akurat w przypadku tego formularza nie powinieneś napotkać na trudności, nawet w przypadku większej liczby prokurentów.

*****

Zapraszam Cię również do przeczytania innych wpisów:

Powołanie prokurenta 

Wzór uchwały o powołaniu prokurenta

Zgoda prokurenta na powołanie

Kiedy wymagane jest złożenie podpisów przez wszystkich członków zarządu spółki z o.o.

 

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agata Sierpień 2, 2018 o 17:05

Dzień dobry Pani Mecenas,
Mam pytanie czy Sąd Rejestrowy w przypadku prokurenta obcokrajowca nie posiadajacego numeru Pesel moze zawezewac go przedstawienia informacji z KRK oraz o podanie nazwiska rodowego matki, imion rodziców, miejsca urodzenia. ?
I czy jest jakas podstawa prawna do tego, poniewaz ja nic nie odnajduje…

Dziękuje za pomoc 🙂
Oczywiście najlepszy blog 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Sierpień 3, 2018 o 06:21

Szanowna Pani Agato,
bardzo dziękuję. Nie widzę żadnej podstawy takich żądań. Na pewno oprócz imion i nazwisk, jeszcze adres do doręczeń prokurenta.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: