Dzisiejszym krótkim wpisem postaram się odpowiedzieć na pytanie Czytelnika:
Pani mecenas, czy musimy spełnić jakieś warunki, aby powołać członka zarządu na czas nieoznaczony w naszej spółce? Do tej pory powoływaliśmy tylko na 3 lata.
Powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony
W przypadku spółki z o.o. brak wyraźnego zapisu ustawy przewidującego kadencyjność zarządu. W art. 202 §1 k.s.h. mamy jedynie zapis:
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.
Powyższe oznacza, że jeśli w umowie spółki brak zapisu co do długości kadencji członka zarządu, kadencja członka zarządu trwa wówczas rok obrotowy. Ze wskazanego przepisu można również wyprowadzić wniosek, że ustawa wyraźnie dopuszcza powołanie członka zarządu na okres dłuższy niż rok. Ponadto dopuszcza powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony. Jednak aby członek zarządu mógł być powołany na czas nieoznaczony, zapis taki powinien być zawarty w umowie spółki z o.o. W braku natomiast regulacji w umowie spółki, nie ma możliwości takiego powołania. Zresztą to samo dotyczy również braku wyraźnego wskazania o powołaniu członków zarządu na określoną kadencję, np. 2 lata czy 5 lat.
Uchylenie zastosowanie art. 202 §1 k.s.h. w umowie spółki
Na tym nasze możliwości zapisu w umowie spółki się nie wyczerpują. Otóż, umowa spółki może uchylić zastosowanie wspomnianego art. 202 § 1 k.s.h. Pół biedy, jeśli oprócz uchylenia znajdą się zapisy dotyczące okresu na jaki mają być powołani członkowie zarządu. Wątpliwości mogą pojawiać się w przypadku braku wskazania w umowie okresu powołania. Wówczas pozostaje nam określenie długości okresu powołania w samym akcie powołania, np. w uchwale zgromadzenia wspólników. A gdyby jednak nie doszło do określenia okresu powołania w takim akcie, może nastąpić powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w umowie spółki znalazł się zapis o powierzeniu kompetencji do określenia długości okresu powołania innemu organowi, niekoniecznie organowi uprawnionemu do powołania członków zarządu.
Reasumując, w razie uchylenia umową spółki zastosowania art. 202 §1 k.s.h. oraz nieokreślenia okresu powołania, powołujący może dokonać powołania na dowolny okres. I może to być również powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony.
Odpowiedź na pytanie Czytelnika
Zapewne domyślacie się jaka byłaby odpowiedź na pytanie Czytelnika. Otóż, jeśli w umowie spółki brak zapisu o możliwości powołania na czas nieoznaczony lub zapisu o uchyleniu zastosowania art. 202 §1 k.s.h. to ja nie widzę możliwości takiego powołania. Zapoznałam się z umową spółki Czytelnika. Rzeczywiście jest w niej zapis mówiący o powołaniu na 3-letnią kadencję. Jedyną możliwością, aby powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony było możliwe jest zmiana umowy spółki.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzoru protokołu wraz z uchwałami dotyczącymi zmiany w zarządzie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami
Zachęcam do zapoznania się z innymi wpisami:
Wzór uchwały o powołaniu zarządu spółki z o.o.
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, zatem w takim przypadku wystarczające jest np. zapis w umowie „członkowie zarządu powoływani są na czas nieokreślony” I to spowoduje modyfikację art. 202 par. 1 i w zasadzie jego „uchylenie” w umowie?
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka