Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Aneta Kułakowska18 czerwca 2018Komentarze (0)

Dzisiejszy, kolejny zresztą wpis z RODO, pojawia się całkiem spontanicznie w odpowiedzi na pytanie Czytelniczki Pani Ani:

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Pomyślałam, że jeśli pojawiają się tego typu pytania to znaczy, że może poza Czytelniczką są również inne osoby, którzy mają wątpliwości, ale boją się zapytać.

 

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych? – jak Waszym zdaniem należałoby odpowiedzieć na to pytanie? Prawdopodobnie część z Was dopiero teraz zaczęła mieć wątpliwości. Wcale się nie dziwię. Wokół RODO narosło tyle teorii i opinii, że już nie wiadomo, które są prawdziwe.

Administratorem danych osobowych przetwarzanych w ramach prowadzonej działalności jest przedsiębiorca, czyli nasza  spółka z o.o. Administratorem nie jest zarząd spółki z o.o. czy osoba lub osoby pełniące funkcję członka zarządu. Administratorem nie jest również pracownik spółki, któremu powierzono wykonywanie obowiązków związanych z ochroną danych osobowych w spółce.

Administratorem danych jest sama spółka z o.o., lecz obowiązki administratora danych osobowych (ADO) pełni w niej zarząd. Zgodnie bowiem z k.s.h. zarząd posiada prawo reprezentowania administratora danych osobowych oraz prowadzi sprawy spółki. W przypadku zarządu jednoosobowego wszystkie uprawnienia do reprezentacji spółki przysługują jedynemu jego członkowi. Z kolei w zarządzie wieloosobowym zasady reprezentacji określa umowa spółki lub stosowane są zasady reprezentacji określone w k.s.h. Zakładam jednak, że o tym już wiecie.

 

Administrator danych osobowych (ADO)

W art. 4 pkt 7 RODO znajdziecie definicję administratora danych osobowych. Administrator oznacza organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę decydującą o celach i środkach przetwarzania danych osobowych. W przypadku osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą to sam przedsiębiorca, czyli spółka z o.o. pełni funkcję  administratora danych osobowych. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie Czytelników, wkrótce pojawią się jeszcze wpisy mówiące o obowiązkach spółki z o.o. jako ADO.

Dzisiaj na tyle. Dziękuję Czytelniczce Pani Ani za pytanie. Zapraszam do czytania bloga i komentowania.

 

*****

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Zbliżające się terminy, o których musisz pamiętać

Zgłoszenie zmiany adresu członka zarządu

Sprawozdanie finansowe za 2017

Zawiadomienie o zwołaniu zwyczajnego zgromadzenia

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: