Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Aneta Kułakowska18 czerwca 20184 komentarze

Dzisiejszy, kolejny zresztą wpis z RODO, pojawia się całkiem spontanicznie w odpowiedzi na pytanie Czytelniczki Pani Ani:

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Pomyślałam, że jeśli pojawiają się tego typu pytania to znaczy, że może poza Czytelniczką są również inne osoby, którzy mają wątpliwości, ale boją się zapytać.

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych? – jak Waszym zdaniem należałoby odpowiedzieć na to pytanie? Prawdopodobnie część z Was dopiero teraz zaczęła mieć wątpliwości. Wcale się nie dziwię. Wokół RODO narosło tyle teorii i opinii, że już nie wiadomo, które są prawdziwe.

Administratorem danych osobowych przetwarzanych w ramach prowadzonej działalności jest przedsiębiorca, czyli nasza  spółka z o.o. Administratorem nie jest zarząd spółki z o.o. czy osoba lub osoby pełniące funkcję członka zarządu. Nie jest nim również pracownik spółki, któremu powierzono wykonywanie obowiązków związanych z ochroną danych osobowych w spółce.

Administratorem danych jest sama spółka z o.o., lecz administratora danych osobowych (ADO) reprezentuje zarząd. Zgodnie bowiem z k.s.h. zarząd posiada prawo reprezentowania administratora danych osobowych oraz prowadzi sprawy spółki. W przypadku zarządu jednoosobowego wszystkie uprawnienia do reprezentacji spółki przysługują jedynemu jego członkowi. Z kolei w zarządzie wieloosobowym zasady reprezentacji określa umowa spółki lub stosowane są zasady reprezentacji określone w k.s.h. Zakładam jednak, że o tym już wiecie.

Administrator danych osobowych (ADO)

W art. 4 pkt 7 RODO znajdziecie definicję administratora danych osobowych. Administrator oznacza organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę decydującą o celach i środkach przetwarzania danych osobowych. W przypadku osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą to sam przedsiębiorca, czyli spółka z o.o. pełni funkcję  administratora danych osobowych. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie Czytelników, wkrótce pojawią się jeszcze wpisy mówiące o obowiązkach spółki z o.o. jako ADO.

*************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Zbliżające się terminy, o których musisz pamiętać

Zgłoszenie zmiany adresu członka zarządu

Sprawozdanie finansowe za 2017

Zawiadomienie o zwołaniu zwyczajnego zgromadzenia

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Katarzyna 15 maja, 2019 o 15:24

  Witam,

  a co jeśli członek zarządu jest obcokrajowcem – Austriakiem, Prokura – Polak.
  Czy winna zostać podpisana umowa powierzenia danych z jedynym członkiem zarządu ?

  dziękuję.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 16 maja, 2019 o 06:51

  Pani Katarzyno,
  moim zdaniem nie należy podpisywać umowy powierzenia z członkiem zarządu.

  Odpowiedz

  Justyna 6 kwietnia, 2020 o 00:54

  Dzień dobry,
  pracodawca (prezes zarządu) w spółce z o.o. chce wyznaczyć administratora danych osobowych. Jednak to on jest administratorem D.O., tak ? i może wyznaczyć reprezentanta Administratora D.O. ? Pracownik działu Kadr chce pieczątkę i nie za bardzo nie wiadomo jak nazwać taką osobę która tak naprawdę zajmuję się danymi osobowymi klientów i pracowników w firmie a jest tylko pracownikiem.
  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 6 kwietnia, 2020 o 09:06

  Pani Justyno,
  odpowiedź kto w spółce jest administratorem ma Pani w tym wpisie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: