Czy spółka z o.o. może żądać rekompensaty za opóźnienie płatności za fakturę?
Możemy żądać zwrotu kosztów odzyskiwania należności?
Czy poza odsetkami za opóźnienie możemy żądać pokrycia kosztów windykacji? – takie pytania zadali Czytelnicy bloga. O tym jeszcze nie pisałam. Warto więc poruszyć ten temat.
Pewnie niektórzy z Was słyszeli o możliwości żądania zapłaty 40 euro w przypadku opóźnienia w płatnościach, bez względu na wysokość kwoty płatności. Do dnia końca 2019 roku mogliście żądać od swojego dłużnika 40 euro w przypadku, jeśli z opóźnieniem opłacił fakturę. A w przypadku kiedy jej nie opłacił mogliście występując z pozwem o zapłatę żądać w pozwie również kwoty 40 euro.
Czy spółka z o.o. może żądać rekompensaty za opóźnienie płatności za fakturę?
Od dnia 1 stycznia 2020 r. macie możliwość żądania takiej rekompensata od dłużnika w następującej wysokości:
- 40 euro, gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych
- 70 euro, gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
- 100 euro, gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.
Zapisy regulujące możliwość żądania rekompensaty znajdziecie w art. 10 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Pamiętajcie, że możliwość żądania zapłaty rekompensaty powstaje z mocy prawa. Nie musicie dokonywać żadnych dodatkowych zapisów w umowie.
Powyższe oznacza, że poza odsetkami za opóźnienie, możecie również żądać od swojego dłużnika rekompensaty za koszty odzyskiwania należności w wysokości stanowiącej równowartość 40 euro (lub odpowiednio 70 euro czy 100 euro), przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.
Warunki żądania zapłaty rekompensaty
Aby móc skorzystać z tej możliwości musicie spełnić następujące warunki.
Po pierwsze, dotyczy to jedynie przedsiębiorców. Stronami muszą więc być podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą.
Po drugie, spółka z o.o. może żądać rekompensaty, gdy ze swej strony wywiązała się z zobowiązania, ale nie otrzymała należnej zapłaty w terminie.
Kolejny warunek – płatność nie została w ogóle uregulowana lub została uregulowana po terminie.
Ostatnim warunkiem jest podjęcie przez spółkę działań zmierzających do odzyskania należności, np. wysłanie wezwania do zapłaty.
Pamiętajcie, że zapłaty rekompensaty możecie żądać oddzielnie od każdej faktury zapłaconej po terminie. W sytuacji, gdy wydatki spółki na windykację należności przekroczą kwotę rekompensaty, będzie mogła żądać zwrotu wszelkich uzasadnionych wydatków. Najczęściej w pozwie o zapłatę.
******************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Czy można złożyć czynny żal do CRBR?
Odpowiedzialność prezesa zarządu spółki za wypadek drogowy – rozmowa z adwokatem Adą Chmielewską-Ciż
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }