Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy członek zarządu może sporządzić sprawozdanie finansowe?

Aneta Kułakowska30 lipca 2022Komentarze (0)

Czy członek zarządu może sporządzić sprawozdanie finansowe?

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. Czy muszę zlecić księgowej sporządzenie sprawozdania finansowego czy mogę je zrobić sam?

Takie i podobne pytania trafiają do mnie codziennie. I chociaż wiem, że termin na sporządzenie sprawozdań minął, przynajmniej jeśli chodzi o spółki których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. To wiem również, że wciąż wiele spółek sprawozdań jeszcze nie ma. Zatem czy członek zarządu może sporządzić sprawozdanie finansowe?

Czy członek zarządu może sporządzić sprawozdanie finansowe?

Czy członek zarządu może sporządzić sprawozdanie finansowe?

W art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości przeczytacie:

Kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.

Zatem ustawa nakłada na zarząd spółki obowiązek terminowego sporządzenia sprawozdania finansowego. Nie wymaga jednak, aby sprawozdanie było sporzadzone fizycznie przez zarząd. Zarząd ma zwyczajnie dopilnować, aby zostały spełnione wszystkie warunki do jego terminowego sporządzenia czy to przez księgową spółki czy ksiegową z biura rachunkowego.

Pamiętajcie, że zgodnie z ustawą o rachunkowości to nie księgowy, a członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za sporządzenie sprawozdania. Oznacza to, że jeśli sprawozdanie nie zostanie sporządzone lub będzie sporządzone nieprawidłowo, bądź będzie zawierało nierzetelne dane, karany będzie za to zarząd spółki.

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby członkowie zarządu zajmowali się w spółce prowadzeniem ksiąg rachunkowych, jak i sporządzeniem sprawozdania finansowego. Sami muszą już sobie odpowiedzieć na pytanie czy mają wystarczającą wiedzę w tym zakresie.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Przypomnienie o upływie terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółki za 2021

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: