Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności

Aneta Kułakowska28 maja 2022Komentarze (0)

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności. Czym się różnią?

O tym, że w umowie spółki należy określić siedzibę spółki dobrze wiecie. O siedzibie spółki pisałam w Zmiana siedziby czy adresu spółki. Dla przypomnienia warto zajrzeć. Dzisiejszym wpisem wracam do tematu siedziby spółki w kontekście miejsca prowadzenia działalności. O to pytacie, a więc kolejny wpis inspirowany Waszymi pytaniami.

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności

Siedzibę spółki określacie w umowie spółki. Siedzibą spółki jest miejscowość, w której ma siedzibę jej zarząd, chyba że ustawa lub umowa spółki stanowi inaczej. Oznacza to, że siedzibą spółki jest określona miejscowość, a więc miasto lub wieś, w którym znajduje się zarząd.  Zatem  wbrew powszechnej wiedzy, siedziba to nie lokal, w którym mieści się biuro spółki. Na etapie podpisywania umowy spółki wystarczy określenie samej siedziby, a nie adresu spółki.

Z kolei najpóźniej na etapie rejestracji spółki w KRS wskazujecie adres spółki. Ma to wpływ na właściwość urzędów czy sądów, pod które podlega spółka. Ma to również wpływ na właściwość KRS, do którego przesyłacie elektronicznie wniosek o rejestrację. Jest to też adres umieszczany przez Was na wszystkich dokumentach. I zwykle tam urzęduje zarząd i jest przechowywana dokumentacja spółki.

Adres spółki wskazujecie we wniosku, który składacie podczas rejestracji spółki w KRS. Wiecej niż jeden adres możecie wskazać we wniosku KRS, ale jedynie w przypadku ustanowienia oddziału spółki. Nie ma możliwości wskazania dodatkowego adresu, jeśli nie jest to oddział spółki. A nie zawsze inny adres działalności spółki oznacza od razu oddział spółki. O oddziale poczytacie we wpisie Jak utworzyć oddział spółki z o.o.?

Inne adresy działalności, które niekoniecznie są oddziałami spółki wskazujecie na formularzu NIP-8. W terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki jesteście zobowiązani dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego na NIP-8. I właśnie na tym formularzu wskazujecie adres spółki oraz adresy miejsc prowadzenia działalności. Czasami podajecie jeden adres, ponieważ spółka jest zarejestrowana w tym miejscu, w którym prowadzona jest działalność. Bywa również tak, że spółka ma kilka miejsc prowadzenia działalności. Jeśli jest to samodzielna jednostka i spełnia warunki oddziału, należy utworzyć oddział i zgłosić go do KRS oraz wpisać na formularzu NIP-8. A jeśli nie, tylko zgłaszacie dodatkowy adres prowadzenia działalności na NIP-8.

Miejsce prowadzenia działalności spółki

Problem pojawia się wówczas, kiedy adresem rejestracji spółki jest adres wirtualnego biura czy mieszkanie prywatne. Działalność wtedy zwykle jest wykonywana w innym miejscu niż oficjalny adres spółki wpisany do KRS. Choć nie zawsze się tak zdarza. Pandemia sprawiła, że wiele spółek jest prowadzonych zdalnie z domu lub korzysta z biur coworkingowych. Oczywiście wszystko zależy od przedmiotu działalności spółki. Spółki produkcyjnej nie przeniesiecie do domu.

Za miejsce prowadzenia działalności uznajecie zatem miejsce, gdzie działalność gospodarcza Waszej spółki jest faktycznie wykonywana. O tym czy jest to miejsce prowadzenia działalności świadczy stałość oraz odpowiednia struktura techniczna czy personalna umożliwiająca prowadzenie działalności. Zatem dotyczy to również magazynów, hurtowni, składów, sortowni, hal produkcyjnych czy stoisk kosmetycznych w galeriach handlowych.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po zmianie umowy spółki – zmiana siedziby.

Checklista po zmianie umowy spółki – zmiana siedziby

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy kolejność podpisywania dokumentów w S24 ma znaczenie?

Jak poradzić sobie z błędem w S24?

W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?

Kiedy wspólnik może otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: