Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zmiany od 1 lipca 2022 r. a spółka z o.o.

Aneta Kułakowska31 lipca 20222 komentarze

Zmiany od 1 lipca 2022 r. a spółka z o.o. Czy jest coś o czym warto wiedzieć w kontekście wypłaty pieniędzy ze spółki?

To tylko jedno z wielu pytań o zmiany, które weszły w życie 1 lipca 2022 r. Wpis w odpowiedzi na pytania zaczęłam pisać miesiąc temu. Jakimś cudem minął miesiąc a wpis nie doczekał się publikacji. Zwyczajnie dopadło mnie zmęczenie, a do wszystkiego padł mi mój ulubiony laptop. Niestety to wszystko miało wpływ na realizację wielu zaplanowanych zadań w tym miesiącu.

Dzisiejszym wpisem krótko podsumuję zmiany, które weszły w życie 1 lipca 2022 r. W rezultacie wpis znacznie skróciłam i skupiłam się na zmianach, które najbardziej Was interesują.

Zmiany od 1 lipca 2022 r. a spółka z o.o.

Zmiany od 1 lipca 2022 r. a spółka z o.o.

Niektórzy orientują się, że chodzi głównie o zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych i składce zdrowotnej. Zatem nie dotyczą bezpośrednio samej spółki z o.o. Mają jednak wpływ na rozliczenia członków zarządu, prokurentów czy wspólników ze spółką z o.o. A o to bardzo często pytacie. Zresztą nie bez powodu.

Zatem doszło m.in. do następujących zmian:

  1. Likwidacja ulgi dla klasy średniej. Większości z Was to nie dotyczy.
  2. Obniżenie podatku dochodowego dla osób fizycznych rozliczających się według skali z 17% na 12%. Zatem członkowie zarządu i prokurenci skorzystają na obniżenia stawki podatku.
  3. Zmiana przepisów dotyczących składki zdrowotnej. Usunięto tym sposobem wątpliwości co do obowiązku zapłaty składki zdrowotnej przez prokurentów. Zatem prokurenci wynagradzani na podstawie uchwały są zobowiązani do opłacania składki zdrowotnej. Podobnie jak od 1 stycznia 2022 r. członkowie zarządu. Do tej pory mogliście spotkać się z różnymi stanowiskami.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólników

Dobra wiadomość jest taka, że zmiana nie obejmuje powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólników na podstawie art. 176 k.s.h. Wynagrodzenie z tego tytułu nadal podlega jedynie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zatem wspólnicy korzystają dodatkowo na obniżce podatku dochodowego. Pierwsze 120.000 zł jest opodatkowane 12% podatkiem dochodowym. Wynagrodzenie nie podlega oskładkowaniu składkami społecznymi ani składką zdrowotną.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem.

Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy członek zarządu może sporządzić sprawozdanie finansowe?

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Jak założyć spółkę z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Kamila 2 sierpnia, 2022 o 13:22

    Dzień dobry,
    dziękuję za – jak zwykle – bardzo ciekawy wpis. Chciałabym zapytać o jedną kwestię. Pisze Pani: „Pierwsze 120.000 zł jest opodatkowane 12% podatkiem dochodowym.” Czy limit 120,000 to suma wypłat netto czy brutto (czyli z podatkiem PIT4 i składką ZUS) dla Członka Zarządu na podstawie uchwały?

    Pozdrawiam
    Kamila

    Odpowiedz

    Adam Karmazyn 9 sierpnia, 2022 o 20:35

    Pani Kamilo,
    z tego co wnioskuje, to dotyczy to powtarzających się świadczeń niepieniężnych dla wspólników i dalej: „wynagrodzenie [to] nie podlega oskładkowaniu składkami społecznymi ani składką zdrowotną”, a zatem mowa tutaj o kwocie brutto wysokości 120kPLN świadczeń niepieniężnych.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: