Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Udzielenie absolutorium zarządowi spółki z o.o.

Aneta Kułakowska17 kwietnia 201817 komentarzy

Dzisiaj opowiem w kilku zdaniach o udzieleniu absolutorium zarządowi spółki z o.o. Po ostatnim wpisie dotyczącym obowiązku zwołania zwyczajnego zgromadzenia dostałam od Czytelników bloga sporo pytań dotyczących uchwał podejmowanych na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Postanowiłam dzisiaj rozprawić się z pytaniami Pani Małgorzaty, które brzmiały mniej więcej tak:

Pani mecenas, jak powinno wyglądać udzielenie członkom zarządu absolutorium na zgromadzeniu? Czy są jakieś wymogi prawne co do uchwały?  jakaś minimalna wymagana treść uchwały?

Poniżej postaram się rozwiać wątpliwości mojej Czytelniczki.

Udzielenie absolutorium zarządowi spółki z o.o.

Udzielenie absolutorium zarządowi spółki z o.o.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą wypadałoby napisać, czym właściwie jest absolutorium z wykonania obowiązków. Powiedziałabym, że to coś w rodzaju akceptacji przez wspólników działań członków zarządu podejmowanych w zakończonych roku obrotowym. Dotyczy ono wszystkich członków zarządu, którzy pełnili funkcję w zarządzie w roku obrotowym, nawet jeśli podczas udzielania absolutorium już jej nie pełnią.

Zapytacie, no to jak to jest w końcu z tym absolutorium? Pani Małgorzata napisała:

Trochę poczytałam i mam mnóstwo wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że można jedną uchwałą udzielić absolutorium wszystkim członkom zarządu albo zarządowi jako organowi, a inni że każdemu członkowi zarządu należy udzielić absolutorium oddzielną uchwałą. Jak to zrobić prawidłowo?

Zasadą powinno być indywidualne udzielanie absolutorium poszczególnym członkom zarządu. Zgromadzenie wspólników podejmując uchwałę powinno ocenić działalność każdego członka z osobna w roku obrotowym. A więc jedna uchwała o udzieleniu absolutorium dla jednego członka zarządu. Należy brać pod uwagę, iż niewykluczone bowiem jest, iż części członkom zarządu wspólnicy udzielą absolutorium, a części nie. W końcu do wspólników należy decyzja.

Podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium członkowi zarządu

Co do samej treści uchwały o udzieleniu absolutorium, to uchwała powinna być sformułowana pozytywnie. Oznacza to, iż wspólnicy powinni głosować nad wnioskiem o powzięcie uchwały za udzieleniem absolutorium członkowi zarządu, a nie nad wnioskiem przeciwko udzieleniu absolutorium. Brak wymaganej większości głosów za udzieleniem absolutorium oznacza odmowę jego udzielenia.

Poniżej przykładowa treść uchwały:

Zgodnie z art. 231 §2 pkt 3 k.s.h. Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki pod firmą ABCD spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie udziela Janowi Nowakowi, Prezesowi Zarządu, absolutorium z wykonania przez niego obowiązków w roku obrotowym 2017, to jest od  dnia 01.01.2017 r. do dnia 31.12.2017  r.

Uchwała w przedmiocie udzielenia absolutorium wymaga głosowania w trybie tajnym. Oczywiście poza spółką z o.o. jednoosobową, w której jest to praktycznie niemożliwe do wykonania.

Wyłączenie wspólnika od głosowania

Musicie pamiętać, iż może zdarzyć się tak, że nie wszyscy wspólnicy będę mogli głosować nad podjęciem uchwały o udzieleniu absolutorium. Wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.

Oznacza to, że jeśli jesteś jednocześnie wspólnikiem i członkiem zarządu spółki z o.o. to podczas głosowania wspólników nad udzieleniem Tobie absolutorium, jesteś wyłączony od głosowania.

Temat zwyczajnego zgromadzenia wspólników powróci jeszcze w kolejnych wpisach. Zapraszam do śledzenia bloga.

Jeśli macie wątpliwości i potrzebujesz konsultacji prawnej zapraszam do kontaktu mailowego.

*************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania

Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami

Zapraszam do  zapoznania się poprzednimi wpisami:

Obowiązek zarządu zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Kto może być członkiem zarządu spółki z o.o.

Mandat a kadencja członka zarządu w spółce z o.o.

Absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Michał 17 kwietnia, 2018 o 19:05

    Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że tylko i wyłącznie „Janowi Nowakowi”, nie „Janowi Nowak”. Zdecydowana większość nazwisk mężczyzn podlega w języku polskim odmianie (niezależnie od tego, co na ten temat sądzi ten czy inny właściciel nazwiska).

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 17 kwietnia, 2018 o 19:16

    Panie Michale, bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi.

    Odpowiedz

    Grzesiek 18 kwietnia, 2018 o 13:14

    A co w przypadku gdy jedynym wspólnikiem jest inna spółka. I w obu spółkach jest jednoosobowy zarząd.

    Szukałem rozwiązania zakazu głosowania na „samego siebie”’. Opcją była by prokura w spółce nadrzędnej – ale takowej nie ma i nie będzie.
    Głosowanie przez pełnomocnictwo odpada w takiej sytuacji – z tego co czytałem.

    Jak by Pani to rozwiązała? Do tej pory głosowanie odbywało się na samego siebie, bo formalnie nie dało się inaczej.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 19 kwietnia, 2018 o 06:45

    Panie Grzegorzu,
    jeśli mamy taką sytuację, że jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu to w takiej spółce nie podejmuje się uchwały o udzieleniu absolutorium. Zgodnie z art. 244 ksh nie ma w tym momencie możliwości głosowania na samego siebie.

    Odpowiedz

    Grzesiek 19 kwietnia, 2018 o 11:37

    no właśnie wg mnie nie do końca, ponieważ ja piszę o sytuacji gdy jedynym wspólnikiem jest inna osoba prawna (też sp zoo) gdzie jest jednoosobowy zarząd. I ten sam prezes zarządu jest w zarządzie jedynego wspólnika i w spółce zależnej. Częsta sytuacja w holdingach, gdzie jest kilka podmiotów powiązanych ze sobą w mniej lub bardziej rozsądny sposób.

    Myślałem jeszcze o konstrukcji kaskadowej, gdzie NZW wspólnika wyrazi zgodę na udzielenie absolutorium w spółce zależnej (ze względu na tożsamość zarządów).

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 22 kwietnia, 2018 o 13:06

    Panie Grzegorzu,
    rzeczywiście w tym przypadku mamy całkiem inną sytuację. Stanowiska co do takiego przypadku są różne. Niektórzy uważają, że nie zachodzi przypadek z art. 244 ksh, a członek zarządu nie jest pełnomocnikiem wspólnika, wobec czego nie dochodzi do wyłączenia od głosowania. Są stanowiska popierające zastosowanie w tym przypadku art. 244 ksh. Z konstrukcją, o której Pan napisał też się spotkałam i to też jest jakieś rozwiązanie, choć nie każdy uważa je za słuszne. Każdy przypadek jest inny i każdy należy rozpatrzeć indywidualnie.

    Odpowiedz

    Grzesiek 23 kwietnia, 2018 o 12:53

    Dziękuję za info 🙂

    Ryszard 26 czerwca, 2018 o 21:45

    Dzień dobry!
    A co gdy mamy taką sytuację, że w tym roku zmienił się układ właścicieli w sp. z o.o. (przy okazji też skład Zarządu) i obecne Zgromadzenie Wspólników udziela/nie udziela absolutorium członkom Zarządu (również byłym od tego roku) za poprzedni rok? Czy to jest prawidłowe – gdy w poprzednim roku byli inni Wspólnicy – żeby obecni wypowiadali się na temat roku obrotowego, w którym nie byli jeszcze Wspólnikami? Czy byli już Wspólnicy i członkowie Zarządu powinni być powiadomieni o obecnym walnym zgromadzeniu?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 28 czerwca, 2018 o 06:10

    Panie Ryszardzie,
    nie ma znaczenia czy zmienili się wspólnicy. Zgromadzenie odbywa się przy udziale aktualnego składu wspólników i udziela lub nie udziela absolutorium wszystkim członkom zarządu, którzy pełnili funkcję w zarządzie w danym roku. Dotyczy to również tych, którzy już członkami nie są. Nie powiadamia Pan o zgromadzeniu byłych wspólników lub byłych członków zarządu. Chyba że w przypadku odwołanych członków zarządu zachodzi konieczność złożenia wyjaśnień.

    Odpowiedz

    Waldemar 6 lipca, 2018 o 18:20

    Szanowna Pani Aneto,
    Moje pytanie dotyczy możliwości głosowania na WZW przez wspólnika spółki z o.o. , który pozyskał udziały 22.06.2018 roku poprzez umowę darowizny od udziałowca, który zasiada w Zarządzie. Zawiadomienie o zwołaniu walnego Zarząd Spółki przesłał 13.06.2018. Jest to o tyle istotne, że przy głosowaniu o udzieleniu absolutorium Zarządowi, głosy nowego wspólnika powodują udzielenie tego absolutorium. W przciwnym wypadku po wykluczeniu z głosowania nad udzieleniem absolutorium
    samemu sobie (zgodnie z art. 244 k.h. – członek Zadządu jest udziałowcem w Spółce) to absolutorium nie zostanie udzielone.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 9 lipca, 2018 o 18:59

    Szanowny Panie Waldemarze,
    co do zasady spółkę należy poinformować o przejściu udziału, aby zarząd mógł dokonać wpisu nowego wspólnika do księgi udziałów oraz dokonać zmiany w KRS. Jeśli spółka zostanie poinformowana o zmianie wraz z dowodem przejścia udziałów na nowego wspólnika, to nowy wspólnik może wziąć udział w zgromadzeniu i głosowaniu.

    Odpowiedz

    Ryszard 28 czerwca, 2018 o 15:46

    Dziękuję bardzo za odpowiedź i ogromny szacunek za chęć dzielenia się wiedzą. Cieszę się, że trafiłem na Pani blog – będę polecał 🙂

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 2 lipca, 2018 o 11:58

    Szanowny Panie Ryszardzie,
    bardzo dziękuję. Taki był cel bloga, aby dzielić się wiedzą i ułatwiać funkcjonowanie w spółce z o.o. Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz

    Miriam 18 sierpnia, 2019 o 20:20

    A co dzieje się w sytuacji, gdy wspólnik większościowy nie może głosować nad sobą jak członkiem zarządu, zaś dwoje wspólników mniejszościowych nie zagłosuje za udzieleniem absolutorium? Czy taki wspólnik nie otrzymuje skwitowania? Czy traci miejsce w zarządzie (a jest prezesem i większościowym wspólnikiem)?

    Odpowiedz

    Karolina 14 maja, 2020 o 16:39

    Szanowna Pani Aneto,
    czy jeśli spółka z o.o. była zakładana przez system S24 to uchwałę o udzieleniu absolutorium czł. zarządu i uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie z działalności składamy w postaci elektronicznej – format xml lub inny np. DOC czy PDF + kwalifikowanym podpis lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Czy nie ma obowiązku jej składania w krs?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 14 maja, 2020 o 18:49

    Pani karolino,
    na blogu jest sporo wpisów dotyczących składania dokumentów rocznych do KRS, np. ostatni https://zarzadwspolcezoo.pl/sporzadzenie-i-zlozenie-sprawozdania-finansowego-za-2019/

    Odpowiedz

    Joanna 29 czerwca, 2020 o 06:36

    Szanowna Pani Aneto,
    mam pytanie odnośnie tego kto powinien podpisac uchwałę o udzielenie absolutorium. Spolka z o. o. sklada sie z 2 wspolnikow ktorzy pelnia jednoczesnie funkcje czlonka zarzadu i prezesa zarzadu. Zwyczajne zgromadzenie wspolnikow udziela absolutorium prezesowi zarzadu ktory jest jednoczesnie wspolnikiem spolki z o.o. Prezes jest w takim wypadku wyłączony z glosowania nad tą uchwalą. Czy pod uchwala podpisuje sie tylko drugi wspolnik czy obydwoje wspolnikow?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: