Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Niemal jedyny wspólnik spółki z o.o.

Aneta Kułakowska11 lutego 20215 komentarzy

Niemal jedyny wspólnik społki z o.o. Znacie takie pojęcia jak niemal jedyny wspólnik lub wspólnik iluzoryczny w spółce z o.o.?

Dla zdecydowanej większości oczywistym jest, że zgodnie z przepisami wspólnik spółki z o.o. nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Wyjątek dotyczy jedynego wspólnika spółki z o.o. Oczywiście pod warunkiem, że jest nim osoba fizyczna.

W myśl art. 8 ust. 6 pkt. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niestety ZUS, a za nim sądy wbrew wyraźnym zapisom ustawy mają inne zdanie na ten temat.

Niemal jedyny wspólnik spółki z o.o.

Niemal jedyny wspólnik spółki z o.o.

W ostatnich latach zapewne wielu z Was co jakiś czas słyszy o kuriozalnych orzeczeniach sądów, które większościowego wspólnika spółki z o.o. traktują jak „niemal jedynego wspólnika”. Określając w ten sposób wspólnika, który posiada znaczącą większość udziałów spółki. Co w rezultacie kończy się obowiązkiem uregulowania przez takiego wspólnika zaległych składek społecznych za kilka lat.

Jak się pewnie domyślacie, zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie postępowania rozpoczęły się od działań ZUS. W pewnym momencie ZUS stwierdził, że większościowy wspólnik podlega ubezpieczeniom społecznym. Wobec tego traktuje go jak jedynego wspólnika spółki z o.o. A niczego nie świadomy wspólnik pewnego pięknego dnia budzi się z zaległościami wobec ZUS za kilka lat, które powinien niezwłocznie zapłacić. Nie pozostaje mu nic innego jak ratować się w sądzie.

Wspólnik przed sądem

Niestety sądy często przyznają rację ZUS wydając zaskakujące w świetle przepisów wyroki.

Sądy w ślad za ZUS argumentują, że większościowy wspólnik praktycznie sam decyduje o sprawach spółki. A wspólnik mniejszościowy z niewielką liczbą udziałów służy tylko obejściu prawa. Nieważne zatem, że w spółce jest formalnie dwóch lub więcej wspólników. Mniejszościowi wspólnicy są uważani za figurantów czy „wspólników iluzorycznych”, którzy nie mają żadnego wpływu na sprawy spółki.

Pojęcia „niemal jedynego wspólnika” spółki z o.o. czy „wspólnika iluzorycznego” nie są zdefiniowane w przepisach. To co robi ZUS i sądy to jakaś interpretacja rozszerzająca.
Niestety w orzecznictwie nie znajdziecie podpowiedzi jaka ilość udziałów daje Wam gwarancję, że nie zostaniecie zakwalifikowani jako „niemal jedyny wspólnik” spółki z o.o. i zobowiązani do zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne jak osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zatem, aby zminimalizować ryzyko należałoby inaczej ustalić proporcje udziałów w spółce. Układ 99%- 1% to spore ryzyko. Pytanie czy 10% dla mniejszościowego wspólnika to już bezpieczny układ czy jeszcze nie? Obawiam się, że niestety nie.

********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania.

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Rada nadzorcza w umowie z członkiem zarządu

Kto reprezentuje spółkę w umowie z likwidatorem?

Zwrot opłaty po zwrocie wniosku w S24

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Iza 11 lutego, 2021 o 14:32

  Jak ja lubię czytać Pani opracowania. Rzeczowe, jasne. Zawsze trafione.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 15 lutego, 2021 o 18:35

  Pani Izo,
  bardzo dziękuję.

  Odpowiedz

  Anna 12 lutego, 2021 o 07:20

  Witam,
  a co w sytuacji gdy większościowy wspólnik jest zatrudniony w spółce na umowę o pracę i opłaca wyższe składki niż jak osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą? ZUS wystąpił do spółki o dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy. Jak może się zakończyć ta sprawa, skoro składki były opłacane?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 15 lutego, 2021 o 18:34

  Pani Anno,
  w tym przypadku dochodzi do zbiegu tytułu ubezpieczeń. Nie znam sprawy i nie jestem w stanie powiedzieć jak się zakończy.

  Odpowiedz

  Marcin 14 lutego, 2021 o 01:46

  tak , trafione, ale jak czytam to, to wiedzę że poziom sądów to ten sam poziom co rekwirowanie nieruchomości świadków jehowy w Rosji. Dziś u nas bezprawnie zabierają ludziom pieniądze (inaczej tego nie mogę nazwać) a następne będzie zabieranie wolności i wsadzenie do więzień.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: