KRS wyłącznie elektronicznie od 1 lipca 2021 r.?
Czy to prawda, że dokumenty do KRS składamy wyłącznie elektronicznie od 1 lipca 2021 r.?
Od 1 lipca 2021 r. ruszy wyłącznie elektroniczny KRS. Zatem możecie liczyć na to, że w tym temacie pojawi się sporo wpisów. Dzisiaj opowiem Wam tylko jakie są założenia.
KRS wyłącznie elektronicznie od 1 lipca 2021 r.
Otóż 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające procedurę składania wniosków do KRS.
Wszelkie wnioski, a także pisma do KRS będziecie mogli składać wyłącznie elektronicznie.
Zatem całość korespondencji pomiędzy spółką z o.o. a KRS odbywać się będzie przez internet. Dotyczy to również skarg, zażaleń i apelacji.
Jednak już dalsze pisma procesowe składane do sądu II instancji będziecie składać w formie papierowej.
Póki co, cyfryzacja obejmuje postępowanie rejestrowe przed sądem I instancji.
Powyższe oznacza, że również do Was KRS będzie wysyłać korespondencję wyłącznie w formie elektronicznej.
Do 30 czerwca 2021 r. papierowe wnioski
Zatem jeszcze dzisiaj – 30 czerwca 2021 r. możecie składać wnioski do KRS w formie papierowej. Jeśli więc macie gotowe dokumenty i zwlekaliście z ich złożeniem to koniecznie to zróbcie.
Dokumenty możecie złożyć na biurze podawczym KRS lub wysłać pocztą. Zdążycie, jeśli wyślecie dokumenty do północy 30 czerwca. Liczy się data stempla pocztowego.
Jeśli papierowe wnioski złożycie do KRS po 30 czerwca to KRS dokona ich zwrotu. Taki sposób złożenia dokumentów nie wywoła zakładanych skutków prawnych.
KRS wyłącznie elektronicznie od 1 lipca 2021 r.
Zalety informatyzacji KRS
Sam pomysł na informatyzację postępowania przed KRS jest bardzo dobry.
Obawiam się jednak, że początki będą trudne. Awarie i błędy systemu raczej nas nie ominą.
Założenie jest takie, że udostępnione formularze mają już w trakcie ich wypełniania weryfikować kompletność i poprawność wniosków.
Czy tak będzie? Czy nowy system wyeliminuje błędy i będzie ułatwieniem dla spółek? Zobaczymy. Czas pokaże.
Nadal możecie składać wnioski poprzez system teleinformatyczny S24, jeśli spółka została założona w S24.
**********************************************
#autopromocja #produktwłasny
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Absolutorium dla byłego członka zarządu
Jak wypłenić formularze KRS po zmianie firmy spółki?
Termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, a czy odnalazła Pani informację odnośnie strony internetowej / systemu teleinformatycznego za pośrednictwem którego bedzie można składać wniosek o wpis?
Panie Filipie,
https://prs.ms.gov.pl/
Ja nie zdążyłem wczoraj wysłać i teraz sam już nie wiem co zrobić a 4 dni zostały do wysłania. Na stronie ms.gov.pl nie ma żadnych informacji co robić w takiej sytuacji, a o nowym serwisie do składania wniosków KRS nic nie ma. W jaki sposób teraz mam złożyć wniosek KRS-Z3?
Panie Marcinie,
już jest nowy KRS https://prs.ms.gov.pl/
Czy po zmianach nadal obowiązuje opłata 250 + 100 za ogłoszenie przy zgłoszeniu zmian w KRSie czy opłaty zniesiono lub pozostawiono tylko 100zł za samo ogłoszenie?
Witam, kto podpisuje dokumenty, jeśli reprezentacja jest dwuosobowa?? Szczerze – to weszłam – zmian dokonałam – bagatela w minutę – ale na podpisaniu poległam – przesłać do jednej, potem do drugiej osoby z zarządu ? do jednej ? i wysłać ? zagubiłam się! czy pełnomocnictwo procesowe/ogólne wchodzi w grę?
Pani Moniko,
podpis wniosku o wpis zmian jak do tej pory, czyli zgodnie z reprezentacją. Pełnomocnictwo procesowe jak najbardziej wchodzi w grę.
Dzisiaj dzwoniłam w tej sprawie do KRS – opłaty sa te same. Jedynie u nas (Katowice) zmianie uległy numery kont na które nalezy wpłacać opłaty.
Pani Mecenas,
czy uważa Pani , że elektroniczne poświadczenie odpisu dokumentu przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym następuje stosownie do treści art. 129 § 2[1] KPC, czyli z chwilą wprowadzenia przez te osoby dokumentu do systemu teleinformatycznego? Czy wymagane jest jednak osobne opatrzenie każdego z dokumentów podpisem zaufanym lub kwalifikowanym?
Pani Mecenas,
czy orientuje się Pani może w jaki sposób, od 1 lipca 2021, można uzyskać papierowy odpis z KRS z pieczątkami? Przez jaką stronę można złożyć wniosek o wydanie odpisu i czy można taki papierowy odpis odebrać w sądzie?
Pozdrawiam!
Witam, próbuję dokonać zmiany przez nowy portal sądowy – zmiana dotyczy sprzedazy udziałów przez jednego wspólnika drugiemu. Wcześniej składałam Z + ZE. Nie chcą mi się dodać załączniki a druga rzecz z automatu wyskakuje mi zaznaczone pole przedmiot działalności a ja chcę tylko zaznaczyć wspólników……
Pani Małgorzato,
cieżko mi coś podpowiedzieć. poniewaz nie wiem czy wszystko dobrze Pani zaznacza we wniosku.
Z kolei jeśli to błąd systemu to nalezy to zgłosić w zakładce pomoc.
Taka sytuacja: jestem zobowiązany dostarczyć do akt KRS przez e-KRS tekst jednolity umowy spółki ale nie są konieczne do ujawnienia żadne zmiany w KRS (zmiany umowy zostały uwzględnione w KRS przy rozpatrzeniu wniosku złożonego przez S24 ale w S24 wygenerował się błędny tekst jednolity umowy spółki).
Czy jeśli na swoim profilu PRS wypełnię za spółkę wniosek (INNY WNIOSEK – WNIOSEK O PRZYJĘCIE DOKUMENTÓW DO AKT) i załączę do tego wniosku załączniki: 1) pismo przewodnie podpisane profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym przez osoby upoważnione do reprezentowania spółki i umowę spółki podpisaną elektronicznie (w formie jak wyżej) przez wspólników to czy mogę taki wniosek wysłać podpisując go osobiście swoim profilem, przy czym ja nie jestem osobą upoważnioną do reprezentowania spółki zgodnie z KRS ?
Pytanie jest bardziej czy taki wniosek ma szanse zostać rozpatrzony pozytywnie niż czy mogę 🙂 bo wiem, że technicznie jest to możliwe. Z góry dziękuję za odpowiedź,