Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jaką część zysku na wypłatę dywidendy?

Aneta Kułakowska11 kwietnia 2021Komentarze (0)

Jaką część zysku na wypłatę dywidendy?

Po wczorajszym wpisie Termin wypłaty dywidendy dostałam pytanie od Czytelniczki bloga. Z maili od Was wiem, że nierzadko zastanawiacie się czy możecie przeznaczyć cały zysk za ubiegły rok obrotowy na dywidendę. Zastanawiacie się czy są w przepisach określone jakieś ograniczenia co do wysokości kwoty do wypłaty. Zatem zapraszam na krótki wpis. Obiecuję, że nie zajmę Wam wiele czasu.

Jaką część zysku na wypłatę dywidendy?

Jaką część zysku na wypłatę dywidendy?

Odpowiedź na pytanie znajdziecie w art.  192 k.s.h.:

Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Powyższe oznacza, że na dywidendę możecie przeznaczyć kwotę, która nie przekroczy zysku netto wykazanego w sprawozdaniu finansowym za ostatni zamknięty rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z ubiegłych lat oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerowowych. Oczywiście dotyczy to środków, które możecie przeznaczyć do podziału.

Tą kwotę, która Wam wyjdzie ze wskazanego powyżej wyliczenia musicie pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Jeśli zatem wypłacicie kwotę powyżej kwoty możliwej do wypłaty, to musicie liczyć się z obowiązkiem jej zwrotu spółce.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Termin wypłaty dywidendy

Przedłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2020 r.

Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: