Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy wspólnicy muszą mieć dostęp do sprawozdania przed zwyczajnym zgromadzeniem?

Aneta Kułakowska28 maja 2021Komentarze (1)

Czy wspólnicy muszą mieć dostęp do sprawozdania przed zwyczajnym zgromadzeniem?

Ponownie pytanie Czytelnika bloga. Tym razem o dostęp wspólników do sprawozdania finansowego przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników. Biorąc pod uwagę czas podsumowań 2020 roku, postanowiłam krótkim wpisem odpowiedzieć na to pytanie.

Czy wspólnicy muszą mieć dostęp do sprawozdania przed zwyczajnym zgromadzeniem?

Czy wspólnicy muszą mieć dostęp do sprawozdania przed zwyczajnym zgromadzeniem?

Bez względu na to czy zwyczajne zgomadzenie wspólników odbywa się poprzez formalne zwołanie czy nie, zarząd spółki ma obowiązek udostępnić wspólnikom dokumenty spółki. Zgodnie z art. 68 ustawy o rachunkowości najpóźniej na 15 dni przed dniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników, zarząd udostępnia wspólnikom następujące dokumenty:

 • sprawozdanie finansowe
 • sprawozdanie z działalności spółki
 • sprawozdanie biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego (jeśli sprawozdanie podlega obowiązkowi badania).

Przepisy nie narzucają Wam sposobu, ani formatu w jakim macie udostępnić wspólnikom dokumenty. Zatem możecie poinformować wspólników, że dokumenty są dostępne pod adresem spółki do wglądu. Możecie je wysłać do wspólników mailem, pocztą czy kurierem.  Decyzja należy do Was, chyba że w spółce jest już wypracowana praktyka w tym zakresie, ewentualnie wewnętrzne procedury to regulujące.

Obowiązek zarządu pod groźbą kary

Musicie zatem zadbać o to, aby wspólnicy dowiedzieli się najpóźniej na 15 dni przed dniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników o sytuacji finansowej spółki za ostatni rok obrotowy. Wiedza ta pomoże im zdecydować czy zagłosują za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności oraz za udzieleniem absolutorium członkom zarządu.

Zwracam uwagę, iż powyższy obowiązek art. 79 pkt 5 ustawy o rachunkowości nakłada na zarząd pod groźbą kary grzywny albo ograniczenia wolności. Osobiście nie znam przypadku ukarania członków zarządu na podstawie w/w przepisu, ale warto wiedzieć, że jest takie ryzyko.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. 

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Wzór uchwały o niesporządzaniu sprawozdania z działalności

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w wersji uproszczonej

Jak załączyć dokument zewnętrzny w S24?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Aleksandra 17 listopada, 2021 o 13:19

  Dzień Dobry,

  Proszę o informację, do kiedy Pani zdaniem spółki komunalne powinny przedstawić plan finansowy na rok 2022?? Czy jest jakaś data graniczna, czy może logika tłumaczy kiedy??? dziękuję i pozdrawiam. A.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: