Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Aneta Kułakowska24 czerwca 2022Komentarze (0)

W tym tygodniu weszły w życie przepisy, które mają przeciwdziałać kradzieży spółek. Dotyczą one również spółki z o.o.

Nierzadko trafiały do mnie osoby, które straciły spółkę, ponieważ ktoś posłużył się sfałszowanymi dokumentami i dokonał sprzedaży udziałów oraz zmiany w zarządzie. KRS na podstawie złożonego wniosku i dokumentów dokonał wpisu zmian. Osobiście więc uważam, że to krok w dobrym kierunku. Jak to w praktyce będzie działać pewnie wkrótce się przekonamy.

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Przed kradzieżą spółki mają chronić zmienione przepisy ustawy o KRS. Do ustawy dodano art. 10a.

Zgodnie z art. 10a ustawy o KRS:

  1. Informacja o:

1)zarejestrowaniu w systemie teleinformatycznym sprawy obejmująca numer w Rejestrze, sygnaturę sprawy i datę rejestracji sprawy albo

                          2)dokonaniu wpisu w pozycji Rejestru obejmująca numer w Rejestrze, sygnaturę sprawy, datę dokonania wpisu i numer wpisu – dotycząca podmiotu wpisanego do rejestru, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 lub 2, jest automatycznie przesyłana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego każdemu, kto za pośrednictwem tego systemu wskazał numer w Rejestrze podmiotu, którego informacja ta ma dotyczyć.

  1. Informacje, o których mowa w ust. 1, są przesyłane przez wskazany okres, nie dłużej niż przez rok, albo do chwili rezygnacji z otrzymywania tych informacji. Dopuszczalne jest przedłużanie tego okresu, każdorazowo na czas nie dłuższy niż rok.
  2. Każdemu przesyła się jednocześnie informacje dotyczące nie więcej niż pięćdziesięciu podmiotów.
  3. Informacja jest przesyłana automatycznie po:

1)zarejestrowaniu w systemie teleinformatycznym sprawy dotyczącej podmiotu, którego numer w Rejestrze wskazano – w przypadku informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, albo

                                                                           2)dokonaniu wpisu w pozycji Rejestru podmiotu, którego numer w Rejestrze wskazano – w przypadku informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 2.

Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo obrotu prawno-gospodarczego i zapobiec przejęciu spółek.

Newsletter KRS

Nowelizacja wprowadza tzw. newsletter. Ma on za zadanie automatycznie powiadomić o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w KRS. Newsletter otrzymacie mailem.

Jeśli zatem jesteście zainteresowani otrzymywaniem takich powiadomień, to musicie subskrybować taki newsletter. Wchodzicie na stronę Portalu Rejestrów Sądowych. Klikacie w Krajowy Rejestr Sądowy. Przesuwacie w dół strony aż do Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego. Klikacie „Dodaj podmiot do monitorowania”. Następnie logujecie się do swojego konta i dodajcie podmiot poprzez wskazanie numeru KRS. Ewentualnie poprzez inne kryteria wyszukiwania. Możecie na swoim koncie monitorowac 50 podmiotów. Jeśli nie macie założonego konta w Portalu Rejestrów Sądowych to czas to zrobić. Po zapisaniu się na newsletter będziecie otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach jakie mają miejsce. Dotyczyć będą wydarzeń aktualnych po dokonaniu zapisu. Informacje o podmiocie będą przesyłane przez rok, albo do chwili rezygnacji z otrzymywania informacji. Dopuszczalne jest przedłużanie tego okresu, każdorazowo na czas nie dłuższy niż rok.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór umowy pożyczki ze wspólnikiem spółki z o.o.

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Jak założyć spółkę z o.o.?

Siedziba spółki i miejsce prowadzenia działalności

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: