Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zwyczajne zgromadzenie podczas likwidacji

Aneta Kułakowska24 czerwca 20193 komentarze

Czerwiec to miesiąc zwyczajnych zgromadzeń w większości spółek z o.o. Wpisów z tej tematyki znajdziecie na blogu sporo. Chciałabym jednak przypomnieć, iż zwyczajne zgromadzenie podczas likwidacji spółki też zwołujecie. Tym razem jest to apel do likwidatorów, którzy w trakcie postępowania likwidacyjnego zobowiązani są do jego zwołania.

Zwyczajne zgromadzenie podczas likwidacji

Zwyczajne zgromadzenie podczas likwidacji

Co do samych zasad i terminu zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników to nie zmieniają się one podczas likwidacji. Różnica jest taka, że zwołują je likwidatorzy, a nie zarząd spółki. Likwidatorzy są również odpowiedzialni za sporządzenie sprawozdania finansowego, jak i sprawozdania z działalności za zamknięty rok obrotowy. Nawet jeśli do otwarcia likwidacji doszło w trakcie roku obrotowego. Likwidatorzy, tak jak wcześniej zarząd, po upływie każdego roku obrotowego są zobowiązani złożyć zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia sprawozdanie ze swojej działalności oraz sprawozdanie finansowe.

Przedmiot obrad podczas likwidacji

Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki w likwidacji są te same sprawy jak przed likwidacją. A to oznacza, że w porządku obrad powinny znaleźć się: rozpatrzenie sprawozdania likwidatorów z ich działalności, rozpatrzenie sprawozdania finansowego oraz udzielenie absolutorium członkom organów spółki. Co do absolutorium to dotyczy ono likwidatorów i członków rady nadzorczej, jeśli jest w spółce. Jeśli w ostatnim roku obrotowym nastąpiło otwarcie likwidacji to udzielenie absolutorium dotyczy również członków zarządu spółki, którzy pełnili swoją funkcję do czasu otwarcia likwidacji.

Inaczej wygląda kwestia ewentualnego podziału zysku wypracowanego przez spółkę w ostatnim roku obrotowym. Zysku nie możecie podzielić uchwałą na zgromadzeniu. W okresie likwidacji nie możecie wypłacać wspólnikom zysków, nawet częściowo. Jeśli będą jakiekolwiek sumy z zysku do podziału, będziecie mogli nimi dysponować na ostatnim etapie likwidacji po uregulowaniu wszelkich zobowiązań wobec wierzycieli.

Sprawozdanie finansowe likwidatorzy sporządzają zgodnie z zasadami sprzed likwidacji. Podobnie jest ze sprawozdaniem z działalności sporządzanym przez likwidatorów. Składanie sprawozdań wraz uchwałą do KRS odbywa się również na tych samych zasadach. Z tą różnicą, że podczas likwidacji to likwidatorzy są odpowiedzialni za ich terminowe złożenie do KRS.

****************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Rodo kontrola w spółce z o.o.

Obowiązek informacyjny wobec wspólników spółki a o.o.

Likwidator w spółce z o.o.

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Anna 8 października, 2020 o 14:14

    Świetny artykuł jak zawsze!! Jedno jest dla mnie niejasne – czy sprawozdanie z działalności likwidatora w trybie art. 281 paragraf 2 ksh nalezy składać do KRS wraz z rocznym sprawozdaniem i uchwałami?

    Odpowiedz

    Robert 24 września, 2021 o 16:10

    A co w sytuacji gdy sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji wykaże stratę na koniec roku obrotowego? Czy na zwyczajnym zgromadzeniu wspólnicy podejmują uchwałę o pokryciu straty o której mowa w art. 231 § 1 pkt 2 k.s.h.? Czy nie podejmują żadnej uchwały?

    Odpowiedz

    Robert 24 września, 2021 o 16:10

    A co w sytuacji gdy sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w likwidacji wykaże stratę na koniec roku obrotowego? Czy na zwyczajnym zgromadzeniu wspólnicy podejmują uchwałę o pokryciu straty o której mowa w art. 231 § 1 pkt 2 k.s.h.? Czy nie podejmują żadnej uchwały?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: