Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wniosek należy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych czy S24?

Aneta Kułakowska28 października 2021Komentarze (1)

Wniosek należy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych czy S24? Czym się kierować podczas wyboru systemu KRS?

Wydaje się z pozoru proste pytanie. Z Waszych maili wynika jednak, że nie wiecie gdzie macie składać wnioski. Do sporej części z Was dotarła informacja, że od 1 lipca 2021 r. dokumenty do KRS należy składać wyłącznie elektronicznie i nic poza tym. Wobec tego błędnie myślicie, że aktualnie wszystkie wnioski do KRS składacie poprzez S24. Otóż, tak nie jest. Krótkim wpisem podpowiem jaki system wybrać.

Wniosek należy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych czy S24?

Wniosek należy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych czy S24?

Od 1 lipca 2021 r. wnioski do KRS składacie wyłącznie elektronicznie. Możecie skorzystać z systemu teleinformatycznego S24 oraz Portalu Rejestrów Sądowych. Zachęcam do zapoznania się z wpisami w tym temacie. Polecam Od 1 lipca 2021 r. ruszył elektroniczny KRS oraz Jak załączyć formularz do wniosku w Portalu Rejestrów Sądowych? Są też i inne wpisy w tym temacie.

Co do zasady z S24 mogą korzystać spółki z o.o. założone w S24, które nie dokonały zmiany umowy spółki poza S24, czyli notarialnie. Jeśli spełniacie te wymogi to wniosek o wpis zmiany składacie w S24. Dodatkowo musicie jeszcze spełnić kolejny warunek. Otóż zmiany, z którymi związany jest wpis dokonujecie w S24 korzystając z dostępnych tam wzorów. Dotyczy to chociażby zmiany umowy spółki, zmiany adresu, zmian w zarządzie, sprzedaży udziałów i wielu innych.

E-formularze KRS

Jeśli jednak zmiany będą odzwierciedlone w dokumentacji papierowej czy dokumentacji podpisanej podpisem elektronicznym sporządzonej poza S24 to korzystacie z Portalu Rejestrów Sądowych. Dotyczy to przykładowo umowy sprzedaży udzialów, która została podpisana przed notariuszem. Zmian w zarządzie czy radzie nadzorczej dokonanych w protokole zgromadzenia wspólników sporządzonego w formie pisemnej. Dotyczy to również rezygnacji członka zarządu, rady nadzorczej czy prokurenta w formie pisemnej. Jak również zmiany umowy spółki w protokole notarialnym. To tylko przykłady, ale zakładam, że rozumiecie o co mi chodzi.

Wówczas wniosek składacie w Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Jeśli nie macie założonego konta to musicie je założyć. Do założenia konta i złożenia wniosku potrzebujecie podpisu elektronicznego w profilu zaufanym, podpisu kwalifikowanego lub osobistego.

Pytacie też:

Czy jeśli spółka założona w S24 dokona wpis zmian poza S24 czy nadal będzie mogła w przypadku innych zmian korzystać z S24?

Otóż, jeśli zmiany poza S24 nie dotyczą wpisu do KRS zmiany umowy spółki dokonanej przed notariuszem to nadal spółka będzie mogła składać wnioski w S24.

Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe 🙂 A jeśli nie, to piszcie w komentarzu.

***************************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z uchwałami dotyczącymi zmiany zarządu

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy art. 210 §1 k.s.h dotyczy także byłego członka zarządu?

Czy można wycofać wniosek z KRS?

Uzupełnienie braków wniosku o rejestrację spółki w S24 po jego zwrocie

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Cezary 2 stycznia, 2022 o 23:24

  Dzień dobry,
  W nawiązaniu do artykułu, jeżeli papierowo zmienialiśmy udziałowców oraz członków zarządu, to czy możemy obecnie przez S24: wyrazić zgodę na zbycie udziałów, zbyć udziąły na rzecz obecnego udziałowca, zrezygnować z funkcji członka zarządu, zmienić skład zarządu?
  Dziękuję i pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: