Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Odwołanie członka zarządu spółki z o.o.

Aneta Kułakowska09 maja 2021Komentarze (0)

Nie wiem jak to się stało, ale do tej pory nie pisałam o odwołaniu członka zarządu. Zatem dzisiaj pierwszy wpis w tym temacie – Odwołanie członka zarządu spółki z o.o.

Odwołanie członka zarządu spółki z o.o.

Odwołanie członka zarządu spółki z o.o.

Nie każdy mandat wygasa na skutek odwołania. Może wygasnąć na skutek upływu kadencji, zatwierdzenia sprawozdania finansowego, śmierci czy rezygnacji.

Co do zasady odwołania członka zarządu dokonują wspólnicy uchwałą. I z taką możliwością spotkacie się w większości spółek z o.o. Umowa spółki może w tym zakresie wprowadzać inne rozwiązania. Może upoważniać radę nadzorczą do odwoływania członków zarządu. Może też przyznać wspólnikowi uprawnienia osobiste do odwoływania członków zarządu.

Jednak bez względu na zapisy umowy spółki, zgodnie z art. 203 k.s.h. członka zarządu można odwołać w każdym momencie uchwałą wspólników. Zatem może zostać odwołany bez podania przyczyny i przed upływem kadencji. Powyższe potwierdza również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2003 r. I PK 159/02, który stwierdził, iż zgromadzenie wspólników spółki z o.o. jest organem uprawnionym do odwołania członków jej zarządu, także wówczas, gdy w spółce została powołana rada nadzorcza.

Data odwołania

Odwołanie może nastąpić w różnym momencie. Zwykle odbywa się ze skutkiem natychmiastowym w dniu podjęcia uchwały o odwołaniu. Może też nastąpić z dniem określonym w akcie odwołania, zatem z datą przyszłą.

Odwołanie członka zarządu a wpis w KRS

Odwołanie następuje na mocy uchwały wspólników, ewentualnie innych osób lub organu upoważnionego do odwołania. Dla swej skuteczności odwołanie nie potrzebuje wpisu w KRS.  W przypadku odwołania członka zarządu decydujące znaczenia ma ważnie powzięta uchwała o odwołaniu. Należy jednak pamiętać o tym, aby w terminie 7 dni od dnia wygaśnięcia mandatu złożyć wniosek o wpis zmian do KRS. Dokonuje tego członek zarządu, który pozostał w zarządzie. A jeśli nie pozostał żaden członek zarządu lub skład członków zarządu spadł poniżej wymaganej umową spółki liczby, musicie pamiętać, aby na miejsce odwołanego członka zarządu powołać nowego.

Postaram się w najbliższych wpisach przybliżyć Wam instytucję odwołania z zarządu. Zatem już teraz zapraszam na kolejne wpisy.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Obowiązki rady nadzorczej po zakończeniu roku obrotowego

Kto może zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Gdzie znajdę wniosek KRS-ZEL3?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: