Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Aneta Kułakowska15 kwietnia 2019Komentarze (0)

Czasem spotykam się z pytaniami o to czy jest możliwość, aby w trakcie zawieszenia działalności nie zwoływać zwyczajnego zgromadzenia wspólników. A jeśli tak, to jakie spółka musi spełnić warunki. O tym właśnie w dzisiejszym wpisie.

 

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Spółka z o.o. ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. O zawieszeniu możecie poczytać w poście Zawieszenie działalności spółki z o.o. Przepisy k.s.h., a dokładnie art. 231 § 6 k.s.h pozwala na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia za rok obrotowy, w którym spółka przez cały okres miała zawieszoną działalność gospodarczą.

art. 231 § 6 k.s.h:

Za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników są również sprawy, o których mowa w § 2, dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona.

Jakie warunki spółka z o.o. musi spełnić

Pierwszym warunkiem jest, aby działalność spółki przez cały rok obrotowy była zawieszona oraz, aby nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego. A zgodnie z ustawą o rachunkowości można nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona, chyba że spółka w tym czasie dokonywała odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub wystąpiły inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Drugim warunkiem z kolei jest podjęcie przez wspólników uchwały w wyrażającej zgodę na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników w związku z zawieszeniem działalności. Nie ma terminu ustawowego co do podjęcia takiej uchwały, jednak w interesie zarządu jest zwołać w tym celu zgromadzenie wspólników przed upływem  terminu 6 miesięcy do odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Nie ryzykuje wówczas poniesienia odpowiedzialności za niezwołanie w terminie zwyczajnego zgromadzenia.

Jeśli te warunki zostaną spełnione to spółka z o.o. może skorzystać z możliwości niedobycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników. A jeśli spółka będzie trwać w zawieszeniu dwa pełne lata obrotowe i spełni powyższe warunki, wówczas to może niezwoływać zgromadzenia właśnie przez te dwa lata. Jednak sprawy, które byłyby przedmiotem obrad takich zgromadzeń powinny być przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Pamiętajcie jednak, że pomimo spełnienia warunków spółka z o.o. ma możliwość nieodbycia zgromadzenia wspólników, a więc może, ale nie musi z tej możliwości skorzystać.

 

*****

Zapraszam na mojego drugiego bloga Rodo w spółce z o.o.

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Zbliżające się terminy dla spółek

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Skutki naruszenia zakazu konkurencji przez członka zarządu

Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Wzór sprawozdania zarządu z działalności

Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: