Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wzór księgi udziałów

Aneta Kułakowska29 marca 20183 komentarze

Zapewne pamiętacie wpis o obowiązku zarządu spółki z o.o. do prowadzenia księgi udziałów. Opowiedziałam Wam w nim o księdze udziałów oraz obiecałam w jednym z kolejnych wpisów zamieścić przykładowy wzór księgi udziałów w spółce z o.o. I tak też niniejszym czynię.

Wzór księgi udziałów

Zawartość księgi udziałów

Zanim zamieszczę przykładowy wzór księgi udziałów to kilka słów na temat samego prowadzenia księgi udziałów i dokonywania w niej wpisów. Wiecie już, że księgę udziałów prowadzi zarząd spółki z o.o. W księdze, zgodnie z art. 188 §1 k.s.h., należy ujawnić podstawowe informacje o każdym wspólniku i przysługujących mu udziałach lub udziale. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, do księgi udziałów należy wpisywać jej imię i nazwisko oraz adres. Z kolei gdy wspólnikiem jest inny podmiot, trzeba wpisać jego firmę lub nazwę oraz siedzibę. Poza tym w księdze udziałów zawsze należy umieścić liczbę udziałów oraz ich wartość nominalną.

Przepis nakazuje również ujawnić w księdze prawa przysługujące użytkownikom i zastawnikom. Dlatego gdy udział został obciążony zastawem lub użytkowaniem lub gdy zastawnikowi lub użytkownikowi przysługuje prawo głosu, to należy to odnotować w księdze.

Nie ma z góry narzuconego sposobu dokonywania wpisów w księdze udziałów. Wobec czego możemy sobie pozwolić na sporą dowolność. A to oznacza, że możemy dokonywać zapisu w sposób tabelaryczny, opisowy czy jeszcze inny który uważamy za słuszny.

Zmiany w księdze powinny być dokonywane po zaistnieniu zdarzeń, które stoją u podstawy takich zmian. W praktyce zarząd powinien zaktualizować księgę po otrzymaniu zawiadomienia o zbyciu udziałów, po dokonaniu przez KRS wpisu podwyższenia czy obniżenia kapitału zakładowego, czy też połączenia przez przejęcie itd.

Wzór księgi udziałów

Poniżej zamieściłam przykładowy wzór księgi udziałów w spółce z o.o. Księga udziałów może być prowadzona zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. W żadnym przepisie nie wskazano wymogu co do podpisania księgi udziałów przez zarząd czy opatrzenia jej pieczęcią. Ja jednak opatruję wersję papierową księgi udziałów podpisem zarządu i pieczęcią spółki z o.o.

wzór księgi udziałów

Właśnie na podstawie księgi udziałów tworzona jest lista wspólników w spółce z o.o., o której już pisałam.

Myślę że bez problemu poradzicie sobie ze sporządzenie księgi udziałów. Pamiętajcie również o dokonywaniu wymaganych wpisów w księdze na bieżąco.

**********************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie umowy sprzedaży to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam wzór umowy sprzedaży udziałów, jak i inne wzory i checklisty.Wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Zapraszam Was również do zapoznania się z innymi wpisami:

Obowiązek zarządu spółki z o.o. złożenia listy wspólników

Księga protokołów w spółce z o.o.

Prowadzenie księgi udziałów przez zarząd spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Michał 27 marca, 2020 o 15:10

    Dzień dobry,

    dziękuję za ciekawy artykuł i cenną dawkę wiedzy. Rzeczywiście do tej pory nie prowadziliśmy w sp. z o.o. księgi udziałów. Mam jednak pytanie-jak mają wyglądać wpisy w księdze udziałów. Czy jeśli jeden ze wspólników zmienia adres, to należy wykreślić wpis i dokonać nowego pod kolejną pozycją w księdze, czy może taką wzmiankę nanieść w kolumnie uwaga lub też przygotować nową aktualną księgę udziałów aktualnymi danymi? Wspólników w spółce jest kilku więc każda z opcji będzie wymagała tyle samo pracy nie wiem jednak, która wersja byłaby najwłaściwsza.

    Odpowiedz

    Wojtek 28 kwietnia, 2021 o 07:37

    Dzięki za artykuł. W ogóle fajna strona i sporo informacji. Dobra robota 🙂

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 28 kwietnia, 2021 o 13:47

    Panie Wojtku,
    bardzo dziękuję 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: