Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Skutki naruszenia zasad reprezentacji w spółce z o.o.

Aneta Kułakowska19 marca 20185 komentarzy

Dzisiejszym wpisem powracam do tematu reprezentacji przez zarząd spółki z o.o. Tym razem opiszę skutki naruszenia zasad reprezentacji w spółce z o.o., a przy okazji odpowiem na maila od Klienta:

Pani mecenas, właśnie okazało się, że umowa na roboty budowlane przez zamawiającego została podpisana jedynie przez prezesa zarządu, a powinna być podpisana przez dwóch członków zarządu. Czy umowa jest ważna?

Skutki naruszenia zasad reprezentacji w spółce z o.o.

Zasady reprezentacji w spółce z o.o.

Spółka działa na zewnątrz przede wszystkim przez zarząd. W takiej sytuacji oświadczenie woli członka zarządu będzie traktowane jako oświadczenie samej spółki. Warunkiem koniecznym do uznania, iż doszło do złożenia ważnego oświadczenia woli przez spółkę, jest działanie jej organu zgodnie z oznaczonymi zasadami reprezentacji.

Sytuacja jest dość klarowana w przypadku jednoosobowego zarządu. Wówczas oświadczenie woli członka zarządu, jest oświadczenie woli spółki. Pisałam o tym tutaj. Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku wieloosobowego zarządu. Kontrahenci spółki powinni zwrócić uwagę na treść umowy spółki i zapisy w KRS. W ramach treści umowy mogą bowiem się znaleźć zapisy, które będą określały konkretne zasady reprezentacji spółki.

A w braku uregulowania tej kwestii w umowie zastosowanie będą miały reguły z art. 205 par. 1 k.s.h. W przypadku zarządu wieloosobowego do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka wraz z prokurentem. Pisałam o tym tutaj.

Skutki naruszenia zasad reprezentacji w spółce z o.o.

Musicie pamiętać, aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić, czy osoba bądź osoby, które podpisują się w imieniu spółki są do tego uprawnione. Ważne jest sprawdzenie sposobu reprezentacji spółki z o.o., tj. czy konkretna osoba może działać samodzielnie, czy łącznie z inną osobą bądź osobami.

Gdzie możecie to sprawdzić?

Niezbędne informacje znajdziecie w KRS  poprzez wyszukiwarkę udostępnioną na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.  Po wyszukaniu konkretnej spółki uzyskacie jej dane oraz dane członków zarządu, prokurentów i sposobu reprezentacji. Klikając „pobierz wydruk” uzyskacie wydruk, który zastępuje aktualny odpis z KRS.

Możecie spotkać się z różnymi stanowiskami w doktrynie prawa i w orzecznictwie. Zdecydowana większość opowiada się za bezwzględną nieważnością czynności dokonanej z naruszeniem zasad reprezentacji. Zatem co do zasady, umowa zawarta z naruszeniem zasad jej reprezentacji prowadzi do nieważności całej czynności prawnej.

Pamiętajcie zatem, aby podpisując umowę ze spółką sprawdzić sposób reprezentacji i osoby uprawniony do działania w jej imieniu.

******

Przeczytajcie również:

Sposób reprezentacji spółki z o.o.

Reprezentacja spółki z o.o. w organizacji

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał 19 marca, 2018 o 19:54

Pani mecenas, to jak z tej nieważności teraz wybrnąć? Czy członkowie organu muszą równocześnie składać swoje oświadczenia, składające się na oświadczenie woli osoby prawnej? Jeżeli nie, to czy wystarczy teraz, tj. po zwróceniu uwagi na nieważność, złożenie oświadczenia przez drugiego członka zarządu?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 20 marca, 2018 o 16:43

Panie Michale, w tym przypadku nie chodzi o równoczesne składanie oświadczeń przez członków zarządu, bo akurat to nie ma wpływu na ocenę ważności, jeśli reprezentacja jest prawidłowa a tylko oświadczenia nie zostały złożone w tym samym czasie. Chodzi o prawidłowość reprezentacji spółki. Niestety nie mamy jednolitego stanowiska ani w orzecznictwie ani w literaturze. Istnieje nurt orzeczniczy opowiadający się za bezwzględną nieważnością, jak i nurt opowiadający się za sankcją bezskuteczności zawieszonej z możliwością jej potwierdzenia. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W praktyce działa się tak, aby potwierdzić czynności. Proszę pamiętać, że czasami się już nie da do tego doprowadzić, jak i nie ma woli drugiej strony, aby tak było. Wobec tego ryzykujemy nieważność czynności w przypadku nieprawidłowej reprezentacji.

Odpowiedz

Magda G. 4 września, 2018 o 10:19

Prowadzę ze wspólnikiem sp. z o.o. sp. k.
W KRS w reprezentacji mamy wpisane, że powyżej 10 tys musimy razem podpisywać umowy.
Mój wspólnik został bardzo mocno naciskany do podpisania umowy powyżej 10 tys (bo chcieli mieć na JUŻ podpis) i ją podpisał z pełną świadomością że będzie ona nie ważna. Czy grożą nam jakieś konsekwencje. Ja tej umowy nie chcę podpisać, bo nie podobają mi się jej zapisy.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 5 września, 2018 o 19:53

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Zakładając, że sposób reprezentacji został ujawniony w krs, co do zasady, dokonanie czynności prawnej przez jedną osobę przy wymogu reprezentacji łącznej powoduje nieważność czynności prawnej. Ciężko jest mi cokolwiek podpowiedzieć, bo nie znam szczegółów, ale niestety istnieje ryzyko odpowiedzialności pod stronie wspólnika.

Odpowiedz

Carolina 19 maja, 2020 o 21:50

Co w sytuacji gdy spółka świadomie podpisała umowę jednoosobowo, zdając sobie sprawę, że będzie ona w takiej sytuacji nieważna? Jak druga strona, konsument, może dochodzić swoich praw związanych z niewywiązaniem się z tej umowy? Usługa była wykonywana przez jakiś czas, po czym firma stwierdziła, że to się jej nie opłaca. Może tak bez konsekwencji i płacenia kary umownej?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: