Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Portal Rejestrów Sądowych

Aneta Kułakowska06 sierpnia 20214 komentarze

Zadajecie ostatnio sporo pytań związanych ze składaniem dokumentów do KRS przez Portal Rejestrów Sądowych. Wiem też, że sporo z Was dowiedziało się o zmianach dopiero po zwrocie wniosku lub po odmowie przyjęcia dokumentów w wersji papierowej na biurze podawczym

Od 1 lipca 2021 r. macie możliwość złożenia dokumentów do KRS poprzez Portal Rejestrów Sądowych w zakładce e-formularze KRS. Jeśli założyliście spółkę w S24 wciąż macie możliwość składania dokumentów poprzez S24, chyba że dokonaliście zmiany umowy spółki u notariusza. Zatem aktualnie wszystko odbywa się elektronicznie. Złożenie jakichkolwiek dokumentów w wersji papierowej jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy KRS wyraźnie Wam to umożliwi. Może się tak zdarzyć przy zwrotach wniosków składanych przed 1 lipca 2021 r. Jednak traktujcie to jako wyjątek.

Portal Rejestrów Sądowych

Założenie konta w Portalu Rejestrów Sądowych

Jeśli chcecie korzystać Portalu Rejestrów Sądowych e-formularze KRS zaczynacie od założenia konta użytkownika z wykorzystaniem profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub osobistego. Nie wykorzystacie konta założonego w S24 czy w RDF. Ale nie martwcie się, jest to bardzo proste i intuicyjne. Po założeniu konta możecie już z niego korzystać. Przygotowywać wnioski, pisma, podpisywać elektronicznie, opłacać i wysyłać do KRS. Wszystko siedząc przed własnym komputerem. Podpis elektroniczny pod wnioskami możecie złożyć z wykorzystaniem podpisu poprzez profil zaufany, podpis kwalifikowany lub osobisty.

Oczywiście, jeśli sami nie chcecie się tym zajmować, całą obsługę procesu rejestracji, wpisu zmian w KRS czy przygotowania innego wniosku lub pisma możecie zlecić radcy prawnemu czy adwokatowi. Ja również w tym pomagam.

Wymagania systemowe

Nie jestem fachowcem, więc zacytuję zapisy ze strony Portalu Rejestrów Sądowych, gdzie przeczytacie, iż:

Rekomendowanymi przeglądarkami są aktualne i wspierane przez producenta wersje przeglądarek: Chrome, Edge (Chromium), Firefox. W przypadku używania przeglądarki Safari występuje ograniczenie związane z podpisywaniem dokumentów z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego. W celu prawidłowego działania aplikacji wymagane jest, aby przeglądarka pozwalała na:

  • obsługę wyskakujących okienek i otwieranie nowych kart przeglądarki,
  • działanie skryptów (Javascript),
  • używanie plików cookie

Minimalna rozdzielczość ekranu monitora to 800X600. Zalecane jest używanie monitorów o wyższej rozdzielczości – rekomendowane 1920×1080 (Full HD).

Podpisywanie dokumentów i wniosków przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz e-dowodu realizowane jest z wykorzystaniem dedykowanego komponentu KIR Szafir SDK Web Module. Wymaga to:

  • zainstalowanej w systemie operacyjnym aktualnej wersji środowiska uruchomieniowego Java JRE (dostępne na stronie internetowej https://www.java.com)
  • instalacji dedykowanego rozszerzenia Szafir SDK
  • instalacji oprogramowania Szafir Host

Program instalacyjny oprogramowania Szafir SDK oraz Szafir Host jest automatycznie uruchamiany przy pierwszej próbie złożenia podpisu z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Pomocne instrukcje

Na stronie Portalu Rejestrów Sądowych znajdziecie też pomocne instrukcje do wykorzystania w spółce z o.o., tj. instrukcja:

  • do wniosku o zmianę dla sp. z o.o w KRS
  • wykreślenia sp. z o.o z KRS
  • obsługi załączników do e-formularzy KRS

Znajdziecie je w zakładce POMOC. Jeśli będziecie mieć problemy to po zalogowaniu do systemu również w zakładce POMOC możecie skorzystać z formularza zgłoszeniowego do Kontaktu z Centrum Wsparcia, ewentualnie skorzystać z kontaktu telefonicznego.

Wpisy na blogu

W najbliższym czasie będą pojawiać się wpisy na blogu, które będą uwzględniać zmiany od 1 lipca związane ze składanie dokumentów do KRS. Większość dotychczasowych wpisów jest nadal aktualnych. Zmieniła się forma składania dokumentów. Poza tym nie musicie już wypełniać wniosku i formularzy do KRS. Zastąpione one zostały przez jeden wniosek wypełniany elektronicznie. Jeśli chodzi o załączniki to zmieniło się niewiele, poza formą ich złożenia oraz usunięciem obowiązku składania aktów notarialnych (wystarczy podać numer rejestracji w repozytorium aktów notarialnych).

Jeśli macie pytania to piszcie w komentarzu. System jest nowy, więc w praktyce jeszcze nie wiadomo jak sobie poradzi z dużą ilością wniosków. Na razie proces rejestracji zmian się wydłużył. Szybkości postępowania nie służy również okres urlopowy.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. 

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak założyć spółkę z o.o. (TOV) na Ukrainie i dlaczego warto pomyśleć o rozwoju firmy na ukraińskim rynku – wywiad z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko

Jakie opłaty w elektronicznym KRS?

Od 1 lipca 2021 r. ruszył elektroniczny KRS

KRS wyłącznie elektronicznie od 1 lipca 2021 r.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Krzysztof 11 sierpnia, 2021 o 13:14

    Pani Mecenas,

    a jak Pani doświadczenia z poświadczaniem dokumentów w PRS? Wszystkie wnioski przechodzą, czy KRS wzywa do dosłania oryginałów?

    Odpowiedz

    Jakub 27 sierpnia, 2021 o 17:05

    PRS ma istotne niedoskonałości, jedna z nich, jest chyba brak możliwości podpisania wniosku przez drugiego członka zarządu na wezwanie sądu, tj. w trybie uzupełnienia jego braków. Na etapie składania wniosku jest taka możliwość.

    Odpowiedz

    Agata 27 sierpnia, 2021 o 19:44

    a to nie jest tak, że wówczas w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania Sądu drugi członek Zarządu powinien sam złożyć analogiczny wniosek?

    Odpowiedz

    Katarzyna 14 września, 2021 o 09:27

    Pani Mecenas, a co w przypadku gdy chcemy zgłosić połączenie spółdzielni socjalnych przez portal PRS, a wymaganym załącznikiem są sprawozdania finansowe na dzień połączenia obu spółdzielni. Czy w systemie PRS możemy załączyć podpisane pliki xml? przez to nie będziemy musieli przesyłać oryginałów tych sprawozdań do sądu?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: