Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Po co spółce zarząd?

Aneta Kułakowska18 stycznia 2018Komentarze (0)

Nawet nie jestem w stanie policzyć, ile razy w swojej karierze zawodowej byłam pytana przez Klientów, którzy zdecydowali się na założenie spółki z o.o.:

Pani mecenas, a w ogóle po co spółce zarząd? Czy my musimy mieć zarząd w spółce? to nasza spółka i chcemy ją prowadzić sami, bez zarządu? jest taka szansa?

Muszę tylko na wstępie zaznaczyć, że tego typu pytania pojawiają się wśród Klientów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze spółką z o.o. i swoje doświadczenia w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej próbują przełożyć na prowadzenie działalności w formie spółki z o.o.

Prawdę mówiąc, nie dziwią mnie te pytania. Nie wszyscy muszą wiedzieć wszystko na temat funkcjonowania spółki z o.o. Skąd osoby, które nie prowadziły dotychczas żadnej działalności gospodarczej, ewentualnie prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą i nie mają wykształcenia prawniczego, mają o tym wiedzieć. Oczywiście jeśli zrobimy sondaż to każdy coś słyszał o spółce z o.o., ale często ma to niewiele wspólnego z tym jak faktycznie prowadzenie działalności w tej formie wygląda. Moim zadaniem jest krok po kroku wprowadzić Klienta w działalność spółki z o.o., aby jego wiedza pozwoliła Mu na bezstresowe codzienne funkcjonowanie.

Jeśli Ty Czytelniku również nie posiadasz żadnej wiedzy w temacie spółki z o.o., a chciałbyś ją pozyskać, poniżej kilka podstawowych informacji, które będą wprowadzeniem do tematyki zarządu w spółce z o.o. Zdaję sobie sprawę, że są i tacy Czytelnicy, którzy podstawy mają dawno za sobą, jednakże nie mogę przejść do spraw bardziej skomplikowanych bez wprowadzenia zagadnień podstawowych.

Otóż, zarząd w spółce z o.o. jest jednym z ustawowych organów uregulowanych Kodeksem Spółek Handlowych. Spółka z o.o. musi posiadać zarząd. Zarząd odgrywa kluczową rolę w spółce, prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Po co spółce zarząd

A co oznacza, że zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę?

W wielkim skrócie, reprezentacja spółki przez zarząd polega na składaniu i przyjmowaniu oświadczeń woli, oświadczeń wiedzy, oświadczeń procesowych oraz innych oświadczeń, a także na odbiorze innych pism w imieniu spółki. Z kolei prowadzenie spraw spółki przez zarząd polega na zarządzaniu spółką, czyli na podejmowaniu decyzji menedżerskich i zarządczych w spółce.

Czy zatem spółka z o.o. może funkcjonować bez zarządu?

Niestety może. Takie przypadki w praktyce występują bardzo często, choć przepisy nie dopuszczają sytuacji, w której zarząd nie zostałby w ogóle powołany. Może jednak zdarzyć się tak, że wszyscy członkowie zarządu zostaną jednocześnie odwołani, złożą rezygnację, upłynie ich kadencja, wygaśnie mandat albo nastąpi śmierć jednego lub wszystkich członków zarządu, a nie zostaną powołani od razu ich następcy. Taki stan rzeczy zasadniczo powoduje pozbawienie możliwości działania spółki. Więc jak to możliwe, że spółki bez zarządu potrafią funkcjonować latami? Będę jeszcze o tym pisać.

Wracając do pytania, które pojawiło się na początku wpisu.

Czy my musimy mieć zarząd w spółce? to nasza spółka i chcemy ją prowadzić sami, bez zarządu? jest taka szansa?

Często stosowanym rozwiązaniem w takim przypadku jest powołanie do zarządu osób z grona wspólników.  Nieważne czy wszyscy wspólnicy wejdą do zarządu czy tylko część.  Istotne jest, iż w przypadku takiego wyboru wspólnicy mają większe poczucie sprawczości i kontroli nad spółką.

Reasumując,  choć zarząd  jest obligatoryjnym organem w spółce z o.o., w praktyce zdarzyć się może, że spółka funkcjonuje mimo jego braku. O takich przypadkach i jego skutkach będę wspominać w kolejnych wpisach.

A czy Ty już wiesz po co spółce zarząd?

*****

Zapraszam Cię również do przeczytania innych wpisów:

Reprezentacja spółki z o.o.

Sposób reprezentacji w spółce z o.o.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: