Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Po co spółce zarząd?

Aneta Kułakowska18 stycznia 2018Komentarze (0)

Nawet nie jestem w stanie policzyć, ile razy w swojej karierze zawodowej byłam pytana przez Klientów, którzy zdecydowali się na założenie spółki z o.o.:

Pani mecenas, a w ogóle po co spółce zarząd?

Czy my musimy mieć zarząd w spółce? to nasza spółka i chcemy ją prowadzić sami, bez zarządu? jest taka szansa?

Muszę tylko na wstępie zaznaczyć, że tego typu pytania pojawiają się wśród Klientów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze spółką z o.o. i swoje doświadczenia w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej próbują przełożyć na prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. A takie podejście niekoniecznie sprawdza się w spółce z o.o.

Prawdę mówiąc, nie dziwią mnie te pytania. Nie wszyscy muszą wiedzieć wszystko na temat funkcjonowania spółki z o.o. Skąd osoby, które nie prowadziły dotychczas żadnej działalności gospodarczej, ewentualnie prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą i nie mają wykształcenia prawniczego, mają o tym wiedzieć. Oczywiście jeśli zrobimy sondaż to każdy coś słyszał o spółce z o.o., ale często ma to niewiele wspólnego z tym jak faktycznie prowadzenie działalności w tej formie wygląda. Moim zadaniem jest krok po kroku wprowadzić Klienta w działalność spółki z o.o., aby jego wiedza pozwoliła Mu na bezstresowe codzienne funkcjonowanie.

Jeśli Wy również nie posiadacie żadnej wiedzy w temacie spółki z o.o., a chcielibyście ją pozyskać, poniżej kilka podstawowych informacji, które będą wprowadzeniem do tematyki zarządu w spółce z o.o. Zdaję sobie sprawę, że są i tacy Czytelnicy, którzy podstawy mają dawno za sobą, jednakże nie mogę przejść do spraw bardziej skomplikowanych bez wprowadzenia zagadnień podstawowych.

Otóż, zarząd w spółce z o.o. jest jednym z ustawowych organów uregulowanych k.s.h. Spółka z o.o. musi posiadać zarząd. Zarząd odgrywa kluczową rolę w spółce, prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Po co spółce zarząd

A co oznacza, że zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę?

W wielkim skrócie, reprezentacja spółki przez zarząd polega na składaniu i przyjmowaniu oświadczeń woli, oświadczeń wiedzy, oświadczeń procesowych oraz innych oświadczeń, a także na odbiorze innych pism w imieniu spółki. Z kolei prowadzenie spraw spółki przez zarząd polega na zarządzaniu spółką, czyli na podejmowaniu decyzji menedżerskich i zarządczych w spółce.

 Czy zatem spółka z o.o. może funkcjonować bez zarządu?

Niestety może. Takie przypadki w praktyce występują bardzo często, choć przepisy nie dopuszczają sytuacji, w której zarząd nie zostałby w ogóle powołany. Może jednak zdarzyć się tak, że wszyscy członkowie zarządu zostaną jednocześnie odwołani, złożą rezygnację, upłynie ich kadencja, wygaśnie mandat albo nastąpi śmierć jednego lub wszystkich członków zarządu, a nie zostaną powołani od razu ich następcy. Taki stan rzeczy zasadniczo powoduje pozbawienie możliwości działania spółki. Więc jak to możliwe, że spółki bez zarządu potrafią funkcjonować latami? Będę jeszcze o tym pisać.

Wracając do pytania, które pojawiło się na początku wpisu.

Czy my musimy mieć zarząd w spółce? to nasza spółka i chcemy ją prowadzić sami, bez zarządu? jest taka szansa?

Często stosowanym rozwiązaniem w takim przypadku jest powołanie do zarządu osób z grona wspólników.  Nieważne czy wszyscy wspólnicy wejdą do zarządu czy tylko część. Istotne jest, iż w przypadku takiego wyboru wspólnicy mają większe poczucie sprawczości i kontroli nad spółką.

Reasumując, choć zarząd jest obligatoryjnym organem w spółce z o.o., w praktyce zdarzyć się może, że spółka funkcjonuje mimo jego braku. Pamiętajcie jednak, że nie powinno to trwać zbyt długo. Należy jak najszybciej doprowadzić do powołania zarządu.

*****************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór wniosku do KRS o sprostowanie.

Wzór wniosku do KRS o sprostowanie

Zapraszam Was do zapoznania się z innymi wpisami:

Reprezentacja spółki z o.o.

Wzór podpisu członka zarządu

Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: