Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kto podpisuje dokumenty do KRS

Aneta Kułakowska25 marca 2019Komentarze (0)

O tym, że obowiązek zgłaszania zmian w KRS należy do zarządu spółki z o.o. już pisałam na blogu. Dzisiaj opowiem Wam o tym, kto podpisuje dokumenty do KRS, a także kto może, poza zarządem, podpisać dokumenty do KRS. Wbrew pozorom jest to bardzo częsty błąd osób składających dokumenty do KRS.

W takim razie kto może podpisać dokumenty do KRS? Zapraszam do czytania.

 

Kto podpisuje dokumenty do KRS

Kto podpisuje dokumenty do KRS

O tym, że dokumenty do KRS podpisuje zarząd spółki zgodnie z reprezentacją, już zapewne wiecie. Poza zarządem dokumenty samodzielnie może podpisać prokurent samoistny lub prokurenci w zależności od rodzaju prokury. Może również wystąpić reprezentacja spółki przez członka zarządu łącznie z prokurentem. Sposób reprezentacji Waszej spółki zapewne macie określony w umowie spółki, a jak nie to zajrzyjcie do zapisów art. 205 § 1 k.s.h.

O wyjątkach, kiedy dokumenty do KRS musi podpisać cały skład zarządu spółki napisałam na blogu we wpisie Kiedy wymagane jest złożenie podpisów przez wszystkich członków zarządu spółki z o.o. A to oznacza, że wówczas dokumentów nie może podpisać zarząd zgodnie z reprezentacją, prokurent, prokurenci czy członkowie zarządzie łącznie z prokurentem, a musi podpisać cały skład zarządu.

Pełnomocnik przed KRS

Poza wyżej wskazanymi członkami zarządu i prokurentami, w grę wchodzą jeszcze pełnomocnicy. I teraz rzecz moim zdaniem najważniejsza, o czym nie wiecie lub nie pamiętacie. Postępowanie przed KRS, w tym również związane z rejestracją spółki z o.o. czy dokonywaniem zmian wpisów w KRS jest uregulowane przepisami kodeksu postępowania cywilnego. I choć jest postępowaniem nieprocesowym, to rządzi się swoimi prawami.

A to oznacza, że w postępowaniu przed KRS spółkę może reprezentować pełnomocnik procesowy. Pełnomocnikiem procesowym najczęściej jest adwokat lub radca prawny. Poza pełnomocnikiem profesjonalnym, pełnomocnikiem może być również pracownik spółki.

Jeśli więc zarząd spółki upoważni do reprezentacji osobę, która nie spełni powyższych warunków (co często się zdarza), to niestety pełnomocnik w tym przypadku z pełnomocnictwa nie skorzysta, a podpisany przez niego wniosek KRS zwróci.

Jeśli zamierzacie skorzystać z pełnomocnika w postępowaniu przed KRS, pamiętajcie o dołączeniu pełnomocnictwa do wniosku KRS wraz z opłatą skarbową w wysokości 17 zł. Ponadto fakt udzielenia pełnomocnictwa uwzględnijcie we wnioskach w miejscu na wpisanie pełnomocnika procesowego.

 

Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów. Jeśli potrzebujecie doradztwa prawnego to zapraszam do kontaktu.

*****

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Kto ustala wynagrodzenie członków zarządu, jeśli umowa spółki tego nie określa

Uchwała o dalszym istnieniu spółki

Umowa z jedynym członkiem zarządu będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem

Rezygnacja członka zarządu złożona mailem

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: