Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kiedy nie możemy korzystać z S24?

Aneta Kułakowska22 listopada 20232 komentarze

Kiedy nie możemy korzystać z S24?

Czy złożenie wniosku o wpis zmian poza S24 uniemożliwa nam składanie wniosków w S24?

Na Wasze pytania o to kiedy możecie korzystać z S24, a kiedy już nie macie takiej możliwości pisałam przy okazji innych wpisów na blogu. Pytania jednak wciąż powracają. Wciąż macie sporo pytań i wątpliwości. Zainteresowanych zapraszam na krótki wpis.

Kiedy nie możemy korzystać z S24?

Kiedy nie możemy korzystać z S24?

Podstawowa zasada jest taka, że możecie korzystać z S24, jeśli założyliście spółkę z o.o. poprzez S24. Korzystanie z S24 ozacza możliwość sporządzania wniosku o wpis zmian w S24. Dotyczy to również załączników do wniosku sporządzonych na wzorcu oraz dokumentów zewnętrznych.

Z kolei nie macie już możliwości korzystania z S24, jeśli dokonacie zmiany umowy spółki u notariusza. Po tej zmianie nie możecie już wysyłać wniosków w S24. Wszystkie kolejne wnioski sporządzacie i wysyłacie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.

A to oznacza, że jeśli nie dokonacie zmiany umowy spółki u notariusza to możecie wysyłać wnioski poprzez S24, jak i wysyłać wnioski o wpis zmian, inne wnioski i pisma, a także składać dokumenty do akt KRS  poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.

Zatem założenie spółki w S24 nie wymusza na Was korzystania wyłącznie z S24 do wpisania zmian w KRS. Jak i założenie spółki w S24 nie zabrania Wam korzystania z obu systemów w zależności od sytuacji. Dla przykładu, aby zawiesić działalność lub ją wznowić musicie korzystać Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. W S24 tego nie zrobicie.

Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe. Jeśli nie, to dajcie proszę znać.

Czy możemy poprzez S24 składać sprawozdania finansowe?

Przy okazji wspomnę jeszcze o sprawozdaniach finansowych. O to też było sporo pytań w kontekście S24, ponieważ poprzez S24 możecie też złożyć do KRS dokumenty roczne, w tym sprawozdania finansowe. A pytanie dotyczyło tego, czy jeśli zmienicie umowę spółki u notariusza to czy będziecie mogli nadal składać sprawozdania poprzez S24.

Jeśli chodzi o dokumenty roczne (sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku lub pokryciu straty) to po zmianie umowy spółki nadal możecie je składać poprzez S24.

Pytanie tylko czy faktycznie jest taka konieczność. A piszę o tym dlatego, że złożenie dokumentów poprzez S24 to koszt 140 zł. Może nie jest to dużo. Po co jednak płacić skoro możecie złożyć bezpłatnie dokumenty do KRS poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Ilu członków zarządu powinno być w zarządzie?

Nieruchomość rolna a sprzedaż udziałów

Czy muszę umowę sprzedaży udziałów podpisać przed notariuszem?

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Katarzyna 18 stycznia, 2024 o 13:45

    Dzień dobry,

    zmieniałam umowę spółki przez S24, a także przy okazji dokonywałam kilku innych zmian – w S24 pojawiło się wezwanie do uzupełnienie braków. Wiem, że braki mogę uzupełnić przez PRS. Czy skorzystanie w tej sytuacji z PRS wyłącza dalszą możliwość korzystania z systemu S24?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 18 stycznia, 2024 o 14:05

    Pani Katarzyno,
    we wpisie jest właśnie odpowiedź.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: