Kiedy mija termin na zwyczajne zgromadzenie wspólników za 2022 r.?
To jedno z wielu podobnych pytań, które od Was dostaję.
Każdego roku przypominam o terminach na sporządzenie sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników i złożenie dokumentów rocznych do KRS. Na blogu znajdziecie naprawdę sporo wpisów w tym zakresie. Poniżej zamieszczam linki do wpisów.
A i tak każdego roku w okolicach maja i czerwca dostaję mnóstwo pytań. Staram się edukować na blogu. Podpowiadać, odpowiadać na pytania, a także zamieszczać przykładowe bezpłatne wzory. I jak się okazuje, to wciąż za mało. Dlatego dzisiaj przy okazji 30 czerwca przypominam o wpisach na blogu, które mogą być pomocne w podsumowaniu roku, odbyciu zwyczajnego zgromadzenia i złożeniu dokumentów do KRS. Poniżej przygotowałam też ściągę z tego co musicie sporządzić, odbyć i złożyć do KRS za 2022. Wszelkie terminy odnoszą się do spółek z o.o., których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym.
Kiedy mija termin na zwyczajne zgromadzenie wspólników za 2022 r.?
Zacznijmy więc od tego, jakie dokumenty roczne sporządza spółka z o.o.
Spółka z o.o. po zakończonym roku obrotowym zobowiązana jest:
- sporządzić roczne sprawozdanie finansowe w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego, a więc do dnia 31 marca każdego roku
- sporządzić sprawozdanie z działalności spółki w zakończonym roku obrotowym w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego, a więc do dnia 31 marca każdego roku (chyba że spółka jako jednostka mikro lub mała korzysta ze zwolnienia)
- zlecić badanie sprawozdania finansowego biegłemu rewidentowi oraz sporządzenie sprawozdania i opinii z tego badania tak, aby udostępnić wspólnikom sprawozdanie z badania najpóźniej na 15 dni przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników (nie wszystkich spółek to dotyczy)
- sporządzić sprawozdanie z działalności rady nadzorczej za zakończony rok obrotowy oraz sprawozdanie wraz z oceną sprawozdania finansowego i wniosku zarządu co do podziału zysku lub pokrycia straty przez radę nadzorczą lub komisje rewizyjną (jeśli jest ustanowiona w spółce)
- odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników w terminie 6 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego, a więc do dnia 30 czerwca każdego roku.
Jakie dokumenty roczne spółka z o.o. składa do KRS?
Po sporządzeniu wszystkich wymaganych przepisami dokumentów, przed Wami kolejny krok, czyli złożenie dokumentów rocznych do KRS. Dokumenty składacie wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości. System ten umożliwia bezpłatne składanie dokumentów. Po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników macie 15 dni na elektroniczne złożenie dokumentów do KRS. Jeśli więc zwyczajne zgromadzenie wspólników odbyło się 30 czerwca to 15 lipca mija ostatni dzień terminu.
Za zamknięty rok obrotowy spółka z o.o. jest zobowiązana złożyć elektronicznie do KRS następujące dokumenty:
- sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez osobę która je sporządziła i cały zarząd
- sprawozdanie z działalności spółki w postaci elektronicznej (np. w formacie xml, doc, docx pdf) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez cały zarząd (chyna że spółka korzysta z możliwości jego niesporządzania)
- skan (np. w formacie pdf) protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników lub skan wyciągu z protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników w postaci uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe oraz uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty
- opinię biegłego rewidenta (jeśli spółka jest zobligowana do jej złożenia) w postaci elektronicznej (np. w formacie xml, doc, docx pdf) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP biegłego rewidenta.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. musi się odbyć w terminie sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego. W przypadku spółki z o.o., w której rok kalendarzowy pokrywa się z obrotowym powinno się zatem odbyć do dnia 30 czerwca każdego roku. A więc dzisiaj mija ustawowy termin.
Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być przynajmniej:
- rozpatrzenie i zatwierdzenie rocznego sprawozdania z działalności spółki
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego
- powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty
- udzielenie członkom organów spółki absolutorium.
Mimo upływu terminu, o zwyczajnym zgromadzeniu wspólników będę jeszcze pisać w odpowiedzi na Wasze pytania, których sporo wpłynęło w ostatnim tygodniu.
Wpisy blogowe pomocne w podsumowaniu 2022 roku
Na blogu znajdziecie mnóstwo wpisów. poniżej tylko część z wybranych.
Czy spółka z o.o. składa sprawozdania finansowe jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?
Prokurenci, radcowie prawni i adwokaci mogą składać sprawozdania finansowe
Zdalne zgromadzenie wspólników w sp. z o.o.
Wzór pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników
Obowiązek zarządu spółki z o.o. dotyczący składania sprawozdań finansowych do KRS
Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu
Obowiązek zarządu zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników
Zwyczajne zgromadzenie wspólników po terminie
Zawiadomienie o zwołaniu zwyczajnego zgromadzenia
Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia przez zarząd
Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?
Wyłączenie od głosowania a bezwzględna większość
Absolutorium nie tylko dla zarządu
Zarząd nie chce zwołać zgromadzenia wspólników
Absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o.
Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?
5 najczęściej występujących błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników
Czy jednego roku można odbyć więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników?
Absolutorium dla byłego członka zarządu
Czy zgromadzenie wspólników musi odbyć się w siedzibie spółki?
Jak sprostować protokół zgromadzenia wspólników?
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
******************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania
#autopromocja #produktwłasny
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Jakie są konsekwencje niezgłoszenia zmiany umowy spółki do KRS w terminie?
Co oznacza brak kadencji członka zarządu w umowie spółki?
Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?
Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }