Jaki ma być porządek obrad zgromadzenia wspólników po rezygnacji członka zarządu?
W przypadku rezygnacji jedynego członka zarządu należy zgodnie z zgodnie z art. 2331 k.s.h. oraz art. 202 § 6 k.s.h. zwołać zgromadzenie wspólników. Pytanie co na tym zgromadzeniu ma się wydarzyć, a dokładnie jaki ma być porządek obrad ? Rezygnacji zgromadzenie nie musi przecież potwierdzać.
Takie pytania dostałam w tym tygodniu pod wpisem na blogu. Nie taki wpis miałam w planach, ale chętnie powrócę do wpisów inspirowanych Waszymi pytaniami.
Jaki ma być porządek obrad zgromadzenia wspólników po rezygnacji członka zarządu?
O rezygnacji członka zarządu pisałam już wielokrotnie. Na blogu znajdziecie wpis Rezygnacja przez członka zarządu, w którym jest podsumowanie wszystkich wpisów.
Zgodnie z art. 202 §6 k.s.h.:
Jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom, zwołując jednocześnie zgromadzenie wspólników, o którym mowa w art. 2331, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zaproszenie na zgromadzenie wspólników zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników.
Powyższe oznacza, że jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom, zwołując jednocześnie zgromadzenie wspólników. Zatem aby skutecznie złożyć rezygnację jesteście zobowiązani zwołać zgromadzenie wspólników.
W przypadku rezygnacji jedynego członka zarządu, ostatniego członka zarządu czy wszystkich członków zarządu jednocześnie, należy od razu zwołać zgromadzenie wspólników zgodnie z art. 202 §6 k.s.h. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników bez względu na to czy jakikolwiek wspólnik pojawił się na zgromadzeniu i czy zgromadzenie faktycznie się odbyło.
Przykładowy porządek obrad zgromadzenia wspólników
Zwołanie zgromadzenia wspólników nie służy zatem zatwierdzeniu rezygnacji członka zarządu. Złożona zgodnie z art. 202 §6 k.s.h. rezygnacja nie wymaga dla swej skuteczności zatwierdzenia. Celem zgromadzenia wspólników ma być powołanie nowego członka zarządu. Poniżej zamieszczam przykładowy porządek obrad.
- Otwarcie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.
- Wybór Przewodniczącego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.
- Stwierdzenie prawidłowości zwołania Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.
- Przyjęcie porządku obrad Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.
- Podjęcie uchwały w przedmiocie powołania Członka Zarządu.
- Zamknięcie obrad.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
*****************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór rezygnacji członka zarządu wraz wzorem zawiadomienia o zwołaniu zgromadzenia wspólników i wzorem protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników
Zachęcam również do zapoznania się ze starszymi wpisami:
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?
Kiedy zgłosić członka zarządu do ZUS?
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Tak, bardzo Pani pomogła, dziękuję i pozdrawiam