Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak złożyć sprawozdanie finansowe bez jego zatwierdzenia?

Aneta Kułakowska09 lipca 2023Komentarze (0)

Jak złożyć sprawozdanie finansowe bez jego zatwierdzenia?

Jak złożyć sprawozdanie, jeśli zarząd nie zwołał zwyczajnego zgromadzenia?

Co zrobić w przypadku braku zatwierdzenia sprawozdania?

W ostatnich wpisach poruszałam tematykę sprawozdania finansowego, zwyczajnego zgromadzenia i złożenia dokumentów rocznych do KRS. Dzisiaj krótki wpis w odpowiedzi na Wasze kolejne pytania.

Jak złożyć sprawozdanie finansowe bez jego zatwierdzenia?

Jak złożyć sprawozdanie finansowe bez jego zatwierdzenia?

Pisałam już wielokrotnie, iż zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym to powinno odbyć się do 30 czerwca każdego roku.

Co do zasady zwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd. Wszyscy jednak wiemy, że w praktyce różnie to bywa.

Jeśli zarząd nie zwoła zwyczajnego zgromadzenia wspólników w terminie to rada nadzorcza ma możliwość jego zwołania. Takie uprawnienie przysługuje również komisji rewizyjnej. Wówczas to rada nadzorcza uchwałą decyduje o zwołaniu zwyczajnego zgromadzenia wspólników. W uchwale określa termin, miejsce oraz porządek obrad. Po podjęciu uchwały wysyła zawiadomienia o zwołaniu wszystkim wspólnikom.

Uprawnienie do zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników

W umowie spółki macie możliwość zapisania, iż uprawnienie zwołania zwyczajnego zgromadzenia, przysługuje również  innym osobom. Oczywiście w przypadku nie zwołania go w terminie przez zarząd.

W większości małych spółek nie ma jednak rady nadzorczej ani komisji rewizyjnej. Niestety w sporej części spółek nie ma również w umowie spółki zapisów, które uprawniają do zwołania zwyczajnego zgromadzenia przez wspólników.

Co w takiej sytuacji mogą zrobić wspólnicy?

Biorąc pod uwagę, że zwykle zgromadzenie wspólników powołuje zarząd spółki, wspólnicy mogą odbyć nadzwyczajne zgromadzenie wspólników bez formalnego zwołania. Wówczas dokonujecie odwołania dotychczasowego zarząd spółki i powołanie nowego składu. Pamiętajcie, że taka możliwość istnieje, gdy cały kapitał zakładowy jest reprezentowany. Dodatkowo żaden wspólnik nie zgłosił sprzeciwu co do odbycia zgromadzenia lub porządku obrad. W praktyce, jeśli członek zarządu jest jednocześnie wspólnikiem, raczej macie marne szanse na odbycie zgromadzenia i odwołanie zarządu.

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Jeśli nie macie możliwości odbycia takiego zgromadzenia to wówczas  konieczne będzie złożenie zarządowi żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia.

Przepisy k.s.h. przyznają wspólnikom reprezentującym co najmniej 1/10 kapitału zakładowego prawo żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad. W umowie możecie mieć inne zapisy w tym zakresie, więc koniecznie sprawdźcie. Możliwe, że umowa spółki przyznaje uprawnienie żądania zwołania wspólnikom reprezentującym niższy udział w kapitale zakładowym.

Żądanie takie wspólnicy składają pisemnie zarządowi najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia wspólników.

Wniosek do KRS o upoważnienie do zwołania zgromadzenia

Jeśli zarząd zwoła zgromadzenie zgodnie z żądaniem to macie szanse na podjęcie uchwał objętych porządkiem obrad.

A jeśli w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia żądania, zarząd nie zwoła nadzwyczajnego zgromadzenie zgodnie z żądaniem to wspólnicy mogą wystąpić do KRS z wnioskiem o upoważnienie do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.

W przypadku wydania pozytywnego postanowienia przez KRS, wspólnicy zwołują nadzwyczajne zgromadzenie. W zawiadomieniu powołują na postanowienie sądu rejestrowego. KRS postanowieniem wyznacza od razu przewodniczącego takiego zgromadzenia. Osobę przewodniczącego możecie też zaproponować sami we wniosku o upoważnienie do zwołania.

Jeśli na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników uda się Wam dokonać zmian w zarządzie, nowy zarząd powinien jak najszybciej zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników.

Członkowie zarządu są zobowiązani do zwołania zwyczajnego zgromadzenia

A jeśli chodzi o członków zarządu to tylko przypominam, iż w oparciu o art. 594 §1 pkt 3 k.s.h. możecie zostać ukarani przez KRS. Otóż, za niezwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników KRS może nałożyć na członków zarządu grzywnę w kwocie do 20.000 zł.

I to nie wszystkie możliwe konsekwencje. Jeśli na skutek nie zwołania zgromadzenia spółka poniesie szkodę majątkową to jako członkowie zarządu możecie również ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą.

Skutki niezatwierdzenia sprawozdania finansowego w terminie

Zatem jeśli macie podpisane sprawozdanie finansowe, a nie macie uchwały zatwierdzającej sprawozdanie to bez względu na to co jest przyczyną takiej sytuacji złóżcie do KRS sprawozdanie finansowe w terminie do dnia 15 lipca (15 dni od dnia kiedy sprawozdanie mogło być zatwierdzone). Jeśli będziecie już w posiadaniu brakujących uchwał wówczas ponownie składacie dokumenty roczne do KRS (w tym ponownie sprawozdanie finansowe) w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Pamiętajcie również o tym, że w przypadku niezatwierdzenia sprawozdania finansowego nie macie możliwości dokonania podziału zysku lub pokrycia straty.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

******************************************

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

#autopromocja #produktwłasny

Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak poradzić sobie z nieobecnością wspólników na zwyczajnym zgromadzeniu?

Jakie są konsekwencje niezgłoszenia zmiany umowy spółki do KRS w terminie?

Co oznacza brak kadencji członka zarządu w umowie spółki?

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: