Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak założyć spółkę z o.o. (TOV) na Ukrainie i dlaczego warto pomyśleć o rozwoju firmy na ukraińskim rynku – wywiad z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko

Aneta Kułakowska03 sierpnia 2021Komentarze (0)

Jak zalozyc firme na Ukrainie - Andrii PopkoJuż kilka miesięcy nie było na blogu rozmów z prawnikami. Tym bardziej zapraszam Was na rozmowę z ukraińskim prawnikiem Andrijem Popko – partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group.

Pan Mecenas specjalizuje się w prawie korporacyjnym i handlowym. Jest członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.

Prowadzi bloga Założenie firmy i prowadzenie biznesu na Ukrainie. Na blogu znajdziecie wiele interesujących wpisów w tematyce zakładania i prowadzenia firmy na Ukrainie.

Już teraz zachęcam Was do zajrzenia na blog i jego subskrypcję.

Jak założyć spółkę z o.o. (TOV) na Ukrainie i dlaczego warto pomyśleć o rozwoju firmy na ukraińskim rynku – wywiad z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko

Aneta Kułakowska: Dzień dobry Panie Mecenasie.

Andrii Popko:  Dzień dobry, Pani Aneto. Dziękuję za zaproszenie do wywiadu.

A.K.:  Panie Mecenasie, w ostatnim czasie obserwuję zwiększenie zainteresowania wśród polskich przedsiębiorców rozszerzaniem własnego biznesu na teren Ukrainy. Czy może Pan opowiedzieć więcej o niuansach rejestracji spółki w Pańskim kraju.

A.P.:  Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to pytanie naprawdę jest dość aktualne dla Polaków. Jeżeli mówimy o procedurze założenia spółki na Ukrainie, to jest ona dość podobna do procedury polskiej.

A.K.: Na czym polega to podobieństwo?

A.P.: Prościej chyba opisać, na czym polega różnica 🙂 Podstawową różnicą między rejestracją spółki na Ukrainie a rejestracją spółki z o.o. w Polsce jest to, że w przeciwieństwie do Polski, spółki na Ukrainie rejestrowane są nie za pośrednictwem Sądu, ale za pośrednictwem rejestratorów państwowych, w tym prywatnych notariuszy, co znacznie upraszcza i przyspiesza proces rejestracji..

A.K.:  Czy nierezydent, np. rezydent Polski, może też zostać dyrektorem spółki na Ukrainie?

A.P.:   Może, ale musi najpierw uzyskać identyfikacyjny numer podatkowy i zezwolenie na pracę na Ukrainie.

A.K.: Czyli tylko po uzyskaniu zezwolenia na pracę nierezydent może zacząć procedurę założenia spółki? Jak dużo czasu może potrwać procedura uzyskania zezwolenia?

A.P.: Dyrektorem nowo tworzonej spółki może być tylko osoba będąca rezydentem, czyli na czas rejestracji i uzyskania zezwolenia na pracę dla obcokrajowców musi zostać powołany dyrektor nominalny, który jest rezydentem Ukrainy.

Po ukończeniu procesu rejestracji na stanowisko dyrektora może zostać powołana osoba niebędąca rezydentem.

Gdy mówimy o uzyskaniu zezwolenia na pracę dla cudzoziemca, to procedura ta trwa ok. 7 dni.

A.K.:  Jakie w ogóle podstawowe dokumenty muszą być przygotowane w celu założenia na Ukrainie spółki z o.o., czyli Waszego TOV? 

A.P.: Konieczne jest oświadczenie na rejestrację, statut, protokół (uchwała) Wspólników o założeniu spółki, informacje o końcowych beneficjentach, pokwitowanie z dowodem wpłaty zbioru administracyjnego za rejestrację. Dla wspólnika-nierezydenta dodatkowo niezbędny jest ukraiński numer identyfikacji podatkowej.

A.K.:  W Polsce minimalna wysokość kapitału zakładowego w odniesieniu do sp. z o.o. wynosi 5 tys. zł. Co z tym na Ukrainie?

A.P.:  Według ustawodawstwa Ukrainy wysokość kapitału zakładowy sp. z o.o. jest nieokreślona i nawet może wynosić 1 UAH.

Jednak oczywiście warto pamiętać, że kwota kapitału zakładowego jest początkowym kapitałem obrotowym i w tym przypadku warto zaplanować wydatki swojej firmy w pierwszych kilku kwartałach działalności.

A.K.:  Jakie typowe zobowiązania mają założyciele spółki wobec TOV? Jakie są ryzyka?

A.P.:  Członkowie spółki według zobowiązań spółki odpowiadają tylko w wysokości swojego wkładu do kapitału zakładowego. Chyba że doszło do bankructwa – zgodnie z przepisami Kodeksu Upadłościowego udziałowcy i dyrektor spółki odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem.

A.K.: O czym jeszcze musi wiedzieć osoba niebędąca rezydentem, która planuje założyć spółkę na Ukrainie? 

A.P.: Właściwie jest wiele takich rzeczy. Na przykład prawo ukraińskie nie wymaga od firmy posiadania rzeczywistego biura do prowadzenia działalności. Wystarczy mieć wirtualny adres.

Trzeba też zastanowić się, kto będzie prowadził księgowość ukraińskiej firmy. Na przykład oprócz obsługi prawnej nasza Kancelaria oferuje naszym klientom pełne wsparcie księgowe i kadrowe.

A.K.: Dlaczego w ogóle warto pomyśleć o rozwoju firmy na ukraińskim rynku?

A.P.: Zapewne lepiej będzie, jeśli zacytuję słowa jednego z naszych zagranicznych klientów.

„W ciągu ostatnich 2 lat odwiedziłem ponad 15 krajów w celach biznesowych i uważam, że Ukraina ma dobrą równowagę między możliwościami gospodarczymi i kulturalnymi. Kraj jest zaangażowany w globalne procesy, odbywa się wiele światowej klasy konferencji biznesowych, ciekawych wydarzeń kulturalnych, widoczne są światowe trendy, są możliwości rozwoju zawodowego i osobistego»

A.K.: Z jakich powodów przedsiębiorcy z Polski mogą podjąć decyzję o założeniu TOV na Ukrainie? Co jest najbardziej atrakcyjne Pana zdaniem?

A.P.:  Dlaczego niektórzy decydują się na przeprowadzkę do innych krajów, w szczególności do Polski? Nie mam na myśli przede wszystkim relokacji biznesu czy otwierania zagranicznych biur, ale pełnoprawną emigrację.

Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że to prymat prawa i bezpieczeństwa. Każdy, kto chce spokojniejszego i bardziej przewidywalnego życia, decyduje się na przeprowadzkę do Europy. Ale w ostatnich latach Ukraina dobrze się rozwija.

Myślę, że za kilka lat sytuacja na Ukrainie będzie zupełnie inna i w tym zakresie też.

Poza tym, z powodu koronawirusa stało się jasne, że długie łańcuchy dostaw mogą wpływać na realizację kontraktów. Do tego łańcuchy dostaw mogą skłonić producentów do rozmieszczenia dodatkowych mocy produkcyjnych w Europie Wschodniej, w tym na Ukrainie.

Dlatego dla europejskich inwestorów Ukraina może skutecznie zastąpić azjatyckie zakłady produkcyjne.

A.K.: Panie Mecenasie, bardzo dziękuję za interesującą rozmowę i wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania. Jestem pewna, że to o czym dzisiaj rozmawialiśmy zainteresuje Czytelników mojego bloga, których jeszcze raz zapraszam na łamy bloga Założenie firmy i prowadzenie biznesu na Ukrainie.

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór umowy pożyczki ze wspólnikiem spółki z o.o.

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jakie opłaty w elektronicznym KRS?

Od 1 lipca 2021 r. ruszył elektroniczny KRS

KRS wyłącznie elektronicznie od 1 lipca 2021 r.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: