Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak sprostować protokół zgromadzenia wspólników?

Aneta Kułakowska03 marca 2023Komentarze (1)

Jak sprostować protokół zgromadzenia wspólników?

Jak skorygować drobne omyłki w protokole zgromadzenia wspolników?

Czy można sprostować protokół zgromadzenia wspólników?

Mam dla Was prawie gotowy wpis o dopłatach, o który prosiliście. Potrzebuję go jeszcze dopracować i pewnie pojawi się już wkrótce. W międzyczasie wpadam na bloga z krótkim wpisem o sprostowaniu protokołu zgromadzenia wspólników. Zainteresowanych zapraszam.

Jak sprostować protokół zgromadzenia wspólników?

Jak sprostować protokół zgromadzenia wspólników?

W k.s.h. nie znajdziecie przepisu, który reguluje wprost możliwość sprostowania protokołu. Moim zdaniem jest taka możliwość pomimo braku wyraźnych zapisów ustawowych. Jednak samo sprostowanie dotyczy wyłącznie oczywistych omyłek pisarskich, np. błędu w imieniu, nazwisku, różnego typu niedokładności, błędów rachunkowych czy zwyczajnych literówek. Takie błędy mogą również dotyczyć wskazania sposobu głosowania, np. kiedy wpisano w protokole głosowanie jawne, a faktycznie uchwałę podjęto w głosowaniu tajnym. Co zresztą nierzadko się zdarza.

Jeśli zatem macie protokół pisemny ze zgromadzenia z omyłkami pisarskimi to wystarczy, że przewodniczący i protokolant sporzadzą oświadczenie o sprostowaniu, w którym zamieszczą informację o zauważonym błędzie w protokole wraz z informacją o właściwej treści i je podpiszą. Mogą to również zrobić wszyscy wspólnicy, jeśli złożyli pdopisy pod protokołem. Oświadczenie następnie dołączają do protokołu zgromadzenia umieszczonego w księdze protokolów. Można też ponownie sporządzić protokół po sprostowaniu bez błędów ze wskazaniem, iż został on ponownie sporządzony na skutek zauważonych błędów pisarskich ze wskazaniem jakie to były błędy.

Możecie dokonać sprostowania zarówno protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jak i zwyczajnego zgromadzenia. W przypadku tego drugiego pamiętajcie, że jeśli błędy były w uchwałach, które złożyliście już do KRS to należałoby złożyć je ponownie wraz z wyraźnią informacją o ich sprostowaniu.

Wzór oświadczenia o sprostowaniu

Poniżej bardzo prosty wzór przykładowego oświadczenia o sprostowaniu.

Niniejszym oświadczamy, iż w dniu …… roku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki pod firmą ……………………… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ……………. W protokole NadzwyczajnegoZgromadzenia Wspólników błędnie wpisano …….., podczas gdy prawidłowa treść to ………

W związku z powyższym sprostowaniem prawidłowe brzmienie protokołu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia …….. w załączeniu.

Błędy w protokole notarialnym zgromadzenia wspólników

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku błędów w protokole zgromadzenia wspolników sporządzonego przez notariusza. W tej sytuacji wyłącznie notariusz może dokonać sprostowania protokołem niedokładności, błędów pisarkich, rachunkowych lub innych oczywistych omyłek. Po sporządzeniu protokołu sprostowania notariusz wyda Wam kolejny wypis z aktu notarialnego, który  będzie uwzględniał zmiany wprowadzone w protokole sprostowania.

Tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

O innych błędach w protokołach zgromadzenia wspólników, które nie są omyłkami pisarskimi podlegającymi sprostowaniu napiszę wkrótce. Zapraszam 🙂

**************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklista po sprzedaży udziałów oraz zmianie w zarządzie i adresie spółki z o.o. 

#autopromocja #produktwłasny

Checklista po sprzedaży udziałów oraz zmianie w zarządzie i adresie spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy każdy wspólnik spółki z o.o. musi być w zarządzie?

Jak dokapitalizować spółkę z o.o.?

Jak złożyć oświadczenie o pokryciu kapitału spółki założonej w S24?

Czy zgromadzenie wspólników musi odbyć się w siedzibie spółki?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 29 czerwca, 2023 o 21:36

  Witam Pani Aneto,

  Dziękuję za przydatny artykuł – po raz kolejny porusza Pani praktyczne kwestie, o których próżno szukać informacji w jakichkolwiek innych źródłach.

  Mam natomiast pytanie nawiązujące do powyższego artykułu – czy w analogiczny sposób można sprostować błędną numerację uchwał? Wraz ze wspólnikiem popełniliśmy „czeski błąd” na 2-gim NZW i podjęte tam uchwały zamiast numerów 04/2023, 05/2023 i 06/2023 dostały numery 01/2023, 02/2023 i 03/2023 (które zostały już nadane trzem uchwałom z 1-ego NZW),

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: