Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak prawidłowo wyliczyć wartość dwukrotnie przewyższającą wysokość kapitału zakładowego?

Aneta Kułakowska06 marca 20223 komentarze

Jak prawidłowo wyliczyć wartość dwukrotnie przewyższającą wysokość kapitału zakładowego?

Czy jeśli spółka ma kapitał 5000 zł to zgoda jest wymagana od 10.000 zł wzwyż?

Pytanie Czytelniczki bloga. Pytanie może wydawać się banalne, ale jak się okazało sporo osób podobnie wylicza kwotę, od której zarząd musi uzyskać zgodę wspólników. Zatem jak wyliczyć wartość dwukrotnie przewyższającą wysokość kapitału zakładowego? Przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Jak prawidłowo wyliczyć wartość dwukrotnie przewyższającą wysokość kapitału zakładowego?

Jak prawidłowo wyliczyć wartość dwukrotnie przewyższającą wysokość kapitału zakładowego?

Zgodnie z art. 230 k.s.h.:

Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Przepisu art. 17 § 1 nie stosuje się.

Powyższe oznacza dla zarządu, iż wszelkie czynności prawne zobowiązujące bądź rozporządzające, których wartość dwukrotnie przewyższy kapitał zakładowy, wymagają zgody uchwały wspólników. Zatem zgody wspólników będzie wymagać konkretna czynność, która przekracza limit kwotowy wskazany w przepisie. Pamiętajcie, że nie możecie podjąć uchwały ogólnej na wszelkie tego typu czynności. Zgoda musi być wyrażona dla konkretnej czynności. Zgoda może być wyrażona przed dokonaniem czynności, a także w terminie maksymalnie dwóch miesięcy od dnia dokonania tej czynności.

Jeśli założymy, że kapitał zakładowy wynosi 5000 zł, jak to jest w wielu spółkach z o.o. to z brzmienia przepisu będzie wynikać, iż granicą będzie kwota 15.000 zł. W tym przypadku dwukrotność kapitału zakładowego to 10.000 zł (2 x 5000 zł). Jeśli dodamy do tej kwoty wysokość kapitału zakładowego 5.000 zł wyjdzie nam 15.000 zł kwoty granicznej. Nie zdziwcie sie jednak, że w praktyce spotkacie się ze stanowiskami, że granicą jest 10.000 zł, a ustawodawca niefortunnie sformułował przepis.

Umowa spółki może inaczej regulować tę kwestię. Może zwolnić zarząd od uzyskiwania zgody bez względu na kwotę. Ewentualnie inaczej określić próg kwotowy do uzyskania zgody.

Naruszenie art. 230 k.s.h.

Naruszenie art. 230 k.s.h. nie prowadzi do nieważności czynności prawnej. Dlatego też w przepisie znalazło się zdanie: „Przepisu art. 17 § 1 nie stosuje się”. Należy jednak brać pod uwagę odpowiedzialność odszkodowawczą członków zarządu, którzy dokonali czynności bez wymaganej zgody. Odpowiedzialność została uregulowana w art. 293§1 k.s.h. i dotyczy działań sprzecznych z prawem. Członkowie zarządu ryzykują również ewentualnym odwołaniem z zarządu czy rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli taka umowa była zawarta.

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór rezygnacji członka zarządu.

Wzór rezygnacji członka zarządu

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Jaki ma być porządek obrad zgromadzenia wspólników po rezygnacji członka zarządu?

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?

Nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców z branży IT na Ukrainie – wywiad z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko

Kiedy zgłosić członka zarządu do ZUS?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  piotr 7 marca, 2022 o 08:44

  Podała Pani kwotę 15.000 bez określenia sposobu jej wyliczenia jak jest w tytule postu.
  Pozdrawiam
  Piotr Olszak

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 7 marca, 2022 o 09:22

  Panie Piotrze,
  dziekuję za komentarz. Już poprawiłam wpis.

  Odpowiedz

  Artur 19 stycznia, 2023 o 11:30

  Skąd pomysł, żeby przy obliczaniu kwoty granicznej do dwukrotności kapitału zakładowego doliczać dodatkowo wartość tego kapitału zakładowego? Jaka jest podstawa (logiczna/prawna) takiego liczenia? W art. 230 KSH nic nie ma o takim sposobie liczenia. Proszę o wyjaśnienie, bo ciężko logicznie powiązać treść art 230 KSH z wyliczoną kwotą 15 tys. Przy takim liczeniu kwotą graniczna będzie przy każdej wartości kapitału zakładowego trzykrotnością kapitału zakładowego a nie dwukrotnością…

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: