Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?

Aneta Kułakowska14 maja 2023Komentarze (1)

Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?

Czy w ogóle można podwyższyć kapitał zakładowy w S24?

Jak podwyższyć kapitał w spółce założonej w S24?

Jakie dokumenty sporządzić w przypadku podwyższenia kapitału w S24?

To tylko wybrane pytania dotyczące podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24. Dzisiaj odpowiem na pytania związane z podwyższeniem. Podpowiem też jakie dokumenty musicie sporządzić, aby skutecznie dokonać podwyższenia.

Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?

Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?

Jeśli spółkę z o.o. założyliście poprzez system S24 i nie dokonaliście zmiany umowy spółki notarialnie to możecie dokonać podwyższenia kapitału zakładowego w S24. Tak jak podczas zakładania spółki, możecie dokonać pokrycia kapitału jedynie wkładem pieniężnym. Nie wchodzi zatem w grę aport.

Podwyższenia możecie dokonać poprzez emisję nowych udziałów, a także poprzez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów. Pamiętajcie, że w przypadku udziałów o równej wartości podwyższenie dotyczy wszystkich udziałów.

Podwyższenie kapitału spółki z o.o. w S24 krok po kroku

Dokumenty związane z podwyższeniem sporządzacie w S24. Część dokumentów w oparciu o dostępne w systemie wzorce. A część poprzez wprowadzenie do S24 jako dokument zewnętrzny.

Podwyższenie kapitału zakładowego wymaga przede wszystkim zmiany umowy spółki w tym zakresie. Uchwała podejmowana jest za pomocą wzorca Uchwała zmieniajaca umowę spółki z o.o. Podjęcie uchwały wymaga większości 2/3 głosów. Warunkiem jej podjęcia jest wykonanie prawa głosów przez wszystkich wspólników.

Następnym krokiem jest podpisanie oświadczenia o objęciu nowych udziałów. Oświadczenie również znajdziecie w S24 we wzorach jako Oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu udziałów w spółce z o.o. lub Oświadczenie nowego wspólnika o objęciu udziałów w spółce z o.o. Wybieracie wzór w zależności od tego czy nowoutworzone udziały obejmuje dotychczasowy czy nowy wspólnik.

Kolejnym krokiem jest pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego. Po wniesieniu wkładu pieniężnego na pokrycie podwyższenia zarząd sporządza oświadczenie o wniesieniu udziałów na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego. Wzoru dokumentu nie znajdziecie we wzorach. Zatem musicie go sporządzić samodzielnie i wprowadzić do S24 jako dokument zewnętrzny. W oparciu o dostępny wzorzec sporządzacie aktualną listę wspólników. Zarówno oświadczenie, jak i listę podpisuje cały skład zarządu.

Dodatkowymi dokumentami, których nie znajdziecie we wzorach, a które sporządzacie są oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem oraz lista osób uprawnionych do powołania zarządu.

Po sporządzeniu i podpisaniu w/w dokumentów możecie sporządzić wniosek o wpis zmian. Wniosek podpisujecie zgodnie z reprezentacją. Łączna opłata za wniosek o wpis zmian to 300 zł.

Termin na złożenie wniosku do KRS

Pamiętajcie, że wniosek o wpis zmian musicie złożyć w terminie 7 dni od dnia złożenia ostatniego podpisu przez wspólnika pod uchwałą o zmianie umowy spółki. Po przekroczeniu tego terminu KRS odmówi Wam dokonania wpisu zmiany umowy spółki.

Zwracam dodatkowo uwagę, że jeśli chcecie skorzystać z S24 musicie mieć możliwość podpisania dokumentów podpisem profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub osobistym.

Podwyższenie kapitału zakładowego jest skuteczne dopiero od dnia wpisu podwyższenia do KRS.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

*********************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w S24

#autopromocja #produktwłasny

Checklista podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w S24

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak uzupełnić braki w S24?

Czy podaje się adres do doręczeń członków rady nadzorczej?

Kiedy nie mogę złożyć wniosku o wpis zmian w S24?

Wzór uchwały o odwołaniu prokurenta

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Marcin 31 maja, 2023 o 00:24

  Pani Aneto, czy jest jakiś sposób na przeglądanie przez zainteresowaną osobę trzecią umowy spółki z o.o. i innych dokumentów spółki założonej w S24 tak jak w przypadku dokumentów składanych przez spółki w przeszłości w formie papierowej (czytelnia akt)? Czy można pobrać tekst umowy spółki S24 w formie elektronicznej z podpisami elektronicznymi?

  Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: