Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?
Czy w ogóle można podwyższyć kapitał zakładowy w S24?
Jak podwyższyć kapitał w spółce założonej w S24?
Jakie dokumenty sporządzić w przypadku podwyższenia kapitału w S24?
To tylko wybrane pytania dotyczące podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24. Dzisiaj odpowiem na pytania związane z podwyższeniem. Podpowiem też jakie dokumenty musicie sporządzić, aby skutecznie dokonać podwyższenia.
Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?
Jeśli spółkę z o.o. założyliście poprzez system S24 i nie dokonaliście zmiany umowy spółki notarialnie to możecie dokonać podwyższenia kapitału zakładowego w S24. Tak jak podczas zakładania spółki, możecie dokonać pokrycia kapitału jedynie wkładem pieniężnym. Nie wchodzi zatem w grę aport.
Podwyższenia możecie dokonać poprzez emisję nowych udziałów, a także poprzez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów. Pamiętajcie, że w przypadku udziałów o równej wartości podwyższenie dotyczy wszystkich udziałów.
Podwyższenie kapitału spółki z o.o. w S24 krok po kroku
Dokumenty związane z podwyższeniem sporządzacie w S24. Część dokumentów w oparciu o dostępne w systemie wzorce. A część poprzez wprowadzenie do S24 jako dokument zewnętrzny.
Podwyższenie kapitału zakładowego wymaga przede wszystkim zmiany umowy spółki w tym zakresie. Uchwała podejmowana jest za pomocą wzorca Uchwała zmieniajaca umowę spółki z o.o. Podjęcie uchwały wymaga większości 2/3 głosów. Warunkiem jej podjęcia jest wykonanie prawa głosów przez wszystkich wspólników.
Następnym krokiem jest podpisanie oświadczenia o objęciu nowych udziałów. Oświadczenie również znajdziecie w S24 we wzorach jako Oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu udziałów w spółce z o.o. lub Oświadczenie nowego wspólnika o objęciu udziałów w spółce z o.o. Wybieracie wzór w zależności od tego czy nowoutworzone udziały obejmuje dotychczasowy czy nowy wspólnik.
Kolejnym krokiem jest pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego. Po wniesieniu wkładu pieniężnego na pokrycie podwyższenia zarząd sporządza oświadczenie o wniesieniu udziałów na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego. Wzoru dokumentu nie znajdziecie we wzorach. Zatem musicie go sporządzić samodzielnie i wprowadzić do S24 jako dokument zewnętrzny. W oparciu o dostępny wzorzec sporządzacie aktualną listę wspólników. Zarówno oświadczenie, jak i listę podpisuje cały skład zarządu.
Dodatkowymi dokumentami, których nie znajdziecie we wzorach, a które sporządzacie są oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem oraz lista osób uprawnionych do powołania zarządu.
Po sporządzeniu i podpisaniu w/w dokumentów możecie sporządzić wniosek o wpis zmian. Wniosek podpisujecie zgodnie z reprezentacją. Łączna opłata za wniosek o wpis zmian to 300 zł.
Termin na złożenie wniosku do KRS
Pamiętajcie, że wniosek o wpis zmian musicie złożyć w terminie 7 dni od dnia złożenia ostatniego podpisu przez wspólnika pod uchwałą o zmianie umowy spółki. Po przekroczeniu tego terminu KRS odmówi Wam dokonania wpisu zmiany umowy spółki.
Zwracam dodatkowo uwagę, że jeśli chcecie skorzystać z S24 musicie mieć możliwość podpisania dokumentów podpisem profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub osobistym.
Podwyższenie kapitału zakładowego jest skuteczne dopiero od dnia wpisu podwyższenia do KRS.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
***************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w S24
#autopromocja #produktwłasny
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Czy podaje się adres do doręczeń członków rady nadzorczej?
Kiedy nie mogę złożyć wniosku o wpis zmian w S24?
Wzór uchwały o odwołaniu prokurenta
Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Pani Aneto, czy jest jakiś sposób na przeglądanie przez zainteresowaną osobę trzecią umowy spółki z o.o. i innych dokumentów spółki założonej w S24 tak jak w przypadku dokumentów składanych przez spółki w przeszłości w formie papierowej (czytelnia akt)? Czy można pobrać tekst umowy spółki S24 w formie elektronicznej z podpisami elektronicznymi?
Dziękuję za odpowiedź