Jak spółka z o.o. może uniknąć wykluczenia z postępowania przed KIO przez powiązania rodzinne?
Mój dzisiejszy Gość odpowie na to właśnie pytanie.
Dzisiaj z wielką radością mogę Was zaprosić na zapis mojej rozmowy z Adwokatem Bartoszem Majdą. Pan Mecenas prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu i w Warszawie. Specjalizuje się w zamówieniach publicznych, a także wspiera firmy w ich bieżącej obsłudze. Z zakresu prawa zamówień publicznych prowadzi szkolenia oraz bloga Jak wygrać przetarg.
Zajrzyjcie na jego bloga i koniecznie zapiszcie się na newsletter.
***

adw. Bartosz Majda
Grupa kapitałowa i powiązania rodzinne w spółce z o.o. jako jedna z podstaw wykluczenia z postępowania przed KIO
Aneta Kułakowska: Dzień dobry Panie Mecenasie!
Bartosz Majda: Dzień dobry Pani Mecenas, dziękuję za zaproszenie!
AK: Panie Mecenasie, wśród członków zarządu spółek z o.o., którzy są Czytelnikami mojego bloga znaczna część to osoby, które prowadzą tzw. firmy rodzinne. Czy na rynku zamówień publicznych czyhają na tego typu spółki jakieś problemy, które mogą ich zaskoczyć?
BM: Teoretycznie nie. Wynika to z tego, że jedną z głównych zasad zamówień publicznych jest konieczność równego traktowania wykonawców przez zamawiających i zapewnienie zachowania uczciwej konkurencji. Niemniej jednak uczestnictwo w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego firm rodzinnych lub poszczególnych członków rodzin może okazać się problematyczny.
AK: Dlaczego?
BM: Jeżeli z jakichś powodów dojdzie do sytuacji, że w jednym postępowaniu firmy powiązane rodzinnie złożą odrębne oferty, to może doprowadzić nawet do wykluczenia takich firm z postępowania.
AK: Czy składanie konkurencyjnych ofert przez osoby spokrewnione jest zakazane?
BM: Nie ma takiego zakazu wyrażonego wprost w PZP. Jednakże osoby powiązane rodzinnie muszą pamiętać, że narażają się na zarzut tworzenia tzw. grupy kapitałowej. W przypadku złożenia przez podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej konkurencyjnych ofert w tym samym postępowaniu mogą być one wykluczone z postępowania.
AK: Czy jest możliwe uniknięcie wykluczenia?
BM: Tak. Wykonawcy należący do tej samej grupy kapitałowej mogą złożyć wyjaśnianie, w którym opiszą, dlaczego ich udział nie naruszy konkurencji w danym przetargu oraz że przygotowali oferty niezależnie od siebie.
AK: Czy może Pan wskazać przykłady takich niedozwolonych powiązań rodzinnych?
BM: Często zdarza się, że te firmy rodzinne rozrastają się i powstają obok dodatkowe firmy np. w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy takich konstrukcjach często osoby będące w zarządzie jednej spółki z o.o. są udziałowcami w innej i to na zasadzie wzajemności. Powoduje to przenikanie się tych osób, co z kolei ma niewątpliwy wpływ na sposób funkcjonowania takich spółek oraz składane przez nie oferty.
W orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej można znaleźć wiele przykładów takich niedozwolonych powiązań. W jednej ze spraw z analizy KRS wynikało, że mąż był prezesem w spółce A, w której żona miała większość udziałów. Z kolei żona była prezesem w spółce B, w której większość udziałów miał mąż. Teoretycznie te spółki z o.o. powinny być traktowane jako dwa niezależne podmioty, ale przy takiej konfiguracji nie dało się uniknąć podejrzeń odnośnie tego, że przy sporządząniu ofert współpracowały lub co najmniej mocno konsultowały wzajemne działania.
AK: Czy powiązanie rodzinne zawsze skutkować będzie wykluczeniem takich wykonawców?
BM: Nie zawsze. W celu uniknięcia wykluczenia muszą oni wykazać, że oferty przygotowywali niezależnie od siebie. Będzie to kwestia dość trudna, ponieważ w przypadku powiązań rodzinnych KIO uznaje, że co do zasady więzi rodzinne są na tyle mocne, że ciężko jest wykazać, że ktoś prowadzi działalność niezależnie do siebie.
Dobrym przykładem jest małżeństwo będące w separacji. KIO w jednym w wyroków stwierdziło, że taka formalna rozłączność nie świadczy jeszcze o tym, że pomiędzy osobami tymi nie istnieje współzależność ekonomiczna i gospodarcza.
AK: Co powinny zatem zrobić osoby będące w zarządach firm rodzinnych, które jednocześnie są udziałowcami w innych spółkach?
BM: Jeżeli są to spółki faktycznie powiązane, to w zasadzie pozostaje przypilnowanie, aby nie składać ofert w tych samych postępowaniach. Jeśli natomiast powiązanie jest tylko formalne to warto przez złożeniem ofert uporządkować kwestie zarządów i udziałowców, tak by nie narażać się na zarzut złożenia odrębnych ofert będąc członkiem grupy kapitałowej.
AK: Panie Mecenasie, dziękuję za rozmowę.
***
Liczę, że wywiad Wam się spodobał. Koniecznie zajrzyjcie na bloga Pana Mecenasa Jak wygrać przetarg.
***********************************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego.
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Jak wypełnić KRS Z3 po sprzedaży udziałów?
Czy wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały jest kosztem spółki?
Niemal jedyny wspólnik i wspólnik iluzoryczny w spółce z o.o.
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }