Czy składam uchwałę o wynagrodzeniu członka zarządu do KRS? – pytanie powraca w Waszych komentarzach i mailach.
Odpowiedź nie wymaga długiego wpisu, tak więc w kilku zdaniach postaram się odpowiedzieć na pytanie.
Czy składam uchwałę o wynagrodzeniu członka zarządu do KRS?
Niektórzy z Was myślą, że jeśli uchwała o powołaniu członka zarządu wymaga złożenia w KRS wraz z wnioskiem o wpis członka zarządu, to zapewne inne związane z nim uchwały również. Niektórych może zaskoczę, ale uchwała zgromadzenia wspólników ustalająca wynagrodzenie członka zarządu nie wymaga wpisu w KRS. Nie wymaga również złożenia do KRS. Wymogu złożenia uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu nie wymienia ani k.s.h., ani ustawa o KRS.
Część z Was zadaje to pytanie w związku z art. 210 § 2 k.s.h. , który w przypadku kiedy jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu stanowi, że czynność między tym wspólnikiem a spółką wymaga aktu notarialnego. Jednocześnie zobowiązuje notariusza do zawiadomienia KRS o dokonaniu takiej czynności poprzez wysłanie wypisu aktu notarialnego. Podjęcie uchwały o wynagrodzeniu w przypadku kiedy jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu również nie wymaga ani aktu notarialnego, ani złożenia go do KRS. Uchwała wymaga jedynie formy pisemnej i pozostaje w dokumentacji spółki.
Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały
O wynagrodzeniu członka zarządu na podstawie uchwały przeczytacie we wpisie Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały. Ponadto o zmianach w wynagrodzeniu członków zarządu przeczytacie we wpisie Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
***********************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzoru protokołu wraz z uchwałami dotyczącymi wynagrodzenia członków zarządu zajrzyjcie do Sklepu z ebookami.
Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:
Zgoda spółki na sprzedaż udziałów
Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo dziękuję. Pomogła Mi Pani.
Konkretna i wyczerpująca informacje. Bardzo dobrze czyta się Pani bloga i jest on na prawdę przydatny. Wiem, że wymaga to dużo pracy, dziękuję bardzo!
Pani Anno,
bardzo dziekuję 🙂
Dzień dobry,
Pani Aneto, skoro podjęcie uchwały o wynagrodzeniu Prezesa lub członka zarządu nie wymaga ani aktu notarialnego to można takie uchwały tworzyć np. co miesiąc i co miesiąc ustalać inną kwotę wynagrodzenia, np. w oparciu o wynik finansowy spółki z zamkniętego okresu poprzedzającego wypłatę (wypłata procentowa lub kwotowa), zakładając, że wypłata takiego wynagrodzenia wystąpi tylko wtedy, gdy spółka osiągnie zysk w danym okresie?
Panie Sławomirze,
można tak robić, jeśli umowa spółki nie wprowadza w tym zakresie szczególnych zasad.