Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy przeważający pkd mam wpisać do umowy spółki?

Aneta Kułakowska29 listopada 2023Komentarze (1)

Czy przeważający pkd mam wpisać do umowy spółki?

Co zrobić jeśli przeważający pkd jest wpisany do umowy spółki, a my chcemy zmienić pkd przeważający w KRS?

Czy jeśli chcemy dokonać zmiany wpisu w KRS w zakresie kodów pkd to musimy zmieniać umowę spółki?

Czy możemy dokonać zmiany kodów pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Dzisiaj zebrałam kilka powtarzających się pytań w zakresie przedmiotu działalności spółki. Zarówno jeśli chodzi o zapisy w umowie spółki, jak i wpis w KRS. Poniżej zamieszczam linki do wpisów na blogu, które opublikowałam wcześniej. Wciąż są aktualne, więc zapraszam do zapoznania się z nimi.

Przedmiot działalności spółki z o.o.

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Czy dodanie pkd wymaga notariusza?

Ile kodów pkd może mieć spółka z o.o.?

Co zrobić z pkd 2004?

Czy przeważający pkd mam wpisać do umowy spółki?

Czy przeważający pkd mam wpisać do umowy spółki?

Możemy zatem przejść do przedmiotu przeważającej działalności. Kod dla działalności przeważającej wybieracie na etapie rejestracji spółki w KRS lub wpisu zmian w KRS. Ze wszystkich kodów pkd, jakie macie wpisane do umowy spółki wskazujecie jeden kod pkd w typie podklasy jako pkd przeważający, np. 70.22.Z. Nie jest to kod, który wybieracie raz na zawsze. Możecie go zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niestety wymaga to zmiany w KRS i złożenia wniosku do KRS o wpis zmian.

Sugeruję zatem, aby w umowie spółki nie wskazywać kodu dla działalności przeważającej. W przypadku zmiany w tym zakresie wymagałoby to również zmiany zapisów w umowie spółki. Z kolei zmiana umowy spółki wymagałaby podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki w protokole notarialnym.

Celowo napisałam o protokole notarialnym, ponieważ tylko w umowie spółki sporządzonej notarialnie możecie wskazać, który kod jest kodem działalności przeważającej W umowie spółki ze wzorca w S24 tego nie dokonacie.

Niestety widziałam kilka umów spółki z zapisem dotyczącym kodu pkd przeważającego i uważam, że nie jest to dobra praktyka. Nie róbcie tak!

Czy jeśli chcemy dokonać zmiany wpisu w KRS w zakresie kodów pkd to musimy zmieniać umowę spółki?

Jak zapewne wiecie w KRS wpisujecie maksymalnie 10 kodów pkd, w tym jeden kod przeważający. Dotyczy to jedynie wpisu w zakresie przedmiotu działalności widocznego na odpisie z KRS. Zatem w samej umowie spółki nie musicie ograniczać się do 10 kodów pkd.

Jeśli chcecie dokonać zmiany wpisu w KRS w zakresie tych 10 kodów pkd to po pierwsze musicie sprawdzić w umowie spółki czy kody pkd, które chcecie wpisać są w umowie spółki.

Jeśli kody pkd są w umowie to zmiany wpisu w zakresie kodów dokonujecie bez zmiany umowy spółki w tym zakresie. Sporządzacie i składacie wniosek o wpis zmian w KRS poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Pamiętajcie, że zmiana wpisu to koszt łączny 350 zł.

Inaczej sytuacja wygląda w S24, ponieważ aby dokonać zmiany wpisu w zakresie przedmiotu działalności system wymusza na Was zmianę umowy spółki w par. 4, nawet jeśli nie musicie zmienić umowy spółki. Ja zwykle odejmuję zbędny pkd lub dodaję taki, który zawsze się przydaje.

Zapytacie dlaczego? Już wyjaśniam.

Po pierwsze dlatego, że na wniosku o wpis zmian możecie zaznaczyć zmianę w zakresie pkd, jeśli taka zmiana nastąpiła w umowie spółki. W przeciwnym wypadku nie macie takiej możliwości, ponieważ wniosek jest wówczas na tą zmianę „zamknięty”.

Po drugie, wniosek w S24 możecie sporządzić, jeśli załączycie do niego przynajmniej jeden załącznik.

Czy możemy dokonać zmiany kodów pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Jeśli jednak chcecie dokonać zmiany w zakresie kodów pkd w KRS, ale tych kodów nie ma w umowie spółki to niestety musicie najpierw dokonać zmiany umowy spółki.

W S24 to nie problem. Biorąc pod uwagę, że i tak musicie jakiś zmian dokonać pod kątem sporządzenia wniosku o wpis zmian.

Jeśli jednak S24 Was nie dotyczy to zmiany umowy spółki dokonujecie u notariusza. Zmiana wymaga uchwały podjętej przez zgromadzenie wspólników w protokole notarialnym. Dopiero po podjęciu uchwały w tym zakresie, a także ustaleniu tekstu jednolitego umowy spółki możecie złożyć wniosek o wpis zmian w KRS.

O tekście jednolitym pisałam we wpisach:

Tekst jednolity umowy spółki w KRS

Jak sporządzić tekst jednolity umowy spółki?

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół z posiedzenia zarządu spółki z o.o. Wzór z omówieniem

Protokół z posiedzenia zarządu spółki z o.o. Wzór z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Kiedy nie możemy korzystać z S24?

Ilu członków zarządu powinno być w zarządzie?

Nieruchomość rolna a sprzedaż udziałów

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Aneta Kułakowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Elena 30 listopada, 2023 o 12:45

    Dzień dobry,
    Panie Mecenasie, uprzejmie proszę o informację, jeśli dodajemy jeden kod pkd do Umowy spółki przez S-24, ale nie mamy zamiaru, by ten kod był ujawniony czyli widoczny w KRS, to w takim przypadku też składamy wniosek o zmianach w KRS i wnosimy opłatę? Jeśli jest to niezbędne, to czy w takim razie wniosek nie wypełniamy (bo nie wnosimy zmian właśnie w te 10 ujawnionych kodów)? Czy wystarczy jednak tylko Uchwały o zmianę Umowy spółki bez wniosku do KRS?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Z wyrazami szacunku, Elena

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: