Czy praca wspólnika może być wkładem na poczet kapitału zakładowego spółki z o.o.?
Pytanie nie po raz pierwszy trafiło do mnie od Czytelnika bloga. Czasem pojawiają się błędne informacje, że praca wspólnika może być wkładem do spółki z o.o. Moim zdaniem nie może, co zresztą potwierdzają przepisy k.s.h.
Czy praca wspólnika może być wkładem na poczet kapitału zakładowego spółki z o.o.?
W art. 14 §1 k.s.h. przeczytacie:
Przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo przeznaczonego na kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.
Z kolei w myśl art. 158 §2 k.s.h.:
Wynagrodzenia za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie można wypłacać ze środków wpłaconych na pokrycie kapitału zakładowego, jak również zaliczać na poczet wkładu wspólnika.
Powyższe oznacza, że świadczenie pracy oraz świadczenie usług na rzecz spółki z o.o. przez wspólnika nie może być wkładem (aportem) do spółki. Zakaz ten dotyczy zaliczania wynagrodzenia wspólnika za usługi świadczone podczas powstawania spółki na poczet wkładu. Dotyczy on również świadczenia pracy przez wspólnika w trakcie działalności spółki.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Ostatnie trzy miesiące na blogu
5 najczęściej występujących błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników
Czy jednego roku można odbyć więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników?
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }