Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy podaje się adres do doręczeń członków rady nadzorczej?

Aneta Kułakowska23 kwietnia 20234 komentarze

Czy podaje się adres do doręczeń członków rady nadzorczej?

Pani Agata zwróciła się do mnie z takim pytaniem.

Nie bez powodu pojawiło się to pytanie. Myślę, że sporo z Was musiało uzupełniać braki w złożonej do KRS dokumentacji o adresy do doręczeń członków zarządu, prokururentów, a także wspólników którzy to najczęściej uprawnieni są do powołania zarządu. Dzisiaj o adresie do doręczeń, ale tym razem w odniesieniu do rady nadzorczej.

Zatem, czy składać adresy do doręczeń członków rady nadzorczej do KRS czy nie?  A to zależy.

Czy podaje się adres do doręczeń członków rady nadzorczej?

Czy podaje się adres do doręczeń członków rady nadzorczej?

W zdecydowanej większości spółek z o.o. nie ma rad nadzorczych. W spółkach z o.o., w których kapitał zakładowy przekracza kwotę pół miliona złotych, a wspólników jest więcej niż 25, powinna być ustanowiona rada nadzorcza. Zamiast rady nadzorczej może być komisja rewizyjna, ale to jest w ogóle bardzo rzadko spotykane. Z kolei w innych spółkach rada nadzorcza może być, ale nie musi. Decyzja pozostaje w gestii wspólników.

W spółkach, w których rada nadzorcza już jest, bardzo często jest organem uprawnionym do powołania członków zarządu. Bez względu na to czy w umowie spółki są postanowienia, że rada nadzorcza powołuje wszystkich członków zarządu czy tylko część, to jest ona organem uprawnionym do ich powołania. Oznacza to, że jesteście zobowiązani przekazać do KRS adresy do doręczeń członków takiej właśnie rady nadzorczej. Nie dotyczy to tych spółek , w których rada nadzorcza jest, jednak nie ma żadnego wpływu na skład zarządu.

Jaki adres członka rady nadzorczej wskazać?

Wielokrotnie pisałam o tym, że ustawa o KRS nie wprowadza ograniczeń w zakresie samych adresów do doręczeń. Możecie zatem wskazać dowolny adres członka rady nadzorczej na terenie Polski, Unii Europejskiej lub poza nią. Pamiętajcie jedynie o tym, że jeżeli adres do doręczeń znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej, wskazujecie pełnomocnika do doręczeń w Polsce. Zatem adresem do doręczeń może być również adres spółki czy numer skrytki pocztowej. Nie ma wymogu, aby to był adres zameldowania czy zamieszkania.

Wzór listy osób uprawnionych do powołania członków zarządu znajdziecie tutaj. Zatem korzystajcie z listy i dopasujcie ją do swojego przypadku.

Złożenie wyłącznie samej listy osób uprawnionych do powołania członków zarządu czy jej aktualizacja nie wymaga składania wniosku o wpis zmian do KRS i wnoszenia opłaty. Jeśli jednak składacie wniosek zmianowy do KRS to wówczas taka lista jest dodatkowym obowiązkowym załącznikiem, jeśli do tej pory go nie składaliście lub jeśli w międzyczasie zaszły jakieś zmiany objęte listą. Chodzi o zmiany w składzie rady nadzorczej lub zmianę adresu do doręczeń.

Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.

Od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Ewentualnie poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie. Dotyczy to również listy adresów do doręczeń. Jeśli jest ona niezbędnym dokumentem  do wniosku o wpis zmian to załączacie ją do wniosku. Jeśli z kolei zmiana dotyczy wyłącznie adresu do doręczeń członka rady nadzorczej to wówczas składacie podpisaną listę do akt spółki. Zatem nie składacie wniosku o wpis zmian.

Jak złożyć adres do doręczeń członków rady nadzorczej?

Poniżej przygotowałam krótką instrukcję złożenia listy uprawnionych do KRS w przypadku kiedy nie ma konieczności składania wniosku o wpis zmianm.

Listę uprawnionych składacie jako załącznik do wniosku o przyjęcie dokumentów do akt rejestrowych. Wniosek znajdziecie w Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Sporządzacie go bezpośrednio w systemie. Wniosek po jego sporządzeniu, załączeniu załączników i sprawdzeniu podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją. Wniosek może również podpisać prokurent czy prokurenci zgodnie z reprezentacją. A także na podstawie pełnomocnictwa radca prawny czy adwokat. W przypadku pełnomocnika należy dodatkowo załączyć pełnomocnictwo (najlepiej podpisane elektronicznie) oraz potwierdzenie opłaty skarbowej na kwotę 17 zł.

Aby złożyć listę do akt musicie dokonać następujących czynności:

 1. wejść do Portalu Rejestrów Sądowych
 2. zalogować się w e-formularze KRS (jeśli nie macie założonego konta to musicie je najpierw założyć)
 3. wybrać INNE WNIOSKI
 4. wybrać Wniosek o przyjęcie dokumentów do akt rejestrowych
 5. nadać nazwę własną wniosku, np. „wniosek kwiecień 2023”, ale nie jest to obowiązkowe
 6. przechodzicie do DANE WNIOSKODAWCÓW
 7. wpisujecie numer KRS spółki
 8. klikacie „wyszukaj w KRS”
 9. uzupełniacie brakujące dane
 10. przechodzicie dalej strzałkami u góry, aż do podmiotu, którego dotyczy wniosek, zaznaczacie kto składa wniosek (zwykle wnioskodawcą będzie spółka której dotyczy wniosek, a więc zaznaczacie „Podmiot którego dotyczy wpis” )
 11. wybieracie właściwy sąd KRS
 12. przechodzicie do TREŚĆ WNIOSKU i informujecie w treści wniosku dlaczego składasz dokumenty, jakie dokumenty i co się zmieniło itd.
 13. przechodzicie do LISTY ZAŁĄCZANYCH DOKUMENTÓW i dołączacie załącznik – lista osób uprawnionych do powołania zarządu
 14. zapisujecie wersję roboczą wniosku klikając „Zapisz wersję roboczą”
 15. klikacie „Pokaż wniosek” i jeszcze raz sprawdzacie czy wszystko się zgadza i czy wszystkie dane spółki są prawidłowe.
 16. jeśli wszystko jest w porządku to klikacie „Podpisz wniosek”
 17. po podpisaniu klikacie „Opłacenie wniosku” i opłacacie wniosek elektronicznie.
 18. klikacie „Złożenie wniosku” i wniosek jest złożony.

Aplikacja przyjmuje następujące typy plików jeśli chodzi o załączniki: XML, JPG, PDF, DOC, TXT, RTF, XPS, ODT, ODS, ODP, DOCX, XLS, XLSX, CSV, XSLX,CSV, PPT, PPTX, XADES, XASES, PAdES, CAdES, XML.SIG. Plik jednego załącznika może mieć rozmiar do 30 MB.

Opłata KRS za złożenie dokumentów do akt

Opłaty dokonujecie elektronicznie w kwocie 40 zł. Złożenie dokumentów do akt rejestrowych spółki bez zmiany wpisu to koszt jedynie 40 zł. Do tej opłaty naliczana jest automatycznie opłata prowizyjna – aktualnie w kwocie 60 groszy. Jeśli opłaty dokonacie poza systemem to musicie do wniosku załączyć potwierdzenie zapłaty jako kolejny załącznik.

Jeśli wniosek wraz z załącznikami składacie do KRS samodzielnie poprzez system Portal Rejestrów Sądowych to wszystkie załączniki załączone do wniosku w formie skanu składacie lub przesyłacie w oryginale do KRS w terminie 3 dni od złożenia wniosku. Nie dotyczy to załączników podpisanych elektronicznie.

Jeśli wniosek wraz z załącznikami składa w Portalu Rejestrów Sądowych radca prawny lub adwokat to dodatkowo do wniosku załącza pełnomocnictwo i opłatę skarbową od pełnomocnictwa. Sam fakt wprowadzenia załączników do systemu Portal Rejestrów Sądowych potwierdza ich zgodność z oryginałem. Zatem w tym przypadku nie ma obowiązku przesłania oryginałów do KRS.

************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów.

#autopromocja #produktwłasny

Checklista rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Kiedy nie mogę złożyć wniosku o wpis zmian w S24?

Wzór uchwały o odwołaniu prokurenta

Absolutorium nie wyklucza odpowiedzialności członka zarządu

Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Basia 19 marca, 2020 o 09:31

  co powinien zawierać dokument wskazujący dane osobowe członka Rady Nadzorczej

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 20 marca, 2020 o 10:04

  Pani Basiu,
  imię, nazwisko i adres do doręczeń. Przesyłam link do wpisu, gdzie jest wzór: https://zarzadwspolcezoo.pl/adresy-osob-uprawnionych-do-powolania-zarzadu/

  Odpowiedz

  Henryka 25 grudnia, 2020 o 16:41

  dzień dobry. Czy członkowie spółdzielni mogą wysłać na adres prywatny pismo do członków Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Odpowiedz

  natalia 11 kwietnia, 2022 o 21:58

  witam. Czy adresy do doręczeń muszą zostać własnoręcznie podpisane przez osoby których dotyczą, w moim przypadku Radę Nadzorczą.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: