Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy dziecko może być wspólnikiem spółki z o.o.?

Aneta Kułakowska10 października 2023Komentarze (0)

Czy dziecko może być wspólnikiem spółki z o.o.?

Jedno z wielu pytań, które regularnie się powtarzają. Zarówno na etapie zakładania spółki, jak i sprzedaży udziałów, darowizny czy dziedziczenia. Do tej pory o tym nie pisałam, a uważam, że to temat wart poruszenia. Zatem zainteresowanych zapraszam.

Czy dziecko może być wspólnikiem spółki z o.o.?

Czy dziecko może być wspólnikiem spółki z o.o.?

Zacznijmy może od tego kto może być wspólnikiem. W art. 151 §1 k.s.h. przeczytacie jedynie, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

I tyle. Brak jakichkolwiek dodatkowych informacji czy wymagań. Powyższe oznacza, że wspólnikami spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. A także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, w tym spółki osobowe. Wspólnikiem może być cudzoziemiec oraz spółka zagraniczna. Oczywiście są też wyjątki, ale myślę, że o wyjątkach napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

Powyższe oznacza również, iż wspólnikiem może być osoba fizyczna, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. A zatem dzieci (małoletni) też mogą być wspólnikami. W imieniu dzieci zwykle działają rodzice jako przedstawiciele ustawowi lub opiekunowie.

Przedstawiciele ustawowi małoletniego wspólnika

Rodzice jako przedstawiciele ustawowi lub opiekunowie sprawują zarząd majątkiem dziecka. Dotyczy to zarówno podpisania umowy spółki, jak i nabycia udziałów czy to na skutek dziedziczenia, sprzedaży udziałów czy darowizny.

Wszelkie prawa związane ze spółką z o.o. a wynikające z posiadanych udziałów, dziecko wykonuje przez swojego przedstawiciela ustawowego. Oczywiście do czasu osiągnięcia pełnoletności. A to oznacza, że nie uczestniczy samodzielnie w zgromadzeniach wspólników i wykonywaniu praw wynikających z udziałów.

Zgoda sądu opiekuńczego

Warto tutaj wspomnieć o pewnym ograniczeniu w zarządzie majątkiem dziecka. Dodatkowym ograniczeniem jest konieczność wystąpienia do sądu opiekuńczego o zgodę. Wniosek do sądu składają rodzice lub opiekunowie.

O taką zgodę trzeba wystąpić nie tylko, jeśli chodzi o sam udział dziecka w spółce. Zgody wymagają również czynności przekraczające zakres tzw. zwykłego zarządu majątkiem dziecka zarówno na etapie kiedy dziecko już posiada udziały jako wspólnik, jak i zanim do tego dojdzie. Zgody wymagać będzie zawarcie umowy spółki w imieniu dziecka, przyjęcia spadku, w niektórych przypadkach również darowizny udziałów czy zawarcie umowy sprzedaży udziałów.

Czynność, dla której pozyskiwana jest zgoda, wykonacie zatem dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu wyrażającego zgodę. Czynność wykonana bez uprzedniej zgody sądu będzie nieważna i nie będzie wywoływać żadnych skutków prawnych.

Małoletni wspólnik spółki z o.o.

Pamiętajcie jednak, że bez względu na to w jaki sposób dziecko znalazło się w posiadaniu udziałów to taki małoletni wspólnik może być sporym kłopotem dla spółki. Niemożność bezpośredniego zarządu swoim majątkiem, a także konieczność uzyskania zgody sądu opiekuńczego na niektóre czynności może znacznie blokować bieżące funkcjonowanie spółki. Może nawet doprowadzić do  paraliżu decyzyjnego w spółce.

Niestety problematyczne może być również samo ustalenie czy planowana czynność wykracza poza zakres zwykłego zarządu i wymaga zgody sądu. Nie zawsze to jest takie oczywiste jakby się mogło wydawać.

Reasumując, dziecko może być wspólnikiem spółki z o.o. Jednak wstąpienie małoletniego do spółki z o.o. jako na czynność przekraczająca zwykły zarząd wymaga uzyskania przez rodziców lub opiekunów  zgody sądu opiekuńczego.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. wraz z dodatkowymi wzorami

Wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. wraz z dodatkowymi wzorami

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy sprzedaży udziałów?

Czy powołanie prokurenta jest obowiązkowe?

Czy w trakcie zawieszenia jedyny wspólnik płaci ZUS?

Jak sporządzić protokół rady nadzorczej?

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: