Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki?

Aneta Kułakowska26 marca 20202 komentarze

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki? – takie pytanie otrzymałam od Czytelniczki bloga. Jak się okazuje, odpowiedź nie jest dla Was taka oczywista.

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki?

Nie będę Was trzymać w niepewności. Otóż, do powołania prokurenta w spółce z o.o. nie potrzebujecie żadnego zapisu w umowie spółki. Powołanie prokurenta umożliwiają Wam przepisy kodeksu cywilnego, których nie ma potrzeby powielać w umowie spółki. Z kolei w k.s.h. wyczytacie, że powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu, a odwołać prokurę może każdy członek zarządu. I tych uregulowań też nie musicie wprowadzać do umowy spółki. Do udzielenia prokury wystarczy Wam uchwała podjęta przez cały skład zarządu. I to wszystko.

Przepisy ograniczają możliwość udzielenia prokury do przedsiębiorców. W myśl art. 1091 k.c. prokury udzielić może tylko podmiot będący przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą:

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Powyższe oznacza, że tym zakresem objęta jest również spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą. Musicie jedynie pamiętać, że nie możecie udzielić prokury, jeśli spółka jest w trakcie upadłości lub likwidacji.

Jeśli temat prokurenta Was interesuje, na blogu znajdziecie kilka wpisów poświęconych prokurze, m.in.: powołanie prokurenta w spółce z o.o., wzór uchwały o powołaniu prokurenta czy zgoda prokurenta na powołanie. Inne wpisy znajdziecie poprzez wyszukiwarkę. Wystarczy jak wpiszecie słowo „prokurent”.

Pamiętajcie tylko o dokonaniu wpisu prokurenta w KRS.

**********************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Polecam Wam również 2 wywiady:

Postępowanie w sprawach gospodarczych po nowelizacji – wywiad z Radcą Prawnym Dariuszem Mojeckim

Czy tymczasowe aresztowanie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki? Wywiad z adwokatem Mateuszem Szymkowiakiem

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Ela 23 czerwca, 2020 o 14:08

  Witam. Z mężem założyliśmy spółkę z o.o. po 50% udziałów. W zarządzie jestem tylko ja jako prezes (zarząd jednoosobowy) a mąż jest wspólnikiem. Mąż nie może być członkiem zarządu ponieważ jest żołnierzem zawodowym. Czy mąż może podpisywać umowy wewnątrz spółki oraz na zewnątrz np na internet czy ubezpieczenie?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 8 lipca, 2020 o 21:13

  Pani Elu,
  jeśli Pani upoważni go do podpisywania takich umów.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: