Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki?

Aneta Kułakowska26 marca 2020Komentarze (0)

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki? – takie pytanie otrzymałam od Czytelniczki bloga. Jak się okazuje, odpowiedź nie jest dla Was taka oczywista.

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki

Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki?

Nie będę Was trzymać w niepewności. Otóż, do powołania prokurenta w spółce z o.o. nie potrzebujecie żadnego zapisu w umowie spółki. Powołanie prokurenta umożliwiają Wam przepisy kodeksu cywilnego, których nie ma potrzeby powielać w umowie spółki. Z kolei w k.s.h. wyczytacie, że powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu, a odwołać prokurę może każdy członek zarządu. I tych uregulowań też nie musicie wprowadzać do umowy spółki. Do udzielenia prokury wystarczy Wam uchwała podjęta przez cały skład zarządu. I to wszystko.

Przepisy ograniczają możliwość udzielenia prokury do przedsiębiorców. W myśl art. 1091 k.c. prokury udzielić może tylko podmiot będący przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą:

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Powyższe oznacza, że tym zakresem objęta jest również spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą. Musicie jedynie pamiętać, że nie możecie udzielić prokury, jeśli spółka jest w trakcie upadłości lub likwidacji.

Jeśli temat prokurenta Was interesuje, na blogu znajdziecie kilka wpisów poświęconych prokurze, m.in.: powołanie prokurenta w spółce z o.o., wzór uchwały o powołaniu prokurenta czy zgoda prokurenta na powołanie. Inne wpisy znajdziecie poprzez wyszukiwarkę. Wystarczy jak wpiszecie słowo „prokurent”.

Pamiętajcie tylko o dokonaniu wpisu prokurenta w KRS.

************

Polecam Wam również 2 wywiady:

Postępowanie w sprawach gospodarczych po nowelizacji – wywiad z Radcą Prawnym Dariuszem Mojeckim

Czy tymczasowe aresztowanie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki? Wywiad z adwokatem Mateuszem Szymkowiakiem

Zapraszam również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: