Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki? – takie pytanie otrzymałam od Czytelniczki bloga. Jak się okazuje, odpowiedź nie jest dla Was taka oczywista.
Czy do powołania prokurenta potrzebny jest zapis w umowie spółki?
Nie będę Was trzymać w niepewności. Otóż, do powołania prokurenta w spółce z o.o. nie potrzebujecie żadnego zapisu w umowie spółki. Powołanie prokurenta umożliwiają Wam przepisy kodeksu cywilnego, których nie ma potrzeby powielać w umowie spółki. Z kolei w k.s.h. wyczytacie, że powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu, a odwołać prokurę może każdy członek zarządu. I tych uregulowań też nie musicie wprowadzać do umowy spółki. Do udzielenia prokury wystarczy Wam uchwała podjęta przez cały skład zarządu. I to wszystko.
Przepisy ograniczają możliwość udzielenia prokury do przedsiębiorców. W myśl art. 1091 k.c. prokury udzielić może tylko podmiot będący przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą:
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Powyższe oznacza, że tym zakresem objęta jest również spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą. Musicie jedynie pamiętać, że nie możecie udzielić prokury, jeśli spółka jest w trakcie upadłości lub likwidacji.
Jeśli temat prokurenta Was interesuje, na blogu znajdziecie kilka wpisów poświęconych prokurze, m.in.: powołanie prokurenta w spółce z o.o., wzór uchwały o powołaniu prokurenta czy zgoda prokurenta na powołanie. Inne wpisy znajdziecie poprzez wyszukiwarkę. Wystarczy jak wpiszecie słowo „prokurent”.
Pamiętajcie tylko o dokonaniu wpisu prokurenta w KRS.
******************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.
Polecam Wam również 2 wywiady:
Postępowanie w sprawach gospodarczych po nowelizacji – wywiad z Radcą Prawnym Dariuszem Mojeckim
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam. Z mężem założyliśmy spółkę z o.o. po 50% udziałów. W zarządzie jestem tylko ja jako prezes (zarząd jednoosobowy) a mąż jest wspólnikiem. Mąż nie może być członkiem zarządu ponieważ jest żołnierzem zawodowym. Czy mąż może podpisywać umowy wewnątrz spółki oraz na zewnątrz np na internet czy ubezpieczenie?
Pozdrawiam
Pani Elu,
jeśli Pani upoważni go do podpisywania takich umów.