W ostatnim tygodniu trafiły do mnie dwa pytania dotyczące opłaty skarbowej:
Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?
Czy czynność przez prokurenta samoistnego podczas reprezentacji spółki w urzędzie podlega opłacie skarbowej?
Zatem czy złożenie przez prokurenta pisma do sądu czy urzędy wymaga również złożenia potwierdzenia opłaty skarbowej?
Okazuje się, że spora część osób, które o to zapytałam twierdziła, że taka opłata nie jest wymagana lub nie mieli z takim przypadkiem do czynienia. Jeśli też tak uważacie to konieczniej przeczytajcie ten krótki wpis.
Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?
Jeśli prokurent występuje w imieniu spółki w postępowaniu sądowym lub w sprawie z zakresu administracji publicznej to zwykle składa odpis z KRS potwierdzający udzielenie prokury.
Ewentualnie uchwałę o udzieleniu prokury, jeśli jeszcze nie ma wpisu w KRS. Dodatkowo powinien również złożyć potwierdzenie opłaty skarbowej w wysokości 17 zł od prokury.
Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej przedłożenie jakiegokolwiek dokumentu wskazującego na udzielenie prokury przed organem administracji publicznej lub w sądzie pociąga za sobą konieczność uiszczenia opłaty skarbowej.
Art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej:
1.Opłacie skarbowej podlega:
1) w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
a) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
b) wydanie zaświadczenia na wniosek,
c)wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
2) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
Powyższe stanowisko wyraża chociażby Naczelny Sąd Administracyjny w Wyroku z dnia 4 lutego 2020 r. sygn. akt II FSK 632/18. NSA potwierdził obowiązek dokonania opłaty skarbowej w przypadku złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
NSA zwrócił uwagę, iż sąd pierwszej instancji zauważył, że sam ustawodawca nie uzależnił obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od celu, w jakim składany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury.
Wobec powyższego cel złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury nie ma żadnego znaczenia dla ustalenia, czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. Zatem samo złożenie dokumentu potwierdzającego prokurę obliguje do dokonania opłaty skarbowej.
Czynnością taką jest chociażby złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury do KRS wraz z wnioskiem o wpis prokurenta. Postępowanie o wpis zmian do KRS jest postępowaniem sądowym.
Przyznam się Wam, że w swojej wieloletniej praktyce nie spotkałam się jeszcze, aby do tego wniosku było załączane potwierdzenie opłaty skarbowej. Sama też tak nie robię. Zwykle takie potwierdzenie załącza się, kiedy prokurent działa w imieniu spółki w postępowaniu rejestrowym.
*****************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Wniosek należy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych czy S24?
Czy art. 210 §1 k.s.h dotyczy także byłego członka zarządu?
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
jako prokurent w kilku spółkach, od kilku lat jestem w szoku. Nikt nigdy nie żądał ode mnie potwierdzenia opłaty. Było w jednym starostwie prezentowane stanowisko że prokurent samoistny, nawet wpisany do krs u nich w urzędzie nic nie znaczy i ma przyjść prezes 🙂 ale o opłacie to pełne zaskoczenie