Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?

Aneta Kułakowska09 listopada 2021Komentarze (1)

W ostatnim tygodniu trafiły do mnie dwa pytania dotyczące opłaty skarbowej:

Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?

Czy czynność przez prokurenta samoistnego podczas reprezentacji spółki w urzędzie podlega opłacie skarbowej?

Zatem czy złożenie przez prokurenta pisma do sądu czy urzędy wymaga również złożenia potwierdzenia opłaty skarbowej?

Okazuje się, że spora część osób, które o to zapytałam twierdziła, że taka opłata nie jest wymagana lub nie mieli z takim przypadkiem do czynienia. Jeśli też tak uważacie to konieczniej przeczytajcie ten krótki wpis.

Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?

Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?Jeśli prokurent występuje w imieniu spółki w postępowaniu sądowym lub w sprawie z zakresu administracji publicznej to zwykle składa odpis z KRS potwierdzający udzielenie prokury.

Ewentualnie uchwałę o udzieleniu prokury, jeśli jeszcze nie ma wpisu w KRS. Dodatkowo powinien również złożyć potwierdzenie opłaty skarbowej w wysokości 17 zł od prokury.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej przedłożenie jakiegokolwiek dokumentu wskazującego na udzielenie prokury przed organem administracji publicznej lub w sądzie pociąga za sobą konieczność uiszczenia opłaty skarbowej.

Art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej:

1.Opłacie skarbowej podlega:

1) w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:

a) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,

b) wydanie zaświadczenia na wniosek,

c)wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);

2) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Powyższe stanowisko wyraża chociażby Naczelny Sąd Administracyjny w Wyroku z dnia 4 lutego 2020 r. sygn. akt II FSK 632/18. NSA potwierdził obowiązek dokonania opłaty skarbowej w przypadku złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

NSA zwrócił uwagę, iż sąd pierwszej instancji zauważył, że sam ustawodawca nie uzależnił obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od celu, w jakim składany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury.

Wobec powyższego cel złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury nie ma żadnego znaczenia dla ustalenia, czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. Zatem samo złożenie dokumentu potwierdzającego prokurę obliguje do dokonania opłaty skarbowej.

Czynnością taką jest chociażby złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury do KRS wraz z wnioskiem o wpis prokurenta. Postępowanie o wpis zmian do KRS jest postępowaniem sądowym.

Przyznam się Wam, że w swojej wieloletniej praktyce nie spotkałam się jeszcze, aby do tego wniosku było załączane potwierdzenie opłaty skarbowej. Sama też tak nie robię. Zwykle takie potwierdzenie załącza się, kiedy prokurent działa w imieniu spółki w postępowaniu rejestrowym.

*****************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Rodzaje prokur

Październik 2021 na blogu

Wniosek należy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych czy S24?

Czy art. 210 §1 k.s.h dotyczy także byłego członka zarządu?

Czy można wycofać wniosek z KRS?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Paweł 9 listopada, 2021 o 14:57

    jako prokurent w kilku spółkach, od kilku lat jestem w szoku. Nikt nigdy nie żądał ode mnie potwierdzenia opłaty. Było w jednym starostwie prezentowane stanowisko że prokurent samoistny, nawet wpisany do krs u nich w urzędzie nic nie znaczy i ma przyjść prezes 🙂 ale o opłacie to pełne zaskoczenie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: