Do dzisiejszego wpisu zainspirowali mnie Czytelnicy i Klienci, którzy pytają:
Czy członek zarządu bez numeru pesel będzie mógł złożyć sprawozdanie finansowe po zmianie przepisów?
Co do samej możliwości powołania na członka zarządu osoby fizycznej, która nie posiada numeru pesel nie ma wątpliwości. Oczywiście w trakcie mojej wieloletniej praktyki zdarzały się pytania o możliwość powołania do zarządu spółki z o.o. osoby, która nie posiada numeru pesel. W związku z tym, że są to dość rzadkie przypadki, to nie będę się teraz nad tym rozwodzić. Przepisy nie wymagają, aby osoba powołana do zarządu miała numer pesel. Nie ma też żadnego problemu z uzyskaniem wpisu takiej osoby w KRS.
Członek zarządu bez numeru pesel
Najwięcej wątpliwości w ostatnich dniach budzi możliwość składania sprawozdań finansowych po zmianie przepisów, które weszły w życie 15 marca 2018 r. Pisałam już o tym we wpisie Obowiązek zarządu spółki z o.o. dotyczący składania sprawozdań finansowych do KRS. Zamieściłam w nim również linki do ciekawych wpisów na innych blogach prawniczych, które rozwiewają wątpliwości w tej materii.
Wróćmy jednak do pytania o możliwość złożenia sprawozdania finansowego przez członka zarządu bez numeru pesel. Niestety członek zarządu, który nie posiada numeru pesel nie będzie mógł złożyć sprawozdania finansowego bezpłatnie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości. I niestety nie ma od tego żadnych wyjątków.
Zmiana ustawy o KRS
Koniecznie w tym miejscu muszę przywołać treść art. 38 ust. 1-2 Ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 26.01.2018 r. :
- Repozytorium dokumentów finansowych dla podmiotu tworzy się z chwilą pierwszego złożenia dokumentów na podstawie art. 19 e ust. 1 ustawy zmienianej w art.1.
- Do dnia 30 września 2018 r. dopuszcza się dołączanie do zgłoszenia lub wniosku kopii dokumentów, o których mowa w art. 69 ust. 1, 1b, 1f, 1g, 3 i 4 ustawy (chodzi o ustawę o rachunkowości – dopisek własny) zmienianej w art. 10, opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę fizyczną, której numer PESEL jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, wpisaną jako członek organu uprawnionego do reprezentowania, wspólnik uprawniony do reprezentowania spółki osobowej, syndyk albo likwidator. Jeżeli wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki osobowej nie jest osoba fizyczna, dopuszcza się dołączanie do zgłoszenia lub wniosku kopii tych dokumentów opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę fizyczną, której numer PESEL jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, wpisaną jako członek organu uprawnionego do reprezentowania, syndyk, likwidator wspólnika albo wspólnik uprawniony do reprezentowania spółki osobowej będącej wspólnikiem.
Nie pozostaje nic innego jak tylko dopasować się do zmienionych wymagań. Najbliższe miesiące pokażą jak to się sprawdzi w praktyce. A poza tym, dowiemy się czy system teleinformatyczny podoła wyzwaniom.
*******************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami.
Koniecznie przeczytajcie poprzednie wpisy na blogu:
Kto może być członkiem zarządu spółki z o.o.
Wzór uchwały o powołaniu zarządu spółki z o.o.
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }