Co oznacza brak kadencji członka zarządu w umowie spółki?
Ile trwa kadencja członka zarządu, jeśli w umowie spółki brak zapisów?
Co robić, kiedy nie ma zapisu o długości kadencji członka zarządu w umowie spółki?
Czy w umowie spółki może nie być zapisu o kadencji członka zarządu?
Dzisiaj opowiem o kadencji członka zarządu, a właściwie o jej braku w umowie spółki. Jak sami widzicie to tylko przykładowe pytania. W praktyce większość osób niejako „odkrywa” brak zapisów o kadencji członków zarządu przy okazji konsultacji. Nie praktykuję udzielannia konsultacji prawnych bez znajomości umowy spółki. To podstawowy dokument. Niestety informacja o konsekwencjach nieokreślenia kadencji w umowie spółki u wszystkich moich ostatnich Klientów okazała się niemiłym zaskoczeniem. Dlaczego? Wyjaśniam poniżej.
Co oznacza brak kadencji członka zarządu w umowie spółki?
Otóż, jeśli w umowie spółki brak zapisu dotyczącego długości kadencji, np. 2 lata czy 5 lat. A nawet jeśli nie ma zapisu, iż członek zarządu jest powołany na czas nieoznaczony (chociaż to temat na inny wpis), to przyjmuje się, że został on powołany na rok. Nie ma zatem żadnych podstaw do przyjęcia, że członek zarządu został powołany na czas nieoznaczony. A niestety często tak to jest traktowane. Nic bardziej mylnego.
Brak zapisu =powołanie na roczą kadencję?
Powyższe oznacza, że przy powołaniu na rok (jak należy przyjąć gdy brak zapisu w umowie spółki), mandat członka zarządu wygasa po upływie pełnego roku obrotowego pełnienia funkcji członka zarządu. Zatem na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdanie finansowe za pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu należy ponownie podjąć uchwałę w sprawie powołania członka zarządu.
Oczywiście powyższe zasady stosuje się w przypadku, jeśli nie ma innych zapisów umowy spółki w tym zakresie.
Przykład
Jeśli członek zarządu został pierwszy raz powołany w dniu 15.08.2019 r. np. podczas zakładania spółki z o.o. i w umowie brak zapisów dotyczących kadencji to pierwszym pełnym rokiem obrotowym pełnienia funkcji będzie rok 2020. Oczywiście przy założeniu, że rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. A to oznacza, że z dniem odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2020 rok wygaśnie mandat członka zarządu. Jeśli założymy, że zgromadzenie odbyło się ostatniego możliwego dnia, a w 2021 był to 30.09.2021 r. to tego dnia wygasł mandat członka zarządu.
Zatem w przypadku braku powołania członka zarządu, niemiłą niespodzianką jest odkrycie, iż od dnia 01.10.2021 r. spółka nie ma zarządu. Możecie zatem domyślać się reakcji moich Klientów.
Jak to wygląda w praktyce?
Zwykle członek zarządu pełni swoją funkcję jak gdyby nic się nie stało. Nie ma pojęcia, że mandat wygasł. Wspólnicy, pracownicy, prokurenci, kontrahenci czy ktokolwiek jeszcze inny również zachowują się jakby członek wciąż pełnił swoją funkcję mimo wygaśnięcia mandatu. Żyją w błogiej nieświadomości, a członek zarządu zarządza i nierzadko podpisuje umowy. Nierzadko na spore kwoty.
Mandat wygasł? Co z tym zrobić?
Można powiedzieć: powołać członka zarządu.
Zapewne domyślacie się, że ważne umowy podpisuje członek zarządu, który pełnił swoją funkcję w dniu jej zawarcia.
A zatem co zrobić w sytuacji, gdy mandat wygasł, a umowa został podpisana już po jego wygaśnięciu?
Zapewne spotkacie się z różnymi poglądami.
Moim zdaniem i myślę, że znacznej części praktyków, możecie taką umowę potwierdzić już po jej podpisaniu. Umowę potwierdza zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji. Zatem należałoby powołać zarząd i potwierdzić umowę.
Odnowienie mandatu członka zarządu w sposób dorozumiany
O takiej możliwości też warto wspomnieć. Czasem możliwe będzie przyjęcie dorozumianego odnowienia mandatu i nie tylko w przypadku braku zapisu o kadencji w umowie spółki. Ale w przypadkach wygaśnięcia mandatu członka zarządu i pełnienia przez niego funkcji w zarządzie, jak gdyby do wygaśnięcia nie doszło. Myślę, że warto poświęcić tematyce oddzielny wpis.
Jak zwykle zachęcam Was do zajrzenia do umowy spółki.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
******************************
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z uchwałami dotyczącymi zmiany zarządu
#autopromocja #produktwłasny
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Jak dokonać podwyższenia kapitału spółki z o.o. w S24?
Czy podaje się adres do doręczeń członków rady nadzorczej?
Kiedy nie mogę złożyć wniosku o wpis zmian w S24?
Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }